Przejdź do stopki

Pływaczka UKS Jasień Sucha Beskidzka pięciokrotną mistrzynią Polski!

Treść

W grudniu ubiegłego roku Ewa Wrona zapisała się złotymi zgłoskami w historii suskiego sportu. Została pierwszą zawodniczką Uczniowskiego Klubu Sportowego "Jasień" Sucha Beskidzka, która sięgnęła po medal pływackich Mistrzostw Polski, zostając mistrzynią kraju! Obecnie dorobek medalowy reprezentantów suskiego klubu jest dużo bardziej okazały. W weekend (7-10 lipca) bezapelacyjnie pierwszoplanową pływaczką rozegranych w Olsztynie Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych do 14 lat była Wiktoria Gracjasz, która wywalczyła aż pięć tytułów mistrzyni kraju!

W czwartek podopieczna Łukasz Miklusiaka i Piotra Staszaka w znakomitym stylu uzyskała najlepsze czasy w wyścigach eliminacyjnych na 50 i 200 metrów stylem dowolnym. W piątkowych finałach tych konkurencji również nie miała sobie równych. W zmaganiach na 50 metrów wicemistrzynię kraju Julitę Niewczas (KP Raw-Swim) wyprzedziła o 0,87 sekundy (Wiktoria Gracjasz miała czas 26,83). Natomiast na czterokrotnie dłuższym dystansie reprezentantka UKS Jasień wręcz zdeklasowała rywalki. Z wynikiem 2:08,14 miała na mecie ponad pięć sekund przewagi nad Nicolą Piebiak (UKP Manta Jelcz-Laskowice), która zajęła w tej konkurencji drugą lokatę.

W sobotnie przedpołudnie Wiktoria Gracjasz nie tylko ponownie zademonstrowała wysoką formę, ale również wszechstronność. Pewnie wygrała eliminacje wyścigów na 50 metrów stylem motylkowym i 200 metrów stylem zmiennym. Kilka godzin później w finałowych startach okazała się lepsza od wszystkich rywalek, zostając mistrzynią kraju juniorek młodszych w dwóch kolejnych konkurencjach. Dwukrotnie za jej plecami finiszowała Alicja Rodziewicz (Nawa Skierniewice), która na krótszym z dystansów straciła niewiele, bo 0,27 sekundy, ale na dłuższym już ponad 5 sekund!

W niedzielne przedpołudnie Wiktoria Gracjasz z ponad trzysekundową przewagą nad drugą w klasyfikacji Nicolą Piebiak wygrała eliminacje na 100 metrów stylem dowolnym. W popołudniowym finale reprezentantka UKS Jasień, zmęczona już licznymi startami, popłynęła nieco wolnej, ale i tak okazała się o 2,74 sekundy szybsza od Piebiak, sięgając w Olsztynie po swój piąty tytuł mistrzyni Polski! Na zakończenie Mistrzostw Polski odebrała puchar dla najlepszej pływaczki zawodów!

Sukcesy Wiktorii Gracjasz i niedawne Ewy Wrony pokazują nie tylko jak dużym potencjałem dysponują obie zawodniczki, ale również jak profesjonalnie szkoleni są zawodnicy trenujący w UKS Jasień. Wychowanka tego klubu, reprezentująca obecnie barwy Ósemki Oświęcim Maria Wrona zdobyła srebrny medal na dystansie 1500 metrów stylem dowolnym, a w niedzielnym finale na 800 metrów tym samym stylem uzyskała czwarty czas, tracąc do brązowej medalistki niespełna dwie sekundy.

Oprócz Wiktorii Gracjasz UKS Jasień w Olsztynie reprezentowały jeszcze Julia Porębska, Patrycja Strzelecka oraz Nikola Wietrzyk. Wszystkie poprawiły swoje rekordy życiowe, ale niemniej okazało się to niewystarczające to zakwalifikowania się do wyścigów finałowych.