Młodzi recytatorzy urzekli słowem
Treść
Dziś (10 marca) w Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej przeprowadzono eliminacje miejskie Powiatowego Konkursu Recytatorskiego. Uczestniczące w nich dzieci zaprezentowały nie tylko urozmaicony repertuar, ale przede wszystkim wykazały się znakomitą pamięcią, dykcją oraz godną podziwu interpretacją przedstawianych utworów.
Organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną – Dom Kultury w Makowie Podhalańskim oraz Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej konkurs ma na celu popularyzację piękna i kultury języka polskiego wśród dzieci, a także zachęcanie ich do prezentowania przed szeroką publicznością najciekawszych dzieł literatury polskiej i powszechnej. Przeprowadzone w Centrum Kultury i Filmu eliminacje gminne pokazały, że uczniowie suskich szkół podstawowych posiadają bardzo duże obycie sceniczne i choć czasami ich występom towarzyszy trema, to potrafią sobie z nią doskonale radzić. Przede wszystkim jednak dzieci mają ogromny talent i pomimo młodego wieku umieją wręcz bawić się głosem i w sposób świadomy się nim posługiwać. Zaprezentowane w trakcie konkursu utwory wskazują również, że sięgają po urozmaicony pozycje książkowe, nie ograniczając się wyłącznie do lektur szkolnych. A nawet jeżeli wybierały utwory powszechnie znanych autorów (np. Jana Brzechwy) to ten ani razu się nie powtórzył.
W młodszej kategorii (zerówki oraz klasy I-II szkoły podstawowej) jury, w którym zasiedli nauczyciel języka polskiego w LO nr 1 w Suchej Beskidzkiej Małgorzata Skawińska oraz dyrektor Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej Andrzej Peć, pierwszą nagrodę przyznało Zuzannie Motyce (Miejskie Przedszkole Samorządowe), która oczarowała zebranych scenicznym obyciem, a przede wszystkim interpretacją wiersza „Zegarek” Jana Brzechwy i fragmentu „Małego Księcia” pióra Antoine de Saint-Exupéry. Drugie miejsce przyznano Ninie Daleki (SP nr 1), a równorzędne trzecie Mateuszowi Wójcikowi (SP nr 1) oraz Ksaweremu Kumorowiczowi (SP nr 2).
W kategorii starszej (klasy III – V szkoły podstawowej) bezapelacyjnie zwyciężyła Liliana Pater (SP nr 1). W sposób godny słuchowiska radiowego przedstawiła wiersz „Mistrz” Ludwika Jerzego Kerna, a następnie zabrała jurorów i publiczność do „Tajemniczego ogrodu”. Druga nagroda przypadła jej klasowej koleżance Marii Czaickiej. Równorzędne trzecie miejsca zajęli Karolina Niemiec (SP nr 1) oraz Mateusz Toczek (SP nr 2).
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a w szczególności laureatom. Osoby, które zajęły w swoich kategoriach dwa pierwsze miejsca będą reprezentowały Miasto Sucha Beskidzka podczas etapu powiatowego, który odbędzie się 17 marca w Makowie Podhalańskim.
Wojciech Ciomborowski