Stanęli do apelu. Upamiętniono 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
Treść
1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Co roku rocznica tego heroicznego zrywu niepodległościowego jest uroczyście obchodzona nie tylko w stolicy, ale i w innych polskich miastach. O bohaterstwie tych, którzy walczyli i ginęli w okupowanej stolicy naszego kraju pamięta się także w Suchej Beskidzkiej. Wzorem lat ubiegłych odbył się apel powstańczy.
Powstanie Warszawskie było bohaterskim i ofiarnym zrywem nie tylko wojskowym, ale także ludności cywilnej przeciwko okupantowi. W tej walce w szeregach Armii Krajowej brały udział również Szare Szeregi, najliczniejsza konspiracyjna organizacja młodzieżowa. W połowie 1944 roku skupiały ponad 15 tys. harcerzy i harcerek. Decyzja o przejściu Związku Harcerstwa Polskiego do podziemia i prowadzenia w nim pracy konspiracyjnej zapadła znacznie wcześniej, gdyż już 27 września 1939 roku, a Szare Szeregi stały się kryptonimem harcerstwa czasów wojny. Słowa „Dziś-Jutro-Pojutrze” wyznaczyły awangardowy program wychowania Polaków w warunkach wojennej zawieruchy. To jednak udział w Powstaniu Warszawskim był najbardziej heroiczną działalnością podziemnego harcerstwa. Walczyły w nim bataliony „Zośka”, „Parasol”, „Wigry” i „Gustaw” oraz wiele mniejszych. Instruktorki i harcerski prowadziły szpitale polowe oraz służyły jako łączniczki i przewodniczki w kanałach, najmłodsi działali jako listonosze Harcerskiej Poczty Polowej. Te fakty powodują, że nieprzypadkowo w Suchej Beskidzkiej obchody rocznicowe organizowane są przez harcerzy z 2 Szczepu Drużyn Harcerskich „Horyzont” z Suchej Beskidzkiej, przynależnego do Hufca Ziemi Wadowickiej, Chorągwi Krakowskiej Związku Harcerstwa Polskiego.
Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się grą miejską, w której mogli wziąć udział nie tylko zuchy i harcerze, lecz wszyscy chętni. Jej tematyka dotyczyła działalności ruchu harcerskiego oraz II wojny światowej. Zadaniem jakie mieli do wykonania uczestnicy było uratowanie porwanego łącznika oraz przeprowadzenie sondy ulicznej na temat Powstania Warszawskiego. Po grze wszyscy zebrali się w parku zamkowym na części artystycznej. W jej trakcie nie zabrakło wspólnego śpiewania pieśni powstańczych oraz czytania wierszy.
Kwadrans przed 17.00 na płycie miejskiego rynku rozpoczął się uroczysty apel. Samorząd Suchej Beskidzkiej reprezentował przewodniczący Rady Miasta Krystian Krzeszowiak, a Powiatu Suskiego Starosta Suski Józef Bałos. Punktualnie o 17.00 nastąpiła minuta ciszy, ku czci poległych w powstaniu. W tak podniosłej atmosferze jeszcze mocniej wybrzmiał głos syren strażackich oraz przyniesionej przez harcerzy syreny alarmowej z czasów II wojny światowej. Została ona wyprodukowana w Stuttgarcie i stanowiła przed laty wyposażenie remizy strażackiej utworzonej przez okupanta w Lachowicach. Gdy wojska niemieckie wycofywały się z naszego kraju syrena została porzucona, a po latach trafiła w ręce harcerzy.
Po zakończeniu apelu harcerze wraz z innymi osobami biorącymi udział w uroczystościach rocznicowych utworzyli krąg i wspólnie przy gitarowym akompaniamencie zaśpiewali „Pałacyk Michla”. Powstała już w czasie powstania piosenka dodawała otuchy walczącym i szybko stała się wojennym hymnem harcerskiego batalionu „Parasol”.
/Wojciech Ciomborowski/