Przejdź do stopki

Muzyka kameralna w zamkowych murach

Treść

Klimat jaki towarzyszy wydarzeniom organizowanym w Sali Rycerskiej suskiego zamku powoduje, że właśnie w niej rokrocznie odbywają się Koncerty Muzyki Kameralnej w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Suchej Beskidzkiej. W środowe (29 marca) popołudnie miała miejsce jego ósma edycja, a licznie zebrana publiczność z zachwytem wysłuchała występów młodych artystów.

 

Sala Rycerska suskiego zamku ze względu na swój wystrój jest idealnym miejscem do organizacji koncertów muzyki kameralnej. A światło o bardzo ciepłej barwie, które wpadało do niej w środowe popołudnie tworzyło jeszcze bardziej wyjątkowy nastój, powodując, że odbiór wykonywanych utworów był jeszcze lepszy. Warto podkreślić, że występy w tym miejscu są charakterystyczne dla tego rodzaju muzyki, gdyż sale pałaców wybierane były przez zespoły kameralne już początku ich istnienia.

Wydarzenie rozpoczęła prelekcja dyrektora Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej Andrzeja Pecia, który przybliżył dzieje rodów będących na przestrzeni wieków właścicielami zamku suskiego. Szczególnie dużo uwagi poświęcił hrabiemu Aleksandrowi Branickiemu, założycielowi biblioteki, której bogate zbiory zawierały również dzieła muzyczne, między innymi rękopisy pieśni nowiniarskich i patriotycznych z lat 1830-1831. Tłem dla występujących uczniów była faksymila pochodzącego 1897 roku wpisu w Księdze Pamiątkowej Biblioteki Branickich poloneza skomponowanego przez Fryderyka Chopina.

Podczas koncertu publiczność miała przyjemność wysłuchać duetów fortepianowych, jak i fortepianowo-skrzypcowych, saksofonowych, gitarowych oraz akordeonowych. Bardzo dużymi umiejętnościami technicznymi, ale i wrażliwością muzyczną wykazały się również tria i kwartety, grając zarówno klasyczne utwory, jak i bardziej współczesne. A, że niewielkie formacje, a nawet duety z powodzeniem mogą wykonywać największe przeboje udowodnili fortepianista Wojciech Uliasz oraz wokalistka Natalia Łuczak, którzy zaprezentowali się w „Bohemian Rapsody” legendarnego zespołu „Queen”, a duet saksofonowy Alicja Talaga, Wiktoria Dędys przypomniały znany motyw przewodni z filmu „Love story”. Długimi, gromkimi oklaskami nagrodzono jednak występy wszystkich muzyków, doceniając ich talent oraz technikę, wypracowaną dzięki sumiennej nauce w Szkole Muzycznej I stopnia.  

Po koncercie jego uczestnicy oraz słuchacze mieli możliwość zwiedzenia wystawy czasowej "W szkolnej ławie. Dzieje oświaty w Suchej Beskidzkiej", prezentowanej przez Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej w Sali Wysokiej.

Wojciech Ciomborowski