Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji wizytówką miasta
Treść
Poczynione w minionych latach przez samorząd miasta nakłady finansowe sprawiły, że Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji było jednym z najnowocześniejszych obiektów w regionie. Kontynuowana w tym roku jego modernizacja i rozbudowa pozwoliły jeszcze bardziej podnieść jego funkcjonalność i obecnie kompleks jest kolejną wizytówką Suchej Beskidzkiej.
Powiedzenie mówi, że nie od razu Kraków zbudowano. Zgodnie z tą maksymą, w racjonalny i przemyślany sposób gospodarując gminnym budżetem, samorząd Suchej Beskidzkiej modernizował i rozbudowywał Centrum Sportu i Rekreacji. W poprzednich latach na terenie kompleksu powstał Orlik 2012 składający się z boiska wielofunkcyjnego (służy do gry w koszykówkę i siatkówkę), zamienianego w zimie na sztuczne lodowisko oraz boiska piłkarskiego ze sztuczną nawierzchnią, którą w lecie bieżącego roku po kilkunastu latach użytkowania została wymieniona na nową. Dumą miasta jest stadion piłkarski z otaczającą go czterotorową 400-metrową bieżnią lekkoatletyczną posiadającą atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a także skoczniami wzwyż i w dal oraz rzutniami do rzutu młotem, oszczepem i pchnięcia kulą. Kibice podziwiający zmagania zarówno lekkoatletów, jak i futbolistów mają zapewnione komfortowe warunki, które zapewnia im kryta trybuna z 261 miejscami siedzącymi.
Wiosną bieżącego roku Burmistrz Miasta Stanisław Lichosyt zawarł z Przedsiębiorstwem Wielobranżowym Gretasport Ilona Stańczyk z Dąbrowy Górniczej umowę na dalszą modernizację Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji. W przeciągu zaledwie dziewięciu miesięcy obiekt ponownie zmienił swoje oblicze. Pomiędzy trybunami stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego a Orlikiem (częściowo w miejscu rozebranego w trakcie robót starego budynku klubowego i asfaltowego boiska do piłki ręcznej) wybudowano pełnowymiarowe boisko piłkarskie o nawierzchni syntetycznej, posiadające oświetlenie, co pozwoli na trenowanie, jak i rozgrywanie na nim meczów nawet po zmroku. Po przeciwnej stronie stadionu (w miejscu niegdysiejszych kortów tenisowych) wykonano treningowe boisko piłkarskie z naturalną nawierzchnią, mające wymiary 38 x 62 m, które również posiada oświetlenie. Kompleks wzbogacił się również o dwa korty tenisowe ze sztuczną nawierzchnią. Wkomponowano je w wolną przestrzeń pomiędzy Orlikiem a terenem Szkoły Podstawowej nr 1. Wartość przedsięwzięcia to blisko 5,2 mln zł. Kwota 4,2 mln zł to dofinansowanie pozyskane przez Miasto z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład.
Dzięki tegorocznemu przedsięwzięciu poprawiła się nie tylko funkcjonalność, ale również estetyka MCSiR, który obecnie stanowi spójną całość. Obecnie trwa rozpoczęta w 2020 roku z inicjatywy Burmistrza Miasta budowa budynku, który będzie pełnił funkcję zaplecza sportowego z bazą hotelową, biurową i gastronomiczną. W jego przyziemiu (obiekt jest już w stanie surowym zamkniętym) dobiegają końca prace polegające na wykonaniu szatni dla zawodników i sędziów, sanitariatów oraz pomieszczeń gospodarczych. Adaptacją dwóch górnych kondygnacji ma w przyszłości zająć się podmiot zewnętrzny.
Wojciech Ciomborowski