Przejdź do stopki

Zapraszamy na Dni Ziemi Suskiej 2023

Treść

Program tegorocznych obchodów dni miasta pod hasłem Suski Jarmark Kulturalny, to festiwal różnorodnych wydarzeń, przygotowanych wspólnie przez instytucje kultury, stowarzyszenia i organizacje. W tym roku na zamkowej estradzie wystąpi Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów, oraz grupa TRE VOCI. Nie zabraknie również rodzimych talentów i grup muzycznych. Zapraszamy na Dni Ziemi Suskiej 2023, które trwać będą od piątku 23 czerwca do niedzieli 25 czerwca.

Dni Ziemi Suskiej 2023 rozpoczniemy w Muzeum Miejskim, w piątkowe popołudnie 23 czerwca otwarciem wystawy pt. „Szpital w Suchej Beskidzkiej: historia i patron” wraz z wykładem wprowadzającym pt. „dr Jan Gawlik – zasłużony lekarz i działacz społeczny” w nawiązaniu do tegorocznego jubileuszu 40 – lecia Szpitala Rejonowego w Suche Beskidzkiej, największej instytucji publicznej działającej w mieście i powiecie.

W sobotnie popołudnie 24 czerwca zapraszamy do parku zamkowego. Przygotowaliśmy STREFĘ RODZINY, gdzie odbywać się będą ciekawe warsztaty, pokazy i kiermasz sztuki. W weekendowe popołudnie zachęcamy najmłodszych również do bezpłatnego korzystania ze zjeżdżalni, trampolin i innych atrakcji parku rozrywki, zlokalizowanego w Strefie Rodziny. Na scenie w parku zamkowym nie może zabraknąć naszych rodzimych talentów, zespołów i dziecięcych grup artystycznych. Usłyszymy koncerty uczniów suskiej Szkoły Muzycznej I stopnia, Miejskiej Orkiestry Dętej, a także spotkamy się z aktorami i instruktorami Street Art.

Już o 18:30 na dziedzińcu zamkowym zagości NATALIA KRUŹLAK, utalentowana wokalistka związana na co dzień z wytwórnią B&B Records,  która na przełomie dwóch ostatnich lat wydała cztery single. Tuż po niej na zamkowej scenie o 19:30 zagości Zespół LOREIN. Lorein na swoim koncie ma cztery albumy studyjne i ponad sto koncertów, z piosenkami takimi jak „Fale” czy „Dźwięki rozstania”. Zespół szturmem zdobywał radiowe listy przebojów i serca fanów w całej Polsce. Na wydanym w tym roku, czwartym albumie studyjnym pod tytułem „Próba przeczekania wiatru”  pojawiło się 9 piosenek, które układają się w piękną opowieść o pogoni za marzeniami, mierzeniu się z przeciwnościami losu oraz wiecznie zmieniającym się otaczającym nas świecie. Lorein pozostaje wierny swoim indie-rockowym korzeniom, które tym razem są o jeszcze jeden krok bliższe brytyjskiemu brzmieniu gitarowemu.

Sobotnie obchody Dni Miasta uświetni koncert Krzysztofa Cugowskiego z Zespołem Mistrzów, ikony polskiej sceny muzycznej. Obdarzony głębokim, charakterystycznym głosem wokalista,  zaprezentuje swoje największe przeboje, wykonywane przez dziesiątki lat z zespołem Budka Suflera, ale także zaśpiewa nowe utwory. Będzie to niepowtarzalna okazja, by podziwiać na żywo talent tego wyjątkowego artysty, który poruszył serca kilku pokoleń. Takie utwory jak „Sen o dolinie”,  „Twoje radio”, „Cisza jak ta” czy  „Jest taki samotny dom” to tylko niektóre z wielkich hitów, o których nie da się zapomnieć, bo wciąż są w absolutnej czołówce polskich przebojów muzycznych. Do projektu Cugowski zaprosił grupę znakomitych muzyków, tzw. Zespół Mistrzów, który od 2017 roku tworzą: Jacek Królik (gitara), Cezary Konrad (perkusja), Robert Kubiszyn (gitara basowa) i Tomasz Kałwak (fortepian). Sobotni wieczór zwieńczy zabawa taneczna w parku zamkowym z DJ-em.

W niedzielne przedpołudnie na parkingu obok zamku suskiego odbędzie się pierwszy „Zamkowy Jarmark Staroci”. Z pewnością będzie to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników antyków, kolekcjonerów, wystawców, artystów, wytwórców rękodzieła, i wielbicieli książek. Po południu 25 czerwca na scenie w parku zamkowym wystąpią uczennice  Szkoły Kreacji Ruchu, które zaprezentują baletowy spektakl oraz wychowankowie akademii tańca Lady Fitness. Tradycyjnie  wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Regionu Suskiego „Skarbiec Suski” będziemy częstować uczestników Suskiego Jarmarku Kulturalnego  „Suskim Bigosem” i usłyszymy sporą dawkę rodzimego folkloru w wykonaniu Zespołu Regionalnego „Ziemia Suska”, dziecięcego Zespołu Regionalnego „Mała Ziemia Suska” i kapeli „Suscy Muzykanci”. Na parkowej scenie w folkowych programach tanecznych zaprezentują się ponadto gościnnie artyści z Jászberény, węgierskiego miasta, które dziewiętnaście lat temu połączyły z  Suchą Beskidzką partnerskie więzi i współpraca, również na polu kultury.

O godzinie 19:00 ponownie przeniesiemy się na zamkowy dziedziniec, bowiem niedzielne obchody Dni Ziemi Suskiej 2023 swoim koncertem uświetni Suska Orkiestra Zamkowa. Orkiestrę tworzą zawodowi muzycy, w większości nauczyciele powołanej w 2012 roku samorządowej Szkoły Muzycznej I Stopnia. Orkiestra jest swoistą wizytówką miasta i szkoły, prezentując za każdym razem wysoki poziom i kunszt muzyczny.

Drugiego dnia imprezy również wielkie muzyczne wydarzenie, tym razem w malowniczej scenerii zamkowego dziedzińca wystąpi Tre Voci. Trzech utalentowanych tenorów - Wojciech Sokolnicki, Mikołaj Adamczak i Miłosz Gałaj – to śpiewacy nowej generacji, którzy odkrywają piękno klasycznych dzieł nadając im współczesnego brzmienia, a przeboje muzyki popularnej ubogacają symfonicznymi aranżacjami i operowym rozmachem. Artyści, mocno oklaskiwany podczas koncertów w kraju i na całym świecie zaprezentują muzykę w klimacie organizowanych corocznie i cieszących się nieprzerwanie ogromną popularnością Koncertów Noworocznych. Warto podkreślić, że Tre Voci uświetniając tegoroczne Dni Ziemi Suskiej  wystąpi w Suchej Beskidzkiej o kilka miesięcy wcześniej niż w Krakowie!

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania!