Przejdź do stopki

Nowa wystawa czasowa w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej

Treść

W Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej prezentowana jest nowa wystawa czasowa – „Suskie fascynacje kinem. Historia kina w Suchej Beskidzkiej”, która stanowi dużą gratkę w szczególności dla wielbicieli X muzy oraz miłośników techniki kinowej. Jednak zgromadzone na niej unikalne eksponaty wraz z bogatymi opisami sprawiają, że z zainteresowaniem jest ona zwiedzana przez wszystkich mieszkańców miasta.

Wystawa została przygotowana w związku z obchodzoną 26 kwietnia setną rocznicą urodzin pochodzącego z Suchej Beskidzkiej wybitnego aktora Andrzeja Szczepkowskiego. Termin otwarcia ekspozycji nawiązuje do ważnej w życiu miasta daty 1 maja 1962 roku, czyli dnia zainaugurowania działalności przez kino „Smrek”. Koncepcja wystawy została oparta na trzech wątkach i właśnie pierwszym z nich jest historia kin w Suchej Beskidzkiej. Warto wspomnieć, że na przestrzeni lat w naszym mieście działały „Teatr Kinematograficzny” – Suska Sokolnia, kina „Kolejarz” i „Smrek”, a obecnie filmy prezentowane są w nowoczesnej sali kinowo-widowiskowej Centrum Kultury i Filmu im. Billy'ego Wildera. Drugim wątkiem, któremu poświęcono ekspozycję są osobowości filmu i kina związane z Suchą Beskidzką - Billy Wilder, Ferdynand Goetel, Maria Malicka, Andrzej Szczepkowski. Na wystawie pokazana została również technika kinowa, czyli zachowane obiekty techniki kinowej związane z kinem „Smrek" z najważniejszym eksponatem, którym jest stanowiący centralny element ekspozycji projektor filmowy z 1961 r. wyprodukowany przez Łódzkie Zakłady Kinotechniczne.

W zamkowych murach prezentowane są również unikatowe eksponaty z archiwum Krakowskiego Festiwalu Filmowego: statuetki Smoka i Lajkonika autorstwa Bronisława Chromego oraz plakat pierwszej edycji Festiwalu autorstwa Witolda Skulicza. Dużym zainteresowaniem zwiedzających ciszą się również szklane slajdy, które były pokazywane przed projekcją filmów w kinie „Smrek”, a za ich pomocą wyświetlano reklamy sklepów i miejsc usługowych w Suchej Beskidzkiej, jak również zapowiedzi filmów. Tym samym eksponaty stanowią dla mieszkańców miasta wartość sentymentalną. Ważnym założeniem koncepcji wystawy stanowiącym swoiste novum jest idea cyklicznego jej wzbogacania o nowe eksponaty ze zbiorów prywatnych.

Wystawa, której kuratorkami są Monika Goryl i Anna Leksander, prezentowana będzie do 3 maja 2024 roku.

Andrzej Peć
Wojciech Ciomborowski