Przejdź do stopki

Kapela „Mała Ziemia Suska” wystąpiła na Międzynarodowym Karnawale Gajdosza

Treść

Autentyczność wykonywanej muzyki oraz wysoki poziom artystyczny prezentowany przez muzyków ludowych z Suchej Beskidzkiej powoduje, że są oni regularnie zapraszani na liczne krajowe i międzynarodowe przeglądy i wydarzenia kulturalne. W dniach 17 – 19 lutego Kapela „Mała Ziemia Suska” brała udział w Gajdošské Fašiangy 2023, czyli Międzynarodowym Karnawale Gajdosza na Słowacji.

Karnawał Gajdosza od ponad ćwierć wieku związany jest z miejscowościami Malá Lehota, Veľká Lehota i Jedľové Kostoľany. To właśnie te wsie były kolebką dud w regionie. Wyrabiało je tu od niepamiętnych czasów wielu mieszkańców, a ich wytwarzanie i granie przekazywane było z pokolenia na pokolenie. Z biegiem lat stopniowo jednak zanikało rzemiosło i tradycje. Za ich utrwalanie w dużej mierze odpowiadała rodzina Garajów z Wielkiej Lehoty, która znana jest z dud na Słowacji i za granicą i to ona była inspiracją do zorganizowania w 1987 roku Międzynarodowego Karnawału Gajdosza, który jest jedną z tradycji wzbogacających życie mieszkańców Malá Lehota, Veľká Lehota i Jedľové Kostoľany. Według kalendarza katolickiego trzydniowa impreza rozpoczyna się co roku w ostatni piątek przed Środą Popielcową i kończy karnawałową zabawą. Zgodnie z dawnym zwyczajem przebrani uczestnicy karnawału przemierzają całą wieś i wszystkie stajnie od domu do domu i nie zapominają odwiedzić swoich krewnych w okolicznych wsiach i miasteczkach.

W odwiedzaniu domów sąsiadów i innych mieszkańców wiosek biorą udział słowackie zespoły. Wydarzeniu towarzyszy festiwal. Wieczorami i popołudniami na scenach w miejscowościach Malá Lehota, Veľká Lehota i Jedľové Kostoľany odbywają się koncerty, na które zapraszani są dudziarze z całej Słowacji, a także zespoły zagraniczne. W tym roku w wydarzeniu wzięły udział Kapela „Mała Ziemia Suska”, która jako jedyna reprezentowała Polskę, a także kapele dudziarskie z czeskich Moraw i Węgier. Zaprezentowały się we wszystkich trzech festiwalowych miejscowościach, a także wzięły udział w mszy świętej, która wieńczy przegląd.

Wojciech Ciomborowski