Lekcja astronomii z Karolem Wójcickim w pierwszy dzień astronomicznej wiosny
Treść
Dużą niespodziankę z okazji pierwszego dnia wiosny przygotowało dla uczniów suskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej przy dużym zaangażowaniu mieszkańców miasta pasjonujących się astronomią. Zaprosiło dziennikarza naukowego Karola Wójcickiego, który w porywający sposób opowiedział i pokazał słuchaczom na czym polega i jak przebiega jedno z najbardziej wyjątkowych zjawisk jakim jest zaćmienie słońca.
Spotkanie zatytułowane „Jeśli na wagary, to tylko z Karolem” w całości poświęcone było zaćmieniom słońca. O promocję wśród uczniów suskich szkół wykładu zorganizowanego w pierwszy dzień astronomicznej wiosny zadbała Pani Beata Kosman – pedagog, geograf Szkoły Podstawowej nr 1 w Suchej Beskidzkiej – która w swym programie nauczania przedmiotu nie ogranicza się jedynie do treści zawartych w podręczniku, ale często prezentuje uczniom sprawdzone ciekawostki i materiały zamieszczane w sieci przez popularyzatorów nauki m.in. blog „Z głową w gwiazdach”, prowadzony przez wczorajszego gościa Karola Wójcickiego. Sposobność ku temu była wyjątkowa, bo już za miesiąc (20 kwietnia) na krótkim wycinku oceanów Indyjskiego i Spokojnego oraz zachodnich krańcach Australii nastąpi całkowite zaćmienie słońca, które Karol Wójcicki planuje zobaczyć na własne oczy i uwiecznić na zdjęciach oraz filmach. Wspomniał, że będzie to już czwarte takie zjawisko, które będzie obserwował w swoim życiu, a mogło być ich więcej, lecz raz na przeszkodzie stanęły niekorzystne warunki pogodowe, a na dwa kolejne nie mógł dotrzeć z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa i obostrzenia jakie wówczas obowiązywały. Wzbogacając prelekcję o prezentację „W pogoni za cieniem. Opowieść łowcy zaćmień” w bardzo przystępny sposób omówił rodzaje zaćmień, a także przybliżył samo zjawisko ich powstawania, prezentując zarazem mapę świata z zaznaczonymi na niej miejscami, w których w latach 2021-2040 księżyc już zakrył lub dopiero zakryje tarczę słońca.
Trwające od około minuty do pięciu, sześciu minut zaćmienie każdorazowo można obserwować tylko w wybranych i nierzadko bardzo odległych od Polski rejonach świata. O tym jednak, że jest ono tak spektakularne, że warto pokonać pół globu dla tych kilku ulotnych chwil, uczniowie przekonali się oglądając film jaki Karol Wójciki zarejestrował w 2019 roku podczas całkowitego zaćmienia słońca, obserwowanego w Chile nad brzegiem oceanu Atlantyckiego.
Po prelekcji Karol Wójcicki jeszcze długo odpowiadał na zadawane przez młodzież pytania, pokazując, że choć astronomia jest jego pasją, to jednak ma jeszcze wiele innych zainteresowań. Gość znalazł również czas na prywatne rozmowy i wykonanie pamiątkowych zdjęć.
Wojciech Ciomborowski