Przejdź do stopki

Informacja Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w sprawie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

Treść

Przypominamy, że właściciele i zarządcy budynków oraz lokali mieszkalnych i niemieszkalnych powinni złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do 30 czerwca br. Z uwagi na fakt, że dopiero teraz część osób wywiązuje się z ciążącego na nich obowiązku, a inne dokonują korekt w złożonych terminowo deklaracjach, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał komunikat w sprawie CEEB.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków jako baza źródeł ciepła i spalania paliw działa od 1 lipca 2021 r. Obowiązek złożenia deklaracji do niej wynikał z zapisów ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Powstała bowiem jako jeden z elementów tzw. Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE), który jest tworzony w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. Celem przedsięwzięcia jest poprawa jakości powietrza, walka ze smogiem i pomoc w wymianie tzw. kopciuchów, czyli nieekologicznych źródeł ciepła jakimi są pozaklasowe piece i kotły na paliwa stałe. W deklaracjach składanych do CEEB znajdują się informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i stosowanych w nich paliwach.

Właściciele i zarządcy budynków oraz lokali mieszkalnych i niemieszkalnych powinni złożyć taką deklarację do 30 czerwca 2022 roku. Zdecydowana większość obywateli wywiązała się z tego obowiązku w terminie. Niemniej zdarzają się przypadki składania deklaracji lub dokonywania korekt w terminowo złożonych. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego informuje, że jakakolwiek zmiana rodzaju źródła ciepła oraz wykorzystywanego paliwa wynikająca nie z uwagi na popełnioną pomyłkę, lecz ze względu na potrzebę wykazania w CEEB kotła lub pieca węglowego dla innych celów (np. uzyskanie dodatku osłonowego lub dodatku węglowego) może skutkować odpowiedzialnością karną za składanie fałszywego oświadczenia. Prawidłowość deklaracji mogą sprawdzić osoby upoważnione przez samorząd, wymienione w uchwale antysmogowej oraz programach ochrony powietrza.

GINB przypomina również, że na właścicielach i zarządcach obiektów budowlanych spoczywa ustawowy obowiązek zapewnienia co najmniej jednej w roku kontroli stanu technicznego użytkowanego obiektu budowlanego. Dotyczy to także stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych oraz instalacji gazowych). Zgodnie z przepisami kontrole mogą przeprowadzać wyłącznie osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim lub osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności. Oznacza to, że każdy kto posiada i zgłosił piec podlega obowiązkowej kontroli zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Kontrola ta obejmuje również weryfikację zadeklarowanego źródła ciepła.

Wojciech Ciomborowski