Laur Babiogórski dla Agnieszki Bernackiej
Treść
W sobotę 17 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Koszarawie miała miejsce podniosła uroczystość. Wyjątkowym osobom i stowarzyszeniom działającym na rzecz krzewienia i rozwoju regionu wręczono prestiżowe wyróżnienia - Laury Babiogórskie, przyznawane przez Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich. Laur Babiogórski stopnia szczególnego na wniosek Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka Stanisława Lichosyta otrzymała Agnieszka Bernacka, współzałożycielka i kierownik artystyczny Zespołu Muzyki Dawnej im. Gaspara Castiglione., który działa przy Miejskim Centrum Kultury i Filmu.
Pani Agnieszka Bernacka od dwudziestu lat jest dyrektorem Centrum Muzycznego „Akord” w Suchej Beskidzkiej. Pracuje również jako nauczyciel muzyki. W latach 2002 – 2004 zdobywała wiedzę w zakresie muzyki dawnej w Konserwatorium Krakowskim w klasie fletu prostego u profesora Ryszarda Starzyckiego. Była członkiem zespołu The Flowery Plan Baroque Ensemble z Krakowa i wraz z nim koncertowała z muzyką dawną. Właśnie z tym rodzajem muzyki Pani Agnieszka Bernacka związana jest najmocniej. W 1997 roku założyła w Suchej Beskidzkiej Zespół Muzyki Dawnej im. Gaspara Castiglione i do dziś pozostaje jego kierownikiem artystycznym. Pod jej pieczą zespół wzbogaca swój repertuar. W jego wykonaniu możemy usłyszeć utwory polskiej muzyki dawnej, pieśni i tańce dworskie rodem z XIX - XVII wiecznej Europy, a także muzykę religijną i sakralną. W październiku bieżącego roku obchodził jubileusz 25-lecia działalności artystycznej.
Od momentu założenia Zespołu Muzyki Dawnej w Suchej Beskidzkiej bierze on udział w najważniejszych wydarzeniach organizowanych w mieście i w regionie, uświetniając swoimi występami m.in. miejskie i powiatowe uroczystości, w tym także kościelne oraz zapewnia oprawę muzyczną wielu wydarzeniom, jak np. „Dni Muzyki na Zamku”, przez co podnosi ich prestiż i rangę. Szczególnie jego występy prezentują się na tle renesansowego zamku suskiego zwanego „Małym Wawelem”, którego jest wizytówką i ozdobą. Zespół koncertuje również w innych częściach Polski.
Działalność Pani Agnieszki Bernackiej jest formą edukacji kulturalnej, która ma na celu pobudzanie zainteresowania i pasji muzycznych wśród dzieci i młodzieży rozwijając ich wrażliwość artystyczną oraz zachęcanie do nauki i zdobywania nowych umiejętności, w szczególności gry na replikach drewnianych instrumentów z epoki renesansu. Ponadto w ramach swojej działalności realizuje szereg przedsięwzięć edukacyjno-kulturalnych oraz popularyzujących muzykę dawną.
Prowadzony przez Panią Agnieszkę Bernacką Zespół Muzyki Dawnej im. Gaspara Castiglione z sukcesami występuje na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach i przeglądach. W swoim dorobku ma między innymi Grand Prix Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych Talenty Małopolski, wyróżnienie w Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej Schola Cantorum w Kaliszu, a w roku 2022 podczas 44. Międzynarodowy Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej Schola Cantorum zdobył Brązową Harfę Eola, zajmując trzecie miejsce w kategorii wokalno-instrumentalnej, a w kategorii „Bursztynowej” – wyróżnienie za program wielkopostny. Pani Agnieszka Bernacka w uznaniu jej zasług otrzymała w 2012 roku Kamenę - nagrodę Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury w kategorii animator kultury, a dwa lata później nagrodę Starosty Suskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego.
W trakcie uroczystości, którą swoim występem uświetnili członkowie Zespołu Muzyki Dawnej im. Gaspara Castiglione oraz Zespołu Regionalnego „Jaferki” z Koszarawy Laur Babiogórski stopnia szczególnego otrzymał również Stanisław Bednarz (Miasto Jordanów), a stopnia podstawowego: Anna Kulka, Janina (Wanda) Bucka, Krzysztof Jordanek, Krystyna Szczurek (Gmina Zawoja), Krzysztof Hulbój (Gmina Koszarawa), Ochotnicza Straż Pożarna w Jordanowie (Miasto Jordanów), Parafialny Klub Honorowych Dawców Krwi w Mucharzu (Gmina Mucharz), Jerzy Fugiel, Władysława Omylak, Czesław Kuczkowicz (Gmina Jabłonka), Maria Kus (Gmina Zembrzyce).
Wojciech Ciomborowski