Przejdź do stopki

Inspekcja sanitarna daje wytyczne rolnikom i plantatorom

Treść

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Suchej Beskidzkiej wydał wytyczne dla rolników i plantatorów działających na rynku spożywczym prowadzących produkcję pierwotną w zakresie wymogów jakie należy spełniać podczas zbioru owoców miękkich w celu zapewnienia bezpieczeństwa mikrobiologicznego żywności.

Inspektor przypomina, że podczas zbiorów należy zapewnić właściwą jakość wody stosowanej do podlewania. Trzeba pilnować aby ta nie była zanieczyszczona fekaliami lub wymiotami ludzkimi. Niezwykle ważne jest również prawidłowe nawożenie płodów rolnych. Nie wolno stosować odchodów ludzkich, ponieważ mogą być źródłem zanieczyszczenia chorobotwórczymi wirusami, wirusy mogą utrzymywać się w kale nawet przez kilka miesięcy. Wszyscy pracownicy muszą mieć zapewniony dostęp do toalet w pobliżu plantacji oraz do czystej, bieżącej wody do mycia rąk i możliwości osuszenia rąk po umyciu.

We wspomnianych wyżej celach należy zapewnić, aby toalety (stałe lub przenośne) były: umieszczone blisko powierzchni plantacji, w zamkniętym obszarze pola, gdzie pracuje personel, w wystarczającej ilości dla zatrudnionego personelu oraz zaprojektowane w taki sposób, aby zapewniały higieniczne usuwanie odpadów i zanieczyszczeń i gwarantowały brak możliwości przeciekań do wód gruntowych. Obiekty muszą być myte i dezynfekowane zgodnie z przyjętymi procedurami.

Ponadto należy:

⎯ egzekwować mycie rąk przed każdorazowym wejściem na pole (instrukcja), zaleca się stosowanie rękawiczek jednorazowych,
⎯ przestrzegać zakazu pracy osób z objawami takimi jak: biegunka, wymioty, temperatura, kaszel lub żółtaczka,
⎯ zapewnić posiadanie czystej odzieży przy wykonywaniu pracy,
⎯ zapewnić czystość i odpowiednią jakość stosowanych pojemników, naczyń do zbioru,
⎯ przeprowadzać szkolenia pracowników w zakresie higieniczno-sanitarnym,
⎯ opracować procedury dotyczące mycia i dezynfekcji zanieczyszczonych powierzchni,
⎯ przestrzegać zakazu wejścia osób nieupoważnionych w tym dzieci, które nie powinny znajdować się w obszarze zbioru,
⎯ przestrzegać stosowania zasad Dobrej Praktyki Higienicznej, Produkcyjnej i Rolniczej
⎯ przestrzegać obowiązku identyfikowalności/śledzenia produktów według zasady: „krok w przód” (np.: lista odbiorców) oraz opracować i stosować odpowiednie procedury w tym zakresie.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Suchej Beskidzkiej informuje, że w gospodarstwach zajmujących się uprawą i zbiorem owoców miękkich w szczególności truskawek musi być prowadzona ścisła kontrola stanu sanitarnego używanych powtórnie łubianek. W przypadku stwierdzenia zabrudzeń, zapleśnień na opakowaniu łubianki nie mogą być powtórnie stosowane.

Należy podkreślić, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa żywnościowego, konieczne jest przyjęcie wszystkich możliwych środków w celu zapewnienia konsumenta, że żywność znajdująca się w sprzedaży jest bezpieczna dla zdrowia.

Przestrzeganie zasad higienicznych przy zbiorze może być na bieżąco weryfikowane przez kierownictwo przetwórni lub punktów skupu, a w przypadku zastrzeżeń, co do spełniania przez plantatorów/dostawców właściwych warunków higienicznych i sanitarnych, przetwórcy mogą zastrzec w umowach handlowych, że nie będą przyjmować owoców i warzyw, które mogą być zagrożone skażeniem patogennymi wirusami.