Przejdź do stopki

Dwa lata działalności Centrum Kultury i Filmu

Treść

W sobotę, 18 marca, upłynęły dwa lata od uroczystego otwarcia budynku Centrum Kultury i Filmu im. Billy’ego Wildera, który stał się jedną z wizytówek miasta i zarazem siedzibą dwóch miejskich instytucji kultury – Centrum Kultury i Filmu (dawniej Miejski Ośrodek Kultury – Zamek) oraz Biblioteki Suskiej, stwarzając im jeszcze większe możliwości organizacji wydarzeń i zajęć warsztatowych. Mieszkańcy w pełni z nich korzystają, a tętniący życiem do późnych godzin wieczornych obiekt stanowi najlepszy dowód na słuszność realizacji przez samorząd tego przedsięwzięcia.

Sercem Centrum Kultury i Filmu jest sala widowiskowo-kinowa z widownią na 300 osób. Jej budowa pozwoliła na przewrócenie po kilkunastoletniej przerwie stałej działalności kinowej. Cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem seanse, co wynika z faktu współpracy CKiF z kilkunastoma największymi dystrybutorami w Polce i prezentowania w suskim kinie nowości równo z premierami ogólnopolskimi, odbywają się głównie w weekendy. W latach 2021-2022 w suskim kinie podczas 1272 seansów wyświetlono aż 272 produkcje, które obejrzało łącznie 91 067 widzów, co oznacza, że do dziś -licząc pierwsze miesiące 2023 roku- na widowni zasiadło ponad 100 tys. osób. W 2022 roku najchętniej oglądana była animacja „Minionki: Wejście Gru”, którą zobaczyło 4789 osób, a podczas premierowego weekendu frekwencja w suskim kinie była piątą w kraju wśród kin jednosalowych. CKiF zostało też partnerem Krakowskiego Festiwalu Filmowego, co powoduje, że wybrane filmy oraz nagrodzone produkcje są wyświetlane w naszym mieście. W bieżącym roku nowością była możliwość obejrzenia filmów w technologii trójwymiarowej.

Dzięki przemyślanym założeniom projektowym, doskonałemu wyposażeniu obiektu, o które zadbał inwestor w sali widowiskowo-kinowej odbywają się prestiżowe wydarzenia muzyczne i teatralne. Wśród artystów, którzy zaprezentowali się w sali widowiskowej byli między innymi Michał Bajor, Stanisław Soyka, Andrzej Piaseczny, Eleni, Paweł Domagała, Piotr Cugowski, zespoły Dżem, Happysad, Micromusic oraz najbardziej znane i lubiane grupy kabaretowe, gromadząc na widowni komplet publiczności. Nierzadko grono chętnych do obejrzenia i wysłuchania występu jest tak duże, że spektakle organizowane są w dwóch terminach. Wydarzeniami najwyższej rangi były dwa Koncerty Noworoczne, gdzie przed publicznością wystąpili soliści największych scen operowych i operetkowych w Europie w towarzystwie równie znamienitych orkiestr. Łącznie w blisko 100 wydarzeniach kulturalnych zorganizowanych w latach 2021-2022 przez Centrum Kultury i Filmu w swojej siedzibie oraz ponad 50 współorganizowanych wzięły udział 32 tysiące osób, a kilkanaście tysięcy kolejnych zakupiło bilety na koncerty, spektakle teatralne i inne wydarzenia organizowane przez podmioty zewnętrzne, które chętnie wynajmują suski obiekt z uwagi na wysoki standard jaki oferuje. Centrum Kultury i Filmu od pierwszych tygodni działalności sukcesywnie buduje bowiem swoją renomę na rynku lokalnym oraz na arenie regionalnej i krajowej, kształtuje wizerunek miejsca i instytucji jako dynamicznej i przyjaznej przestrzeni do aktywnego spędzania wolnego czasu, realizując jednocześnie wydarzenia kulturalne. A działalność miejskiej instytucji kultury nie ogranicza się wyłącznie do prowadzenia kina i organizacji koncertów  oraz spektakli. Mieszkańcy Suchej Beskidzkiej i okolicznych miejscowości nie tylko mają możliwość uczestnictwa w różnego rodzaju zajęciach rekreacyjnych i warsztatowych, ale bardzo chętnie z niej korzystają. W bogatej ofercie zajęć stałych, grupowych i indywidualnych są: taniec towarzyski, salsa, rysunek i malarstwo, zajęcia manualne, warsztaty ekologiczne, nauka gry na instrumentach muzycznych, fitness, joga, gimnastyka dla dzieci, szachy, robotyka. Tylko w 2022 roku, który był pierwszym, w którym przez pełne 12 miesięcy prowadzona była działalność niezakłócona obostrzeniami wynikającymi z pandemii koronawirusa, łącznie w zajęciach wzięło udział 18 771 uczestników.

Powstanie nowego obiektu sprawiło, że mieszkańcy zyskali przestrzeń do realizacji własnych pasji i kulturalnych zainteresowań, co pozytywnie wpłynęło na ich zaangażowanie we współtworzenie oferty kulturalnej. Wspieranie aktywności i inicjatyw społeczno - kulturalnych mieszkańców zaowocowało kilkoma przedsięwzięciami takim jak spektakle teatralne, salony poezji, wystawy, koncerty i liczne spotkania grup zainteresowań realizowanymi przez mieszkańców dla mieszkańców. Dzięki kształtowanemu wizerunkowi instytucji jako otwartej i współdziałającej z wieloma podmiotami centrum kultury może coraz lepiej odpowiadać na potrzeby mieszkańców w zakresie oferty kulturalnej i spędzania wolnego czasu w mieście, promując jednocześnie rodzime osobowości, twórców i pasjonatów różnych dziedzin.

W nowym gmachu Centrum Kultury i Filmu im. Billy’ego Wildera swoją nową siedzibę ma również Biblioteka Suska, która już wcześniej była jedną z najprężniej działających książnic nie tylko w skali województwa, ale i kraju. Na powierzchni 500 m2 (dwukrotnie większej niż w starym budynku) zgromadzono około 60 tys. woluminów, czasopisma,  audiobooki, e-booki, komiksy, gry wideo i gry planszowe, wprowadzając zarazem innowacyjny system układu księgozbioru oparty na systemie BISAC stosowanym m.in. w amerykańskich bibliotekach publicznych. I choć w związku z przeprowadzką i pandemią Biblioteka Suska była czynna tylko osiem miesięcy, odnotowała niespotykany wzrost wszystkich wskaźników statystycznych. Suska książnica okazała się jedną z najlepszych bibliotek publicznych w Małopolsce.

Bogata oferta, zaangażowanie pracowników oraz podejmowanie licznych inicjatyw (organizacja Wielkiej Gry Miejskiej, zajęć i warsztatów), których realizacja jest możliwa dzięki oddaniu do użytku nowej siedziby, stały się magnesami przyciągającymi na stałe czytelników w różnym wieku. W ten sposób rok 2022 okazał się jeszcze lepszy od poprzedniego. Wskaźniki czytelnictwa w Bibliotece Suskiej nie były tak wysokie od ponad 30 lat. Łączna liczna czytelników wyniosła 4161 osób. Biblioteka odnotowała także wzrost o 41% ilości wypożyczeni i o 52% ilości odwiedzin. Znacząco wzrósł również wskaźnik czytelnictwa na 100 mieszkańców, który w 2022 roku wyniósł 46,88.

Wojciech Ciomborowski