Przejdź do stopki

Dni Ziemi Suskiej 2022

Treść

Po dwóch latach przerwy powraca największe wydarzenie kulturalne Suchej Beskidzkiej – Dni Ziemi Suskiej! Wyjątkowe koncerty, operetka, gra miejska, warsztaty, wystawy i konkursy – to tylko niektóre z atrakcji, zaplanowanych na pierwszy weekend wakacji dla mieszkańców miasta oraz gości. Zapraszamy na Dni Ziemi Suskiej 2022, które trwać będą od soboty 25 czerwca do niedzieli 26 czerwca.

Program tegorocznych obchodów dni miasta pod hasłem Suski Jarmark Kulturalny, to festiwal różnorodnych wydarzeń, przygotowanych wspólnie przez instytucje kultury, stowarzyszenia i organizacje. W tym roku na zamkowej estradzie wystąpi Krystian Ochman, Kabaret Marcin Daniec i Martin Lange. Nie zabraknie również propozycji skierowanej do miłośników muzyki klasycznej. Na plenerowej scenie zamkowego dziedzińca zagości słynna operetka Johanna Straussa „Zemsta Nietoperza”.

Dni Ziemi Suskiej 2022 już tradycyjnie rozpoczniemy od VI edycji WIELKIEJ GRY MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI SUSKIEJ. W ciągu kilku godzin na „planszy”, jaką stanie się miasto, drużyny będą musiały rozwikłać wiele  łamigłówek oraz niecodzienne zadania specjalne, w rozmieszczonych na terenie Suchej punktach kontrolnych. Dla wszystkich uczestników udział w kolejnej edycji Gry Miejskiej będzie doskonałą zabawą, a na najlepszych zawodników na mecie czekać będą jak zawsze atrakcyjne nagrody. Start gry w sobotę o godz. 9:00 w budynku Centrum Kultury i Filmu.

W sobotnie popołudnie 25 czerwca zapraszamy do parku zamkowego. Przygotowaliśmy STREFĘ RODZINY, gdzie odbywać się będą ciekawe warsztaty, pokazy i kiermasz sztuki. W weekendowe popołudnie zachęcamy najmłodszych również do bezpłatnego korzystania ze zjeżdżalni, trampolin i innych atrakcji parku rozrywki, zlokalizowanego w Strefie Rodziny. Na scenie w parku zamkowym nie może zabraknąć naszych rodzimych talentów, zespołów i dziecięcych grup artystycznych. Usłyszymy koncerty uczniów suskiej Szkoły Muzycznej I stopnia, suskich kapel i zespołów regionalnych oraz Ogniska Muzycznego „Allegro”.

Doskonały humor tego dnia zapewni nam KABARET MARCIN DANIEC, który wystąpi na dziedzińcu  zamku suskiego. Tuż po nim na scenie zagości  zespół MARTIN LANGE. Zespół w swym portfolio ma m.in współpracę z Rosalie, Reni Jusis, Michałem Szpakiem i Kasią Lins, a to tylko część długiej listy. Właśnie ukazała się ich debiutancka płyta z utworem „ Kłamiesz” , który króluje na listach przebojów największych radiostacji, a Sucha Beskidzka jest jednym z pierwszych miejsc gdzie będzie można usłyszeć ją w całości na żywo, nim zespół wyruszy w letnią trasę, koncertując na festiwalowych scenach Męskiego Grania, Enea Edison Festival czy Great September.

