Przejdź do stopki

Festiwal Artystyczny Urodziny Billy'ego Wildera obfitował w atrakcje

Treść

Festiwal Artystyczny Urodziny Billy'ego Wildera to nowa inicjatywa kulturalna w Suchej Beskidzkiej, której pierwsza edycja została zorganizowana w dniach 21-22 lipca 2023 r. Wydarzenie, to swego rodzaju spotkanie, którego motywem przewodnim był film, patronem Mistrz Kina z Suchej Beskidzkiej, a szeroka formuła urodzin nadała charakter święta i połączyła różnorodne dziedziny kultury, ludzi, i miejsca… podobnie jak sam film, który spaja w jedną całość zdjęcia, muzykę, scenariusz, grę aktorską i wiele innych dziedzin.

 

Podczas festiwalu nie tylko przenikały się dziedziny sztuki, które w filmowych obrazach stanowią nierozerwalną całość, ale również ukazane zostało bogate dziedzictwo kulturowe i współczesny potencjał kulturalny miasta. Z jednej strony dzieła urodzonego w Suchej Billy'ego Wildera należące do kanonu światowego kina oraz wystawa w zamkowych murach muzeum, podkreślająca bogactwo wątków, postaci i lokalną historię kina w Suchej Beskidzkiej, z drugiej prezentacja i promocja współczesnych inicjatyw i dorobku kulturalnego mieszkańców miasta i okolic.

Festiwal rozpoczęło poprowadzone przez dyrektora Biblioteki Suskiej Wojciecha Gacha, piątkowe spotkanie autorskie z Edwardem Sochackim, autorem publikacji „Billy Wilder: pół żartem, pół serio”. Gość opowiedział o latach młodości oraz drodze jaką aktor, reżyser i producent pokonał zanim po wyjeździe z Suchej Beskidzkiej dotarł do Hollywood, które nie od razu czekało na niego z otwartymi rękami. Słuchacze dowiedzieli się, że Billy Wilder był człowiekiem zasad i w imię prawdy gotowy był zrezygnować nawet z bardzo intratnego kontraktu. Był przy tym osobą, która wnikliwie obserwowała świat, a w szczególności Stany Zjednoczone i bez ogródek piętnowała jego wady. Jednocześnie miał ogromne poczucie humoru i bardzo duży dystans do siebie. Wieczorem w kinie Centrum Kultury i Filmu wyświetlony został jego film „Podwójne ubezpieczenie”, a po nim we foyer koncert muzyki filmowej dał kwintet „BSA Brass”. Goście mieli przy tym sposobność obejrzeć wystawę plakatów filmowych autorstwa Karoliny Glanowskiej.

