Dziecięcy Zespół Regionalny Mała Ziemia Suska z główną nagrodą prestiżowego przeglądu folklorystycznego
Treść
W dniach 27-28 maja odbył się w Wiśle 35. Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych. Na deskach Amfiteatru im. Stanisława Hadyny zaprezentowało się blisko 400 najmłodszych adeptów folkloru Górali Śląskich, Żywieckich i Babiogórskich. Jury najwyżej oceniło występ Dziecięcego Zespołu Regionalnego Mała Ziemia Suska z Suchej Beskidzkiej przyznając pierwsze miejsce!
Organizowany przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej wraz z Wiślańskim Centrum Kultury przegląd jest imprezą ukazującą dorobek artystyczny dziecięcych zespołów folklorystycznych działających na terenie województwa śląskiego i części małopolskiego. Ma na celu popularyzowanie tradycji folkloru dziecięcego, czyli gier, zabaw, a także muzykowania, śpiewu i tańca ludowego. To dużej rangi wydarzenie jest spotkaniem dzieci i młodzieży z bardzo różnych pod względem geograficznym i etnograficznym terenów, a które łączy zamiłowanie do spontanicznej zabawy i radość z przebywania ze sobą.
W tym roku występujących ocenili choreograf - Sławomir Ślósarczyk (przewodniczący jury), etnomuzykolożka, pracowniczka Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie - Magdalena Szyndler, etnolożka, pedagożka, instruktorka tańca w Zespole Regionalnym Romanka i Szkolnym Zespole Regionalnym Romanecka z Sopotni Małej – Anna Tomiak, etnolożka, animatorka kultury, kustosz związana z Muzeum na Grapie w Jaworzynce – Katarzyna Rucka-Ryś oraz pracownik Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku- Białej – Agnieszka Chrudzimska. Jurorzy wydając werdykt podkreślili wysoki, wyrównany poziom prezentacji artystycznych i jednocześnie docenili różnorodność programów wyzwolonych od schematu oraz zróżnicowanie codziennych ubiorów dziecięcych i rekwizytów. Podziwiając występ prowadzonego przez Bernadetę Ryt Dziecięcego Zespołu Regionalnego Mała Ziemia Suska jurorzy zwrócili uwagę również na naturalność dzieci na scenie. Suszanie, którzy zaprezentowali się w programie „Na pastwisku” sprawiali wrażenie jakby nie znajdowali się na scenie, lecz rzeczywiście spotkali się na górskiej hali i wspólnie wypasali krowy, oddając nie przy tym grom i zabawom przy dźwiękach skrzypiec i fujarki. Nie zabrakło nawoływania, indywidualnych i grupowych śpiewów pasterskich oraz będących elementem folkloru popisów sprawnościowych chłopców. A zabawa była tak znakomita, że dzieci zapomniały o pozostawionych im pod opieką krowach. Zwierzęta uciekły i młodych pastuszków do porządku musiała przywołać mama.
Serdecznie gratulujemy Dziecięcemu Zespołowi Regionalnemu Mała Ziemia Suska zdobycia pierwszego miejsca w 35. Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Wiśle i życzymy dalszych sukcesów.
Wojciech Ciomborowski