Przejdź do stopki

Dni Ziemi Suskiej 2022 za nami!

Treść

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemicznymi obostrzeniami, w weekend ponownie odbyło się największe wydarzenie kulturalne Suchej Beskidzkiej – Dni Ziemi Suskiej! Szeroki, bardzo urozmaicony program imprezy oraz znakomita, letnia pogoda sprawiły, że mieszkańcy miasta oraz goście przez dwa dni licznie odwiedzali zespół zamkowo-parkowy, bawiąc się do późnych godzin wieczornych.

 

Dni Ziemi Suskiej, tradycyjnie, rozpoczęły się od przygotowywanej przez Bibliotekę Suską Wielkiej Gry Miejskiej, która od pierwszej edycji cieszy się ogromną popularnością. W tym roku również nie zabrakło chętnych do rozwiązywania łamigłówek oraz niecodziennych zadań specjalnych rozmieszczonych na terenie Suchej w punktach kontrolnych. Nieprzypadkowo tym razem fabuła gry związana była z Marią Konopnicką, która przez pewien czas mieszkała w naszym mieście. Ponadto Sejm, doceniając literacki dorobek pisarki oraz jej wkład w działalność patriotyczną, ustanowił rok 2022 – Rokiem Marii Konopnickiej.

Po południu w utworzonej w zamkowym parku strefie rodzinnej odbywały się warsztaty, pokazy i kiermasz sztuki. Najmłodsi mogli również bezpłatnie korzystać ze zjeżdżalni, trampolin i innych atrakcji. Na scenie wystąpiły zespoły i dziecięce grupy artystyczne. Publiczność wysłuchała także koncertów uczniów suskiej Szkoły Muzycznej I stopnia, suskich kapel i zespołów regionalnych oraz Ogniska Muzycznego „Allegro”. O zapewnienie bawiącym się dobrego humoru zadbał Marcin Daniec, który jako pierwszy tego dnia wystąpił na dziedzińcu zamku suskiego. Tuż po nim na scenie zagościł zespół Martin Lange, mający w dorobku współpracę z Reni Jusis i Michałem Szpakiem. Właśnie ukazała się jego debiutancka płyta z utworem „Kłamiesz”, a Sucha Beskidzka stała się jednym z pierwszych miejsc gdzie można było usłyszeć ją w całości na żywo. Wydarzeniem wieczoru był porywający koncert Marka Piekarczyka, wybitnego wokalisty zespołu TSA. Charyzmatyczny artysta, sięgając po utwory właśnie z repertuaru TSA, ale również solowej twórczości, prezentując wielki kunszt i potężny głos po prostu porwał suską publiczność. Nic zatem dziwnego, że po zakończeniu występu oklaskom na stojąco nie było końca. Fani mieli przy tym okazję zdobyć autograf oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia, do których Marek Piekarczyk nie tylko chętnie pozował, ale i z każdym podchodząc ucinał sobie krótką rozmowę. Zwieńczeniem pierwszego dnia imprezy był koncert  zespołu The Beatlmen, który brawurowo wykonał nie tylko największe przeboje legendarnej grupy The Beatles, ale i utrzymane w tym klimacie muzycznym polskie utwory.

 W niedzielne popołudnie na scenie w zamkowym parku wystąpiły suska Miejska Orkiestra Dęta, podopieczni Stowarzyszenia Meloarte, a dzieci przeniosły się w świat wyobraźni dzięki spektaklowi „Przygody Jasia Ananasa”. Tuż obok niej Stowarzyszenie Miłośników Regionu Suskiego „Skarbiec Suski” w ogromnym kotle przyrządziło według specjalnej receptury wyborny bigos. W strefie rodzinnej, podobnie jak w sobotę, nie brakowało ciekawych warsztatów i zajęć twórczych, a wśród nich konkursu plastycznego pod tytułem „Sroga Pani Suskiego Zamku”, któremu towarzyszyły zajęcia z Aleksandrą Lisek, ilustratorką publikacji „Nie Wszystko o straszeniu. Przewodnik dla młodych tropicieli duchów w Polsce”. To jedna z najnowszych publikacji Wydawnictwa Bezdroża, w której w panteonie Duchów Polskich znalazła się Biała Dama z Suskiego Zamku. Gratką było spotkanie z autorką przewodnika Anną Jurczyńską.

Wieczorem publiczność wypełniła widownię na dziedzińcu zamkowym. Wieńczącym Dni Ziemi Suskiej 2022 wydarzeniem była operetka Johanna Straussa „Zemsta Nietoperza”. Dzieło „króla walca” swoją popularność zawdzięcza błyskotliwym dialogom i porywającej muzyce przepełnionej bogactwem melodii, a arie i uwertury znane są szerszej publiczności z Koncertów Noworocznych. W niedzielny wieczór przed suską publicznością wystąpili wypitni soliści polskiej sceny operowej i operetkowej z towarzyszeniem Woytek Mrozek Chamber Orkiestra pod batutą Adama Wagnera, a słowem w świat opery i operetki zebranych wprowadził Paweł Świętorecki.