Przejdź do stopki

Wzrosło dofinansowanie z programu "Termo"

Treść

Kryzys energetyczny, a wraz z nim rosnące ceny prądu i gazu skłaniają do szukania oszczędności poprzez inwestycje w termomodernizację budynków oraz wykorzystywanie w nich odnawialnych źródeł energii. Realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego program „Termo” ma za zadanie wspierać przedsięwzięcia mające na celu poprawę efektywności energetycznej domów jedno i wielorodzinnych, które przekładają się na zmniejszanie się rachunków za energię, a zarazem przyczyniających się do poprawy jakości powietrza. Teraz pomoc przyznawana jest na jeszcze korzystniejszy niż dotychczas warunkach.

Dzięki nowelizacji ustawy zmieniła się wysokość dwóch istniejących już premii – termomodernizacyjnej i remontowej. Premia termomodernizacyjna skierowana jest m.in. do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz osób fizycznych – w tym właścicieli domów jednorodzinnych. Jej wysokość wzrosła z 16 do 26 proc. kosztów inwestycji. Co więcej, jeżeli termomodernizacja będzie połączona z inwestycją w odnawialne źródła energii (OZE), to premia wyniesie łącznie 31 proc. kosztów przedsięwzięcia.  Natomiast aż o 10 punktów procentowych wzrosła wysokość premii remontowej. Teraz wynosi ona już nie 15 proc. a 25 proc. kosztów przedsięwzięcia. Może z niej skorzystać ta sama grupa inwestorów co w przypadku premii termomodernizacyjnej – ale wyłącznie w odniesieniu do budynków wielorodzinnych.

Wniosek o przyznanie premii termomodernizacyjnej lub remontowej składa się w banku kredytującym, który współpracuje z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Lista banków kredytujących jest dostępna na stronie internetowej BGK (www.bgk.pl).

Od 1 lutego w ramach programu „Termo” można również ubiegać się o trzy granty: OZE (dofinansowanie na zakup, montaż, budowę lub modernizację instalacji odnawialnego źródła energii), termomodernizacyjny (przedsięwzięcia termomodernizacyjne przyznawany jako opcja z premią termomodernizacyjną) oraz MZG (środki na poprawę stanu technicznego mieszkaniowego zasobu gminy, przyznawany jako opcja wraz z premią MZG).

Grant termomodernizacyjny jest opcją podwyższającą premię termomodernizacyjną. Stanowi wsparcie na poprawę efektywności energetycznej budynku wielorodzinnego i głęboką termomodernizację. Zwiększa pomoc finansową w postaci premii o 10 proc. kosztów netto w przypadku przeprowadzenia głębokiej i kompleksowej termomodernizacji. Należy jednak pamiętać, że o grant termomodernizacyjny mogą się starać wyłącznie właściciele lub zarządcy budynków wielorodzinnych.

Niepowiązany bezpośrednio z premiami, jest grant OZE. BGK refinansuje połowę kosztów netto inwestycji, polegającej na montażu odnawialnego źródła energii, takim jak panele fotowoltaiczne, instalacje hybrydowe, pompy ciepła, kolektory słoneczne. Mechanizm uzyskania grantu jest podobny jak w przypadku premii termomodernizacyjnej, z tą jedynie różnicą, że wniosek składa się bezpośrednio do BGK, czyli z pominięciem sektora bankowego. Warto dodać, że grant może sfinansować również modernizację instalacji odnawialnego źródła energii, w wyniku której zainstalowana moc wzrośnie o co najmniej 25 proc. Z grantu OZE również mogą skorzystać tylko właściciele lub zarządcy budynków wielorodzinnych.

Źródłem finansowania premii w Programie TERMO są środki pochodzące z budżetu państwa - Fundusz Termomodernizacji i Remontów. Nowe rozwiązania w postaci grantów są finansowane w ramach jednej z inwestycji w Krajowym Planie Odbudowy (KPO). Do czasu uruchomienia środków z KPO program jest prefinansowany ze środków Polskiego Funduszu Rozwoju.

Wojciech Ciomborowski
Fot. Pixabay