Przejdź do stopki

Dzień filmowy zwieńczył Suską Majówkę

Treść

Trzeci dzień tegorocznej Suskiej Majówki był w całości poświęcony filmowi. Przygotowane przez Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkie i Centrum Kultury i Filmu im. Billy'ego Wildera wydarzenia kulturalne były ciągiem spójnych, następujących po sobie sekwencji tworzących dzień filmowy „Suskie fascynacje kinem”.

Dzień filmowy stanowił swoisty maraton X muzy. Rozpoczęty został uroczystym otwarciem w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej wystawy „Historia kina w Suchej Beskidzkiej”, którego gościem honorowym był dyrektor artystyczny Krakowskiego Festiwalu Filmowego Krzysztof Gierat. Wystawa przygotowana została w związku z setną rocznicą urodzin pochodzącego z naszego miasta wybitnego aktora Andrzeja Szczepkowskiego (26 kwietnia 1923 r.) oraz w rocznicę otwarcia kina „Smrek” (1 maja 1962 r.). Koncepcja ekspozycji oparta została na trzech wątkach: historia kin w Suchej Beskidzkiej („Teatr Kinematograficzny” – Suska Sokolnia, „Kino Kolejarz”, „Kino Smrek”, Sala kinowa Centrum Kultury i Filmu im. Billy'ego Wildera), osobowości filmu i kina związane z Suchą Beskidzką (Billy Wilder, Ferdynand Goetel, Maria Malicka, Andrzej Szczepkowski), technika kinowa, czyli zachowane obiekty techniki kinowej związane z kinem „Smrek” (z najważniejszym eksponatem projektorem filmowym z 1961 r. wyprodukowanym przez Łódzkie Zakłady Kinotechniczne).

Kolejnym punktem dnia filmowego był koncert Beaty Horwat i Wiesława Gertnera zatytułowany „W Starym Kinie”. Artyści zabrali uczestników przede wszystkim w sentymentalną podróż w świat muzyki filmowej kina przedwojennego.

Zwieńczeniem suskiego maratonu filmowego była projekcja wybitnej i kultowej komedii w reżyserii Billy Wildera „Pół żarem, pół serio” w Centrum Kultury i Filmu. Należy podkreślić, że była to pierwsza projekcja filmu wybitnego reżysera urodzonego w Suchej Beskidzkiej w tym kinie.

Wojciech Ciomborowski
Andtrzej Peć