Rozpoczął się sezon grypowy – warto się zaszczepić
Treść
Zmienne warunki atmosferyczne, która z dnia na dzień stają się coraz mniej korzystne sprawiają, że rośnie w naszym kraju ilość zachorowań na grypę. Społeczna inicjatywa niezależnych ekspertów medycznych Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy, dostrzegając to niepokojące zjawisko, które oprócz skutków medycznych i społecznych, wpływa także na kwestie ekonomiczne zarówno na szczeblu pojedynczych przedsiębiorstw, jak i całej gospodarki zachęca mieszkańców do szczepienia się przeciwko tej chorobie.
Grypa jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego, wywołaną zakażeniem wirusem grypy. Przenosi się pomiędzy ludźmi drogą kropelkową (na przykład podczas kichania), a największa liczba zachorowań występuje podczas sezonowych epidemii, powodując ostre objawy uniemożliwiające pracę osobom czynnym zawodowo. W większości przypadków zachorowanie na grypę powoduje obłożną chorobę. U części chorych mogą występować powikłania i zdarzają się też zgony, szczególnie u dzieci, osób starszych i obciążonych innymi, dodatkowymi poważnymi chorobami. Epidemie grypy powodują znaczne koszty społeczne i niekiedy mają zasięg kontynentalny lub światowy. Dlatego -jak podkreślają eksperci- grypa wymaga globalnej koordynacji epidemiologicznej.
W ciągu dwóch ostatnich miesięcy odnotowano już ponad 676,5 tys. zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę, a 1 806 pacjentów trafiło do szpitali z powodu ciężkiego przebiegu tej choroby. Centrum e-Zdrowia wskazuje, że od początku września do końca pierwszego tygodnia października zaraportowano 276 tys. szczepień. Tymczasem szczyt zakażeń dopiero przed nami. Groźna jest perspektywa nałożenia się szczytów zachorowań na grypę oraz COVID-19, która niestety jest wysoce prawdopodobna. Dlatego w ocenie Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy nie warto zwlekać z zaszczepieniem się przeciwko tej chorobie.
Pacjenci, mogą skorzystać z częściowej lub całkowitej refundacji szczepionki oraz bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie w placówkach medycznych oraz aptekach zgłoszonych do Narodowego Funduszu Zdrowia. Zgodnie z obowiązującymi obecnie procedurami pacjenci samodzielnie nabywają szczepionkę po wcześniejszym uzyskaniu na nią recepty od lekarza rodzinnego.
Bezpłatnie szczepionkę mogą otrzymać:
- kobiety w ciąży
- osoby powyżej 75 roku życia
Z refundacji w wysokości 50% skorzystać mogą:
- dzieci w wieku od 6 miesięcy do 18 lat
- osoby w wieku 18-65 lat z grupy ryzyka ciężkiego przebiegu grypy
- osoby w wieku 65-75 lat
Wojciech Ciomborowski