Uczestnicy Biegu Pokoju 2023 gościli w Suchej Beskidzkiej
Treść
Już ponad siedem milionów uczestników ze 155 krajów wzięło od 1997 roku udział w Biegu Pokoju, pokonując łącznie ponad 395 tysięcy mil. We wtorek (6 czerwca) europejska sztafeta zawitała do Suchej Beskidzkiej, a jej uczestnicy odwiedzili Szkołę Podstawową nr 1.
Bieg Pokoju zainicjował w 1987 roku Sri Chinmoy - indyjski filozof, poeta, pisarz, autor piosenek, malarz, multiinstrumentalista, atleta, działacz na rzecz pokoju, nauczyciel jogi i medytacji, mistrz duchowy, który większość swojego życia poświęcił służbie ideałom światowej harmonii. Swoją filozofią i dziełem życia inspirował ludzi różnych kultur i narodów do tolerancji, wyrozumiałości i współpracy. Za swój wysiłek i dokonania otrzymał wiele międzynarodowych nagród. Był również nominowany do pokojowej nagrody Nobla.
European Peace Run 2023 (Europejski Bieg Pokoju 2023) rozpoczął się w marcu w Sagres w Portugalii. Jego nominalni uczestnicy oraz wolontariusze i wszyscy, którzy w ramach propagowania idei pokoju na świecie włączyli się do niego i mieli zaszczyt pobiec z pochodnią w ręce pokonali następnie Hiszpanię i Francję, docierając do Włoch. Drugi etap miał miejsce w Wielkiej Brytanii i Irlandii, a rozpoczął się w kwietniu w Dover. W maju płomień pokoju niesiony przez kolejnych niestrudzonych biegaczy wyruszył z Węgier i przez Słowację dotarł do naszego kraju 5 czerwca. Biegacze odwiedzili Nowy Targ, a następnie przez Babią Górę dotarli do powiatu suskiego i Suchej Beskidzkiej, gdzie zostali przyjęci w Szkole Podstawowej nr 1, aby ruszyć dalej w kierunku Żywca i Wisły. W maju sztafeta przebywała w Finlandii, a we wrześniu pokona Estonię, Łotwę i Litwę. Ponadto 21 września w przypadający wówczas Międzynarodowy Dzień Pokoju odbędzie się w Rzymie wystawa „Colours of Peace” („Kolory Pokoju”) przedstawiająca dziecięce rysunki na rzecz pokoju. Prezentowanie od wielu lat wokół Koloseum tych prac jest jednym z głównych punktów Europejskiego Biegu na rzecz Pokoju.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Suchej Beskidzkiej wybiegli sztafecie naprzeciw. Następnie niosąc znicz dotarli na szkolne boisko, na którym uczestnicy biegu poprzez zorganizowane zabawy i konkursy, a także opowieści pokazali dzieciom na ich własnym przykładzie jak ludzie z różnych krajów mogą ze sobą współpracować, biegać i żyć w zgodzie. Krótka lekcja pokoju, demokracji i tolerancji nie tylko bardzo spodobała się uczniom, którzy aktywnie włączyli się w zajęcia, ale również pozwoliła im poznać ideę przedsięwzięcia oraz w błyskawiczny sposób odkryć piękno świata. Goście, znakomicie nawiązując kontakt z dziećmi, w nietuzinkowy sposób opowiedzieli bowiem o krajach, które odwiedzili.
Wojciech Ciomborowski