Przejdź do stopki

Nadrabiają stracony czas, zdobywają nowe umiejętności

Treść

Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Edukacyjny II. Realizacja wsparcia szkół i placówek oświatowych grant 3” to przedsięwzięcie przeprowadzane w Szkole Podstawowej nr 1 w Suchej Beskidzkiej, które ma pomóc uczniom nadrobić zaległości powstałe wskutek zdalnego nauczania związanego z pandemią koronawirusa, ale również zdobyć nowe umiejętności.

Projekt grantowy realizowany jest w ramach 10 Osi Priorytetowej Wiedza i Kompetencje, Działanie 10.1 Rozwój Kształcenia Ogólnego Poddziałanie, 10.1.6 Cyfryzacja Szkół Prowadzących Kształcenie Ogólne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020. Jego celem jest zniwelowanie u uczniów skutków pandemii COVID-19 poprzez wielowymiarowe wsparcie szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie ogólne w zakresie edukacyjnym i psychologicznym wspomagającym edukację i rozwój uczniów. W Szkole Podstawowej nr 1 w Suchej Beskidzkiej organizowane są zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, wspomagające psychologicznie uczniów oraz koła zainteresowań. Mają za zadanie niwelowanie skutków pandemii poprzez wspomaganie uczniów w nadrobieniu braków edukacyjnych, ale również emocjonalno-społecznych oraz stanowią wsparcie psychologiczne, uzasadnione sytuacją związaną z prowadzeniem nauki w formie zdalnej. Całkowita wartość projektu wynosi 40 tys. zł, z których 85 proc. to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, a 15 proc. środki z Budżetu Państwa.

W ramach zajęć uczniowie w pełni korzystają ze sprzętu i pomocy naukowych pozyskanych przez szkołę po przystąpieniu z powodzeniem do programu „Laboratoria Przyszłości”, realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech. W zakupionym przez placówkę zestawie znalazły się między innymi laptop multimedialny z drukarką 3D oraz kompletem filamentów (materiał wykorzystywany do wydruku) w 10 kolorach, kamera cyfrowa i akcesoria do nagrań wideo oraz aparat cyfrowy. Młodzież może również rozwijać swoje umiejętności posługując się zestawem do robotyki. Sprzętem pozwalającym w nietuzinkowy sposób przybliżać uczniom otaczający nas świat są gogle wirtualnej rzeczywistości wraz z akcesoriami i oprogramowaniem. Uczniowie mogą także realizować się artystycznie, posługując się mikrofonami bezprzewodowymi oraz mikserem dźwięku umożliwiającym edycję  dźwięku i filmów.

Wojciech Ciomborowski