Przejdź do stopki

Szpital w Suchej Beskidzkiej: historia i patron

Treść

W tym roku Szpital Rejonowy w Suchej Beskidzkiej obchodzi jubileusz 40-lecia działalności. Z tej okazji, w ramach Dni Ziemi Suskiej 2023, Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej przygotowało wystawę „Szpital w Suchej Beskidzkiej: historia i patron", której uroczyste otwarcie odbędzie się w piątek, 23 czerwca, o godz. 17.00.

Szpital w Suchej Beskidzkiej przyjął pierwszych pacjentów 25 października 1982 roku. W początkowej fazie pracę podjęły oddział wewnętrzny i oddział neurologiczny. Natomiast od 2 stycznia 1983 roku dołączyły do nich pozostałe oddziały i przychodnie specjalistyczne. Z tego względu to rok 1983 stanowi symboliczną datę otwarcia szpitala i dlatego 40-lecie jego działalności świętowane jest właśnie w 2023 roku. Wystawa, na którą zapraszają Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt, Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej Marek Haber oraz Dyrektor Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej Andrzej Peć pokazuje jak powstawała lecznica i jak na przestrzeni czterdziestu lat zmieniał się obiekt, jego wyposażenie, a tym samym ukazany został postęp medycyny, przemian społeczno-gospodarczych. Poświęcona jest ona również patronowi szpitala - doktorowi Janowi Gawlikowi, wybitnemu chirurgowi, położnikowi oraz zasłużonemu działaczowi społecznemu, niosącemu pomoc rannym w Powstaniu Styczniowym, współtwórcy w Suchej Ochotniczej Straży Pożarnej oraz założycielowi gniazda „Sokoła” (Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”).

Otwarcie Wystawy uświetni wykład Jacka Bednarza pt. „dr Jan Gawlik - zasłużony lekarz i działacz społeczny" oraz gościnny występ Gabrieli Kaweckiej (skrzypce) i Antoniego Kaweckiego (fortepian).

W. Ciomborowski
MMSB