Dwudniowy festiwal był również spotkaniem historii ze współczesnością. Zabytkowy Zamek Suski oraz nowoczesny obiekt Centrum Kultury i Filmu - dwie jakże różne i wyjątkowe areny festiwalowych działań, które dzięki wieloletniej pracy burmistrza Stanisława Lichosyta i suskiego samorządu służą dziś mieszkańcom, zapewniając doskonałe warunki dla rozwoju kultury i organizacji różnorodnych wydarzeń. W sobotę wczesnym popołudniem właśnie spod CKiF wyruszyła ulicami miasta wzbudzająca bardzo duże zainteresowanie i zachwyt mieszkańców oraz turystów Parada Orkiestr Dętych biorących udział w I Konkursie Muzyki Filmowej Orkiestr Dętych pod patronatem Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka. Prowadzeni przez mażoretki Alena z Raby Wyżnej muzycy (paradę zamykały dzieci z Miejskiej Świetlicy Profilaktycznej, z którymi podążał wykonany przez nie i rodziców Smok Kicek, nagrodzony w Krakowie na Wielkiej Paradzie Smoków) przeszli na dziedziniec Zamku Suskiego, gdzie odbyły się przesłuchania konkursowe, a następnie uroczyste wręczenie nagród. Jury w składzie ppłk. Stanisław Strączek (przewodniczący), Wojciech Kwiatek, Jarosław Ignaszak oraz Sławomir Pacholski zdecydowało się przyznać nagrodę Grand Prix Młodzieżowej Orkiestrze Dętej OSP Kłomnice. Pierwszą nagrodę otrzymała Orkiestra Dęta  Mszana Górna, drugą nagrodę Orkiestra Dęta im. Jana Muchy w Cianowicach, a trzecie Orkiestra Dęta Echo z Michałowic. Wyróżniono: Wielką Orkiestrę Młodych Muzyków, Miejską Orkiestrę Dętą z Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Reprezentacyjną Orkiestrę Ciężkowic. Nagrodę dla najlepszej orkiestry z powiatu suskiego otrzymała Babiogórska Orkiestra Dęta, za najlepiej wykonany utwór muzyki polskiej – Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Kłomnice, a najlepszym dyrygentem okrzyknięto Tomasza Węglarza, kapelmistrza z Orkiestra Dętej Mszana Górna. Laureatom nagrody wręczyli burmistrz Stanisław Lichosyt, dyrektor Centrum Kultury i Filmu Grzegorz Wysmołek, członkowie jury, oraz gość specjalny Festiwalu – Krzesimir Dębski, który podczas spotkania autorskiego z dużą dozą humoru opowiedział o swojej pracy zawodowej, wprowadzając festiwalową publiczność w znakomity nastrój, a zarazem udowodniając, że wybitni artyści mają dystans do siebie. Spotkanie z Krzesimierem Dębskim poprowadziła aktorka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt.

Wydarzeniem sobotniego wieczoru, które poprzedziło jeszcze kuratorskie zwiedzanie wystawy pn. „Suskie fascynacje Kinem” prezentowanej w Muzeum Miejskim, był koncert muzyki filmowej w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej. W jego pierwszej odsłonie muzycy wystąpili pod batutą Sławomira Pacholskiego, zachwycając publiczność, a zarazem budując napięcie przed kulminacyjnym momentem całego Festiwalu. W finałowej części orkiestrę poprowadził sam Krzesimir Dębski, a muzycy pod jego batutą w brawurowy sposób wykonali utwory napisane przez tego wybitnego kompozytora do filmów i seriali telewizyjnych, wzbogacone o występy solistów - Natalii Kruźlak i Kamila Kołodziejczyka. Długa owacja na stojąco po zakończonym koncercie jaką publiczność nagrodziła artystów była najlepszym dowodem jak dużych doznań dostarczył występ.

Dwudniowy Festiwal Artystyczny Urodziny Billy'ego Wildera zwieńczyła nocna projekcja w kinie plenerowym kolejnego znakomitego filmu Billy’ego Wildera „Bulwar Zachodzącego Słońca”.

Pomysłodawcą festiwalu i założeń programowych pierwszej edycji jest dyrektor Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej Grzegorz Wysmołek. Jednym z najważniejszych punktów programu był I Konkurs Muzyki Filmowej Orkiestr Dętych, zainicjowany przez kierownika Miejskiej Orkiestry Dętej w Suchej Beskidzkiej Sławomira Pacholskiego, który wraz z członkami orkiestry aktywnie włączył się w jego organizację. Organizatorem Festiwalu Urodziny Billy’ego Wildera był Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka i Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej, a partnerami Krakowska Fundacja Filmowa, Biblioteka Suska, Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej, Kino Pod Baranami, Młyn Jacka – Hotel & Spa, Restauracja Pełna Chata. 

Na realizację zadania  pn. Festiwal Artystyczny - Urodziny Billy’ego Wildera Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej pozyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencja. Edycja 2023 w wysokości 49 100,00 zł, natomiast pozostałą część budżetu wydarzenia w wysokości 16 850,00 zł stanowi wkład własny przekazany przez Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka na realizację zadania.

Wojciech Ciomborowski