Krakowski Festiwal Filmowy wraca do suskiego kina!
Treść
Rusza przegląd najlepszych polskich filmów dokumentalnych w krakowskich i małopolskich kinach studyjnych. Za sprawą Krakowskiej Fundacji Filmowej, w ramach projektu współfinansowanego ze środków Miasta Krakowa i Województwa Małopolskiego, 5 najciekawszych polskich filmów dokumentalnych trafi na ekrany 10 kin studyjnych. Wśród nich jest kino w Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej!
Prezes Krakowskiej Fundacji Filmowe Barbara Orlicz-Szczypułaj podkreśla, że polskie filmy dokumentalne rzadko trafiają do szerokiej dystrybucji. W raamch tego proejktu sięgnięto po kilka bardzo różnorodnych tytułów z tegorocznego programu festiwalowego. Wśród nich laureaci festiwalowych nagród, ale także filmy wyjątkowo ciepło przyjęte przez publiczność. W niektórych seansach wezmą udział twórcy i bohaterowie filmów.
Seanse w ramach przeglądu odbywać się będą od sierpnia do grudnia 2022. Przegląd zainauguruje wyjątkowy pokaz filmu "Zasada” Michała Bollanda. To opowieść o legendarnym polskim kierowcy - Sobiesławie Zasadzie, który powraca, by wziąć udział w jednym z najtrudniejszych rajdów samochodowych na świecie - Rajdzie Safari w Kenii. Ekipa filmowa towarzyszy Sobiesławowi Zasadzie podczas przygotowań do imprezy i w trakcie wyścigu po afrykańskich bezdrożach. Malownicze obrazy kenijskiej przyrody przeplatają się z dynamicznymi ujęciami z wnętrza samochodu, hałaśliwy doping kibiców na poboczach miesza się z wykrzykiwanymi przez pilota instrukcjami… Czy naszpikowane elektroniką auto i ogromne doświadczenie pomogą jeszcze raz stanąć na podium rajdowcowi, który mimo niemal stu lat na karku zdaje się nie poddawać upływowi czasu?
A co czeka widzów w kolejnych miesiącach? We wrześniu zostanie zaprezentowany dokument "30 lat wymówek” Armanda Urbaniaka o byłym perkusiście zespołu “Dżem”, a pod koniec października słynny "Syndrom Hamleta” pary polskich dokumentalistów, Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego - o młodym pokoleniu Ukraińców doświadczonych traumą Majdanu i wojny w Donbasie. Film otrzymał na festiwalu szereg nagród w tym tę najważniejszą - Złotego Lajkonika za najlepszy film konkursu polskiego.
W listopadzie w programie znalazł się “Głos” Dominiki Montean-Pańków, nagrodzony na festiwalu za montaż i za zdjęcia opowiadający o jezuickim nowicjacie, a w grudniu "Bóg i Wojownicy Lunaparków” Bartłomieja Żmudy, o owładniętym religijnym amokiem synu, który podejmuje krucjatę w celu nawrócenia ojca. Ten film na festiwalu otrzymał nagrodę im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne.
Repertuar przeglądu filmowego w Centrum Kultiury i Filmu w Suchej Beskidzkiej:
- "Zasada” reż Michał Bolland (30 sierpnia o 18:00)
- "30 lat wymówek” reż. Armand Urbaniak (24 września o 18:00)
- "Syndrom Hamleta” (27 października o 22:00)
- "Głos” (15 listopada o 18:00)
- "Bóg i Wojownicy Lunaparków” (13 grudnia o 18:00)
Na seanse filmowe obowiązuje specjalna cena biletów: 10 zł.
Bilety dostępne są kasie Centrum Kultury i Filmu oraz na stronie internetowej w zakładce "Wydarzenia"
* * * * *
Krakowski Festiwal Filmowy jest jednym z najważniejszych wydarzeń na świecie, prezentujących filmy dokumentalne i krótkometrażowe. Jako jedyny w Polsce i jeden z nielicznych na świecie jest na ekskluzywnej liście Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS) wydarzeń kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach. Od zeszłego roku KFF odwiedza także Suchą Beskidzką, emitując premierowo festiwalowe produkcje w Centrum Kultury i Filmu.