Przejdź do stopki

Jubileusz 10-lecia Szkoły Muzycznej I stopnia w Suchej Beskidzkiej

Treść

W czwartkowy wieczór (27 października) publiczność zebrana w Sali Widowiskowej Centrum Kultury i Filmu została zauroczona wirtuozerią uczniów, nauczycieli i absolwentów Szkoły Muzycznej I stopnia w Suchej Beskidzkiej. Przygotowany przez nich koncert uświetnił jubileusz 10-lecie działalności szkoły.

Szkoła Muzyczna I stopnia została utworzona z inicjatywy Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka Stanisława Lichosyta uchwałą Rady Miasta Sucha Beskidzka z 31 lipca 2012 roku. Do dziś jest jedyną tego typu placówką w powiecie suskim i odpowiedzią na potrzeby mieszkańców w zakresie kształcenia muzycznego dzieci i młodzieży. Podczas pierwszego naboru na jedno miejsce przypadało czterech kandydatów. Do tej pory zostało przyjętych 762 uczniów, a mury szkoły opuściło 271 absolwentów, którzy kontynuują muzyczną edukację w szkołach muzycznych II stopnia oraz akademiach muzycznych. Szkoła kształci dzieci w wieku od 6 do 16 lat. Nauka prowadzona jest w dwóch cyklach 4 i 6-cio letnim. Uczniowie pod pieczą 38 nauczycieli bezpłatnie szkolą się w grze na fortepianie, organach, skrzypcach, wiolonczeli, gitarze, akordeonie, flecie poprzecznym, klarnecie, saksofonie, trąbce, puzonie oraz perkusji. Szkoła stała się pomysłodawcą i organizatorem konkursu Młodzi Artyści na Zamku Suskim, skierowanym do młodych skrzypków i wiolonczelistów. Mały Wawel, który jest niewątpliwie perłą architektury regionu, stanowi niezwykłe tło dla zmagań młodych artystów.

Wśród gości, którzy przyjęli zaproszenie na koncert jubileuszowy byli Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt i Przewodniczący Rady Miasta Sucha Beskidzka Krystian Krzeszowiak, Starosta Suski Józef Bałos wraz Wicestarostą Suskim Zbigniewem Hutniczakiem oraz Przewodniczący Rady Powiatu Suskiego Janem Banasiem, Wizytator Centrum Edukacji Artystycznej dla Regionu Małopolskiego i Świętokrzyskiego Wiesław Dziedziński.

Oprawa koncertu w symboliczny sposób nawiązywała swoją formą do dziesiątej rocznicy działalności szkoły. Przed publicznością wystąpiło dziesięć podmiotów artystycznych. Przed każdym wykonawcą przy fortepianowym akompaniamencie uczniowie wkładali do wazonu różę, symbolizującą jeden rok działalności szkoły, jednocześnie dziękując założycielom i dyrekcji szkoły oraz nauczycielom za utworzenie szkoły i sprawienie, aby panowała w niej życzliwa atmosfera, sprzyjająca rozwijaniu pasji i odkrywaniu świata muzyki. A płynące ze sceny utwory w wykonaniu uczniów i absolwentów szkoły pokazały jak profesjonalnie przebiega proces kształcenia w placówce. Koncert rozpoczął się występami solistów, a w jego dalszej części składy osobowe rozrastały się. W rezultacie publiczność wysłuchała chóru szkolnego, zespołu rytmicznego, zespołu saksofonowego oraz Szkolnej Orkiestry Dętej, która jest największym, bo liczącym ponad 50 osób, zespołem na stałe funkcjonującym w szkole. Pod batutą Romana Marczyńskiego wykonała składankę utworów z repertuaru Abby oraz The Final Countdown zespołu Europe. Koncert zwieńczyła nagrodzona owacją na stojąco Suska Orkiestra Zamkowa pod dyrekcją Szymona Piątka, a którą tworzą nauczyciele suskiej szkoły. W koncercie jubileuszowym gościnnie wystąpiło w niej kilku absolwentów. Zaprezentowała się w urozmaiconej gatunkowo muzyce filmowej, sięgając zarówno po utwory polskich i zagranicznych kompozytorów.  

Wojciech Ciomborowski