Przejdź do stopki

Nieodpłatna pomoc prawna, poradnictwo obywatelskie oraz edukacja prawna

Treść

Informujemy, że na terenie Powiatu Suskiego działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Jeden z nich prowadzony jest w Suchej Beskidzkiej przy ul. Kościelnej 5b (budynek Starostwa Powiatowego).

Osoba chcąca uzyskać nieodpłatną pomoc prawną lub skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego zobowiązana jest do złożenia pisemnego oświadczenia, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Osoba korzystająca z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej dodatkowo składa oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:

  • poinformowanie osoby uprawnionej, o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo-administracyjnym lub,
  • wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub
  • sporządzenie projektu pisma w sprawach z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym, lub,
  • nieodpłatną mediację lub
  • sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu. W razie potrzeby z osobą uprawnioną do pomocy sporządzany jest plan działania, a następnie udzielana jest pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych oraz z zakresu spraw mieszkaniowych i zabezpieczenia społecznego.

Nieodpłatna mediacja

Nieodpłatna mediacja może być prowadzona przez mediatora wyłącznie na wniosek osoby uprawnione, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Prowadzona jest pomiędzy stronami dążącymi do polubownego rozwiązania sporu i obejmuje:

  • poinformowanie osoby uprawnionej o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji oraz korzyściach z tego wynikających;
  • przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji;
  • przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie postepowania mediacyjnego w sprawie karnej;
  • uporządkowanie dokumentacji;
  • udzielenie pomocy sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem.

Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu wizyty telefonicznie (tel. 33 875-78-75) lub elektronicznie (http://np.ms.gov.pl/zapisy).

Z ważnych powodów dopuszcza się ustalenie innej kolejności udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Poza kolejnością wsparcie udzielane jest między innymi kobietom w ciąży.

Adwokat lub radca prawny może z ważnych powodów odmówić udzielenia nieodpłatnej pomocy prawnej, informując osobę uprawnioną o innych punktach w których udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna na obszarze powiatu. W przypadku stwierdzenia, że przedstawiony przez osobę uprawnioną problem nie może być rozwiązany w całości albo części poprzez udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej, w szczególności stwierdzenia, że problem nie ma wyłącznie charakteru prawnego, adwokat lub radca prawny informują osobę uprawnioną o możliwościach uzyskania innej stosownej pomocy w jednostkach nieodpłatnego poradnictwa, wskazanych na liście sporządzanej przez starostę.

 

Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej w Suchej Beskidzkiej, ul. Kościelna 5b

 (budynek Starostwa Powiatowego)

Harmonogram dyżurów

Poniedziałek

14.00 – 18.00

radca prawny

Wtorek

8.00 – 12.00

radca prawny  

Środa

8.00 – 12.00

adwokat

Czwartek *

12.00 – 16.00

adwokat

Piątek

8.00 – 12.00

adwokat

*  mediacja

 

Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej w Jordanowie,
ul. Mickiewicza 3 (budynek Urzędu Gminy )

Harmonogram dyżurów

Poniedziałek*

7.30 – 11.30

adwokat

Wtorek

13.00 – 17.00

adwokat

Środa

7.30 – 11.30

adwokat

Czwartek

7.30 – 11.30

adwokat

Piątek

7.30 – 11.30

adwokat

*  mediacja

 

Punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w Makowie Podhalańskim,
ul. Szpitalna 3 (budynek Urzędu Miejskiego)

 

Harmonogram dyżurów

Poniedziałek*

8.00 – 12.00

adwokat

Wtorek

12.30 – 16.30

adwokat

Środa

8.00 – 12.00

adwokat

Czwartek

11.00 – 15.00

adwokat

Piątek

8.00 – 12.00

adwokat

*  mediacja