Przejdź do stopki

Grzać bezpiecznie i zgodnie z prawem

Treść

Wraz z nastaniem chłodów rozpoczął się sezon grzewczy. W tym okresie w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów i pojawienia się śmiertelnie niebezpiecznego tlenku węgla, zwanego powszechnie czadem. Przypominamy o konieczności zachowania ostrożności, ale także stosowania się do przepisów, w tym zlecania przeprowadzania okresowej kontroli źródeł ogrzewania osobom posiadającym kwalifikacje kominiarskie.

Tlenek węgla jest bardzo niebezpiecznym, ale i „podstępnym” gazem. Z uwagi na fakt, że jest lżejszy od powietrza gromadzi się głównie pod sufitem. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły, gdyż jest bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku, a posiada za to silne własności toksyczne. Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie, prowadząc w ten sposób do śmierci. Do powstawania tlenku węgla dochodzi podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Dlatego głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych, wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z nieszczelności, braku konserwacji, w tym czyszczenia, wad konstrukcyjnych, niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

            W trosce o bezpieczeństwo przypominamy, że przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzić instalację wentylacyjną. Zgodnie z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych minimum cztery razy w roku gdy budynek ogrzewany jest paliwem stałym (np. węglem, drewnem), a raz na pół roku jeśli dom jest opalany paliwem ciekłym lub gazowym. W przypadku palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych należy czyścić przewody kominowe raz w miesiącu. Ponadto co najmniej raz w roku należy usunąć zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych. Przypominamy, że okresowe kontrole źródeł ogrzewania należy zlecać osobom posiadającym kwalifikacje kominiarskie. Nieprzeprowadzenie kontroli przez uprawnioną osobę może skutkować tym, że w przypadku pożaru lub innego zdarzenia losowego firma ubezpieczeniowa odmówi wypłaty odszkodowania.  

Reasumując, aby zminimalizować ryzyko zatrucia się tlenkiem węgla i wystąpienia pożaru należy systematycznie czyścić i sprawdzać szczelność przewodów kominowych. Pod żadnym pozorem nie wolno używać niesprawnych technicznie urządzeń. Nie wolno zasłaniać lub zakrywać urządzeń grzewczych, a także kratek wentylacyjnych, które doprowadzają do pomieszczeń świeże powietrze. Decydując się na wymianę okien na nowe sprawdźmy poprawność działania wentylacji. Nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację. Nie bagatelizujmy objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca. Mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast należy przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej. Aby zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo należy wyposażyć mieszkanie w atestowaną czujkę tlenku węgla, która w razie zagrożenia wydaje bardzo głośny sygnał ostrzegawczy.

Wojciech Ciomborowski