Informacja dla właścicieli ujęć wodnych
Treść
Informujemy, że zgodnie z ustawą Prawo wodne, właściciele ujęć wody, dla których nie ustanowiono strefy ochronnej obejmującej teren ochrony pośredniej na przeprowadzenie analizy ryzyka mają 5 lat od daty wejścia w życie ustawy, tj. do 31 grudnia 2022 r. Konsekwencją braku wykonania analizy ryzyka lub jej nieprzedłożenia wojewodzie w terminie do końca 2022 roku jest możliwość cofnięcia lub ograniczenia bez odszkodowania pozwolenia wodnoprawnego w drodze decyzji organu właściwego w sprawach pozwoleń wodnoprawnych.
W celu zapewnienia odpowiedniej jakości wody ujmowanej do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia oraz zaopatrzenia zakładów wymagających wody wysokiej jakości, a także ze względu na ochronę zasobów ujęcia ustanawiane są strefy ochronne ujęć wody. Strefa ochronna ujęcia wody stanowi obszar, na którym obowiązują nakazy, zakazy i ograniczenia w zakresie użytkowania gruntów oraz korzystania z wód. Strefa ochronna może obejmować wyłącznie teren ochrony bezpośredniej, albo teren ochrony bezpośredniej i teren ochrony pośredniej.
Strefę ochronną obejmującą wyłącznie teren ochrony bezpośredniej ustanawia właściwy obszarowo Dyrektor Zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, dla każdego ujęcia wody, z wyłączeniem ujęć wody służących do zwykłego korzystania z wód. Strefę ochronną obejmującą teren ochrony bezpośredniej i teren ochrony pośredniej ustanawia się na podstawie analizy ryzyka, która obejmować ma ocenę zagrożeń zdrowotnych z uwzględnieniem czynników negatywnie wpływających na jakość ujmowanej wody, przeprowadzoną w oparciu o:
- analizy hydrogeologiczne (w przypadku ujęć wód podziemnych) lub hydrologiczne (w przypadku ujęć wód powierzchniowych),
- dokumentacje hydrogeologiczne lub hydrologiczne (jak w pkt 1),
- analizy identyfikacji źródeł zagrożenia wynikających ze sposobu zagospodarowania terenu,
- wyniki badania jakości ujmowanej wody.
Mając na uwadze sprawność procesu oceny przedkładanych analiz ryzyka Wojewoda Małopolski przedstawił zasady sporządzania takiego opracowania. Informuje, że analizy ryzyka są sprawdzane pod kątem spełnienia przez nie ustawowych wymagań formalnych.
Co ważne, obowiązek przeprowadzenia analizy ryzyka nałożony został na właściciela ujęcia wody, realizującego zadania w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę. Oprócz tego, analizę ryzyka przeprowadza się dla:
- a) ujęć wody dostarczających więcej niż 10 m3 wody na dobę lub służącego zaopatrzeniu w wodę więcej niż 50 osób;
- b) indywidualnych ujęć wody dostarczających do 10 m3 wody na dobę lub służących zaopatrzeniu w wodę do 50 osób, jeżeli woda jest dostarczana jako woda przeznaczona do spożycia przez ludzi, w ramach działalności handlowej, usługowej, przemysłowej albo do budynków użyteczności publicznej.
W związku z powyższym, obowiązek sporządzenia analizy ryzyka nie dotyczy wyłącznie zakładów wodociągowych, ale każdego użytkownika ujęcia, jeżeli tylko woda jest przeznaczona do spożycia przez ludzi w ramach działalności handlowej, usługowej, przemysłowej albo do budynków użyteczności publicznej. Oznacza to, że analizę ryzyka należy opracować dla ujęcia wody zaopatrującego np. szkołę, w której z wody korzystają dzieci, czy zakład przemysłowy, w którym wodę pobiera się na cele socjalno-bytowe, niezależnie od skali eksploatacji. Każde ujęcie wody wymaga sprawdzenia, czy uwarunkowania hydrogeologiczne (hydrologiczne) i sposób zagospodarowania terenu, co najmniej w obszarze zasobowym ujęcia, mogą potencjalnie doprowadzić do utraty jakości ujmowanej wody.
Zgodnie ustawą Prawo wodne, właściciele ujęć wody, dla których nie ustanowiono strefy ochronnej obejmującej teren ochrony pośredniej na przeprowadzenie analizy ryzyka mają 5 lat od daty wejścia w życie ustawy tj. do 31 grudnia 2022 r. Konsekwencją braku wykonania analizy ryzyka lub jej nieprzedłożenia wojewodzie w terminie do końca 2022 roku jest możliwość cofnięcia lub ograniczenia bez odszkodowania pozwolenia wodnoprawnego w drodze decyzji organu właściwego w sprawach pozwoleń wodnoprawnych.
Strefę ochronną ustanawia się przede wszystkim na wniosek właściciela ujęcia wody. Możliwość ustanowienia strefy ochronnej z urzędu ma charakter wyjątkowy. Jeżeli z przeprowadzonej analizy ryzyka ujęcia wód wynika potrzeba ustanowienia strefy ochronnej, obejmującej teren ochrony bezpośredniej i teren ochrony pośredniej, powinnością właściciel ujęcia jest złożenie wniosku o ustanowienie takiej strefy. W załączniku nr 2 przedstawiono jakie elementy powinien zawierać taki wniosek.
Więcej informacji można uzyskać pod nr telefonu: 12 392-11-23.
Informację publikujemy na prośbę Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.