Sobotnie obchody Dni Miasta uświetni koncert KRYSTIANA OCHMANA. Zwycięzca 11. edycji the Voice of Poland, wnuk słynnego polskiego tenora Wiesława Ochmana, to artysta który w swojej twórczości łączy brzmienie śpiewu klasycznego z repertuarem rozrywkowym. Krystian Ochman nazywany był objawieniem i fenomenem, a jego pierwszy autorski utwór „Światłocienie” został oceniony jako jeden z najlepszych debiutanckich singli laureatów „The Voice of Poland”. Utwór zadebiutował na top200 spotify i utrzymywał się tam przez kilka dni. Drugi singiel „Wielkie Tytuły” ukazał się w lutym 2021 roku. Artysta reprezentował Polskę w tegorocznym 66. Konkursie Piosenki Eurowizji (2022), gdzie w finale zajął 12 miejsce. Koncert w Suchej Beskidzkiej będzie wyjątkowym przystankiem na trasie koncertowej Krystian Ochman Exclusive, gdyż zamek suski to jedyne miejsce, w którym muzycy wystąpią podczas wydarzenia plenerowego. Sobotni wieczór zwieńczy zabawa taneczna w parku zamkowym z zespołem THE BEATLMEN, który zagra dla nas największe przeboje legendarnej grupy The Beatles.

W niedzielne popołudnie 26 czerwca na scenie w parku zamkowym wystąpi suska Miejska Orkiestra Dęta. Następnie przeniesiemy się w świat dziecięcej wyobraźni dzięki spektaklowi dla dzieci „Przygody Jasia Ananasa”. Tradycyjnie  wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Regionu Suskiego „Skarbiec Suski” będziemy częstować uczestników Suskiego Jarmarku Kulturalnego  „Suskim Bigosem” i usłyszymy bajkowe, muzyczne przeboje w wykonaniu podopiecznych  Stowarzyszenia Meloarte.

Strefa rodziny to również ciekawe warsztaty i zajęcia twórcze odbywające się  w niedzielę, a wśród nich konkurs plastyczny pt. „Sroga Pani Suskiego Zamku”, któremu towarzyszyć będą zajęcia z  Aleksandrą Lisek, ilustratorką publikacji „Nie Wszystko o straszeniu. Przewodnik dla młodych tropicieli duchów w Polsce”. To jedna z najnowszych publikacji Wydawnictwa Bezdroża, w której w panteonie Duchów Polskich znalazła się Biała Dama z Suskiego Zamku. 26 czerwca będzie również można spotkać się z autorką Przewodnika Anną Jurczyńską i dowiedzieć się czy duch Anny Konstancji Wielopolskiej to Biała czy Czarna Dama?

Wyjątkowym wydarzeniem tegorocznych Dni Ziemi Suskiej będzie słynna OPERETKA JOHANNA STRAUSSA „ZEMSTA NIETOPERZA” uznana za arcydzieło operetki wiedeńskiej, która zdobyła światową sławę i do dziś niepodzielnie króluje w repertuarach największych teatrów operowych. Dzieło „króla walca” swoją popularność zawdzięcza błyskotliwym dialogom i porywającej muzyce przepełnionej bogactwem melodii, a arie i uwertury znane są szerszej publiczności z Koncertów Noworocznych, których repertuary czerpią z bogactwa muzycznego tego arcydzieła. W niedzielny wieczór 26  czerwca o godz. 19:00 będziemy mogli usłyszeć największe przeboje Operetki „Zemsta Nietoperza” w wyjątkowym miejscu, bo na dziedzińcu zamku suskiego, w wykonaniu wybitnych solistów polskiej sceny operowej i operetkowej z towarzyszeniem Woytek Mrozek Chamber Orkiestra pod batutą – Adama Wagnera.

Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznym obchodom Dni Miasta będzie uroczyste Otwarcie Wystawy pt. „W POSZUKIWANIU PIĘKNA PRZYRODY. PODRÓŻE WALEREGO GOETLA i PIOTRA CHRZĄSTOWSKIEGO” w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej przygotowanej w ramach obchodów Roku prof. Walerego Goetla  w Akademii Górniczo-Hutniczej  im. Stanisława Staszica w Krakowie. Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek 24 czerwca o godz. 15:00, z kolei w sobotę 25 czerwca będzie można obejrzeć  wystawę w ramach Kuratorskiego Zwiedzania z przewodnikiem w godz. 14.00 - 14.45.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania!