W Szkole Podstawowej nr 1 powstanie nowoczesna Ekopracownia
Treść
Samorząd Suchej Beskidzkiej wraz z prowadzonymi szkołami podejmuje szereg przedsięwzięć i inicjatyw, które mają podnosić świadomość ekologiczną mieszkańców miasta. Dzięki pozyskaniu dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w Szkole Podstawowej nr 1 utworzona zostanie nowoczesna Ekopracownia, umożliwiająca w jeszcze bardziej komfortowy i nowatorski sposób odkrywać świat biologii, fizyki i chemii, a zarazem poznawać procesy zachodzące w środowisku naturalnym.
Realizowana przez samorząd miasta polityka proekologiczna jest ciągłym procesem, którego celem jest osiąganie długofalowych efektów. Służyło temu przede wszystkim wielomilionowe wsparcie jakiego udzielono mieszkańcom na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła w budynkach jedno i wielorodzinnych, a kolejne dotacje na ten cel się wciąż przyznawane. Na terenie miasta zamontowano siedem czujników jakości powietrza Airly. W ramach projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego pn. „Obniżenie poziomu niskiej emisji w Gminie Sucha Beskidzka poprzez wymianę źródeł ciepła na biomasę i paliwa gazowe” gmina w latach 2017 – 2022 trzykrotnie zorganizowała profilaktyczne badania płuc (spirometrię), trzy ekologiczne przedstawienia teatralne, warsztaty dla dzieci z zakresu ochrony powietrza, pokazy urządzeń grzewczych. Sucha Beskidzka od 2016 roku jest beneficjentem projektu zintegrowanego LIFE pn. „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”, w ramach którego corocznie prowadzone są liczne działania edukacyjne m. in. happening z okazji Dnia Czystego Powietrza.
Celem realizowanego przez Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie konkursu pn. „Ekopracownia” w ramach Programu Priorytetowego „Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej” było wsparcie samorządów, które podejmują działania wpływające na podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej, upowszechnianie wiedzy, aktywizację społeczną, budowanie społeczeństwa obywatelskiego i kształtowanie postaw proekologicznych społeczeństwa (w tym dzieci i młodzieży) w zakresie tematyki: przeciwdziałania emisjom, odnawialnych źródeł energii i niskoemisyjnego transportu, zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Złożony przez Miasto Sucha Beskidzka wniosek o przyznanie dotacji na „Stworzenie ekopracowni przyrodniczej w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej” został wysoko oceniony. Na realizację przedsięwzięcia, którego szacowany koszt nieznacznie przekracza 55,5 tys. zł, samorząd otrzymał środki w wysokości blisko 50 tys. zł. Dzięki temu stworzona zostanie nowoczesna ekopracownia przyrodnicza, z której jednorazowo będzie mogło korzystać 26 uczniów. Będzie wyposażona w duży monitor interaktywny, komputer przenośny wraz z oprogramowaniem, interaktywne plansze edukacyjne, mikroskopy i zestawy do przygotowania preparatów, dygestorium oraz stół laboratoryjny do prowadzenia doświadczeń, regały do przechowywania pomocy dydaktycznych i nowe meble. Celem podniesienia komfortu zajęć oraz estetyki przewidziano także zakup rolet okiennych, tematycznej fototapety, plansz interaktywnych oraz multimedialnego programu do chemii.
Z ekopracowni przede wszystkim korzystać będą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, ale z powodzeniem będzie mogła ona być udostępniana na zajęcia uczniom SP nr 2 i jej Filii oraz dzieciom uczęszczającym do Miejskiej Świetlicy Profilaktycznej oraz Miejskiego Przedszkola Samorządowego.
Unowocześnienie bazy szkolnej do edukacji przyrodniczej i ekologicznej poprzez stworzenie nowoczesnej ekopracowni przyrodniczej podniesie efektywności nauczania oraz przyczyni się do wzrostu motywacji uczniów do nauki oraz udziału w warsztatach i innych działaniach ekologicznych. Pozwoli to zwiększyć wiedzę dzieci i młodzieży na temat niskiej emisji, odnawialnych źródeł energii i niskoemisyjnego transportu, zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Wojciech Ciomborowski