Przejdź do stopki

Dni Ziemi Suskiej 2023 za nami!

Treść

W pierwszy weekend lata odbyło się największe wydarzenie kulturalne Suchej Beskidzkiej – Dni Ziemi Suskiej! Szeroki, bardzo urozmaicony program imprezy sprawiły, że mieszkańcy miasta oraz goście przez trzy dni licznie odwiedzali zespół zamkowo-parkowy, bawiąc się do późnych godzin wieczornych.

Dni Ziemi Suskiej 2023 rozpoczęły się w piątkowe (23 czerwca) popołudnie otwarciem wystawy pt. „Szpital w Suchej Beskidzkiej: historia i patron”, któremu towarzyszył wykład doktora Jacka Bednarza pt. „dr Jan Gawlik – zasłużony lekarz i działacz społeczny”, stanowiący nawiązanie do tegorocznego jubileuszu 40 – lecia Szpitala Rejonowego w Suchej Beskidzkiej, największej instytucji publicznej działającej w mieście i powiecie.

W sobotnie popołudnie w parku zamkowym Biblioteka Suska przygotowała grę terenową, a także spotkanie z grami planszowymi. W strefie rodzinnej odbywały się również ciekawe warsztaty, pokazy i kiermasz sztuki. Zarówno tego dnia, jak i w niedzielę na najmłodszych czekały również bezpłatne zjeżdżalnie i inne atrakcje. Na scenie prezentowały się natomiast rodzime talenty, zespoły dziecięce i grupy artystyczne. Publiczność wysłuchała koncertów Miejskiej Orkiestry Dętej oraz uczniów suskiej Szkoły Muzycznej I stopnia oraz obejrzała przygotowaną specjalnie na tę okazję przez grupę teatralną Street Art wersję „Alicji w Krainie Czarów”.

Wieczorem na dziedzińcu zamkowym zagościła Natalia Kruźlak, utalentowana wokalistka związana na co dzień z wytwórnią B&B Records, a po niej energetyczny koncert dał zespół Lorein. Zwieńczeniem sobotnich obchodów Dni Miasta był koncert Krzysztofa Cugowskiego z Zespołem Mistrzów - Jackiem Królikiem (gitara), Cezarym Konradem (perkusja), Robertem Kubiszynem (gitara basowa) i Tomaszem Kałwakiem (fortepian). Obdarzony głębokim, charakterystycznym głosem wokalista, zaprezentował swoje największe przeboje, udowadniając jak wielkim jest artystą. Publiczność usłyszała w sobotni wieczór takie utwory jak „Sen o dolinie”,  „Twoje radio”, „Cisza jak ta” czy  „Jest taki samotny dom”. Zwieńczeniem dnia była zabawa taneczna w parku zamkowym z DJ-em.

 

W niedzielne przedpołudnie setki osób odwiedziły „Zamkowy Jarmark Staroci”, który był dużą gratką dla wszystkich miłośników antyków, kolekcjonerów, wystawców, artystów, wytwórców rękodzieła, i wielbicieli książek.  Po południu na parkowej scenie zaprezentowały się uczennice  Szkoły Kreacji Ruchu, wychowankowie akademii tańca Lady Fitness, a po nich Zespół Regionalny „Ziemia Suska”, dziecięcy Zespół Regionalny „Mała Ziemia Suska” i kapela „Suscy Muzykanci”. Wydarzeniem był gościnny występ artystów z Jászberény, węgierskiego miasta, które od dziewiętnastu lat łączą z Suchą Beskidzką partnerskie więzi. Niepisaną tradycją Dni Ziemi Suskiej jest warzenie bigosu według specjalnej receptury, którym częstowały członkinie Stowarzyszenia Miłośników Regionu Suskiego „Skarbiec Suski”.

Podobnie jak w sobotę, tak i w niedzielny wieczór bawiący się zostali zaproszeni na zamkowy dziedziniec. Znakomity koncert dała na nim Suska Orkiestra Zamkowa, którą tworzą zawodowi muzycy, w większości nauczyciele powołanej w 2012 roku samorządowej Szkoły Muzycznej I Stopnia. Wydarzeniem wieczoru był występ Tre Voci, trzech utalentowanych tenorów nowej generacji - Wojciecha Sokolnickiego, Mikołaja Adamczaka i Miłosza Gałaja. Klasyczne dzieła we współczesnej aranżacji, wykonane w malowniczej scenerii zamkowego dziedzińca i wyeksponowanych dzięki profesjonalnej iluminacji krużganków wybrzmiały w sposób wyjątkowy, a artyści po każdym utworze byli długo oklaskiwani. W pamięci przybyłych w szczególnosci pozostanie „Alleluja”, gdy zauroczona publiczność rozświetliła dziedziniec latarkami telefonów komórkowych, tworząc wyjątkową atmosferę.

Wojciech Ciomborowski