Czyste Powietrze - Pomyśl o nim zanim wrzucisz śmieci do pieca!
Treść
14 listopada, już po raz 18, obchodzimy w Polsce Dzień Czystego Powietrza. Inicjatorem w naszym kraju była Fundacja Arka z Bielska-Białej działająca m.in. na rzecz jakości powietrza. Z tej okazji uczniowie z suskich szkół podstawowych wraz z dziećmi z Miejskiego Przedszkola Samorządowego aktywnie włączyli się w obchody Dnia Czystego Powietrza.
Z własnoręcznie przygotowanymi transparentami wzięli udział w happeningu, mającym na celu zwrócenie uwagi mieszkańców miasta na zanieczyszczenie powietrza i konieczność podejmowania działań na rzecz poprawy jego jakości. Ważne jest budowanie świadomości wśród społeczeństwa, że na pozór zwykłe codzienne wybory przekładają się na jakość powietrza w naszej okolicy, a nawet na stan powietrza, którym oddychają ludzie w miejscach od nas oddalonych, gdyż zanieczyszczenia wytworzone w jednym miejscu mogą przemieszczać się na bardzo dalekie odległości, niejednokrotnie pokonując granice miast, państw a nawet kontynentów. Codziennie decydujemy o tym, z jakiego środka transportu skorzystamy – samochód, rower czy hulajnoga, w jaki sposób ogrzejemy nasze domy – węgiel, gaz, pellet, a może pompa ciepła, czy jaką ilość zanieczyszczeń wprowadzimy do środowiska poprzez wybory konsumenckie.
Wprawdzie z roku na rok rośnie świadomość Polaków na temat szkodliwości oddychania złej jakości powietrzem. Niemniej wciąż wiele jest do zrobienia. Nadal wśród nas są osoby, które posiadają nieekologiczne piece, a co jeszcze gorsze palą w nich poza słabej jakości węglem również śmieciami, czy lakierowanymi elementami mebli. Niestety nie zawsze wynika to z trudnej sytuacji finansowej, lecz po prostu niewiedzy. Tymczasem powietrze wywiera istotny wpływ na nasze zdrowie. Z każdym oddechem wciągamy go do płuc pół litra. A w Polsce, szczególnie zimą, jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia.
Zorganizowana w ramach Dnia Czystego Powietrza akcja miała właśnie na celu uświadomić mieszkańcom naszego miasta jak poważne konsekwencje niesie za sobą oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. W trakcie przemarszu spod Centrum Kultury i Filmu na miejski rynek uczniowie wznosili okrzyk „Nie pal śmieci – Nie truj dzieci”. Na własnoręcznie przygotowanych transparentach umieścili jeszcze inne hasła takie jak: „Kochasz dzieci? Nie pal śmieci”, „Smog albo zdrowie”, „Ratujmy czyste powietrze! Ratujmy siebie!”, „Palisz śmieci w kominie, surowa kara cię nie ominie”, które warto wziąć sobie do serca. Astma oskrzelowa, alergie, a w dalszej perspektywie choroby nowotworowe są ceną jaką przyjdzie nam zapłacić za brak troski o powietrze, którym oddychamy. Koszty leczenia są przy tym wielokrotnie wyższe od pozornych oszczędności osiąganych poprzez palenie złej jakości paliwem lub śmieciami. Bywa niestety i tak, że cena za naszą nieodpowiedzialność jest najwyższa. Tyle tylko, że paląc śmieciami „rachunek” wystawiamy nie tylko sobie, ale także sąsiadom i innym mieszkańcom miasta i powiatu, bo powietrze nie zna granic.
Wojciech Ciomborowski