Obywatelski monitoring funduszy europejskich
Treść
Wkrótce nastąpi wyłonienie organizacji pozarządowych, których członkowie wejdą w skład komitetów monitorujących programy finansowane z funduszy europejskich. Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych zachęca do włączania się w pracę komitetów monitorujących i tym samym posiadanie realnego wpływu na sposób wykorzystywania dotacji.
Zgodnie z Umową Partnerstwa określającą strategię wykorzystania funduszy europejskich w Polsce na lata 2021-2027 nasz kraj będzie dysponował w tej perspektywie unijnej kwotą około 76 miliardów euro. To standardowy 7-letni budżet unijny niezależny od Krajowego Planu Odbudowy. Projekt Umowy Partnerstwa został przedłożony do publicznych konsultacji w połowie stycznia 2021 r. W wyniku licznych uwag, przeprowadzonych konsultacji ostatecznie dokument został zatwierdzony przez rząd RP i Komisję Europejską oraz opublikowany w lipcu 2022 r.
Fundusze europejskie będą wdrażane w ramach specjalnie opracowanych programów, w tym międzynarodowych i transgranicznych, a w Polsce dodatkowo zgodnie z Umową Partnerstwa w ramach 16 regionalnych programów obsługiwanych przez urzędy marszałkowskie oraz 8 tematycznych programów krajowych obsługiwanych przez stronę rządową. Jednak realizacja przedsięwzięć (projektów), zarówno w trybie konkurencyjnym (konkursowym) i w tzw. niekonkurencyjnym, będzie możliwa dopiero po zatwierdzeniu ich przez Komisję Europejską oraz powołaniu komitetów monitorujących dla każdego programu. Komitety te oprócz zatwierdzenia kryteriów i metodyki wyboru projektów będą weryfikować spełnienie warunków oraz tzw. zasad horyzontalnych.
W skład każdego komitetu monitorującego wchodzić będą: przedstawiciele władz krajowych i regionalnych, administracji, organizacji zrzeszających samorządy, sektora nauki, partnerzy społeczni (związki zawodowe i organizacje pracodawców), biznesu oraz przedsiębiorczości społecznej oraz co najmniej dziewięć podmiotów społeczeństwa obywatelskiego, tj. organizacji pozarządowych. Wyłonienie organizacji pozarządowych do komitetów monitorujących zgodnie z regulacjami musi się odbyć w transparentnej procedurze niezależnie od władz krajowych i regionalnych oraz ich organów doradczych.
W związku z powyższym Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych zachęca organizacje pozarządowe do składania swoich kandydatur. Organizacje mogą liczyć na możliwość wymiany doświadczeń, wsparcie specjalistów, udział w spotkaniach informacyjnych i przygotowawczych.
Informację publikujemy na prośbę Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.