Miejska Orkiestra Dęta z dwiema prestiżowymi nagrodami
Treść
Działająca prężnie przy Centrum Kultury i Filmu, Miejska Orkiestra Dęta w Suchej Beskidzkiej sięgnęła na początku czerwca po kolejne dwie prestiżowe nagrody, które dowodzą jak wysoki poziom artystyczny prezentują muzycy występujący pod batutą Sławomira Pacholskiego.
W pierwszą czerwcową niedzielę (5.06) Miejska Orkiestra Dęta wzięła udział w XXVII Rejonowym Przeglądzie Orkiestr Dętych ”Echo” , który odbył się w Osielcu i stanowił eliminacje do organizowanego już od niemal pół wieku (od 1976 roku) 44. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ”Echo Trombity” (wcześniej pod nazwą Wojewódzki Przegląd Orkiestr Dętych). Orkiestry zaprezentowały się zarówno w przemarszu, jak i występach scenicznych, a oceniała je komisja artystyczna z Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu. Składała się z wybitnych specjalistów w tej dziedzinie muzyki. Przewodniczącym komisji był Leszek Łopalewski, wieloletni muzyk Filharmonii Lubelskiej, obecnie nauczyciel i kierownik sekcji instrumentów dętych w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Nowym Sączu oraz wykładowca Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów. W komisji zasiedli również były tamburmajor i kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej WOP i Straży Granicznej w Nowym Sączu, a zarazem wieloletni nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nowym Sączu, wykładowca Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych - kpt. rez. Stefan Żuk oraz Szef Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu, wieloletni muzyk - st. chor. szt. Stanisław Stachoń.
Odpowiednio dobrany, niełatwy repertuar, a przede wszystkim jego bezbłędne wykonanie sprawiły, że komisja konkursowa zakwalifikowała Miejską Orkiestrę Dętą w Suchej Beskidzkiej do udziału w 44. Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych ”Echo Trombity”, przyznając jej Grand Prix, czyli główną nagrodę. Ponadto suska orkiestra otrzymała Puchar Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie za prezencję i grę w marszu, co jest kolejnym dowodem uznania nie tylko dla kunsztu jakim wykazali się muzycy, ale i nienaganną prezencją, która w przypadku orkiestr dętych jest nie bez znaczenia.
W weekend znakomite wieści napłynęły z Bielska Białej, w którym odbył się XVIII Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych „Złota Trąbka”. Wydarzenie miało częściowo formę zdalną. Przesłane przez suską Miejską Orkiestrę Dętą nagranie z zarejestrowanym występem zostało bardzo wysoko ocenione przez komisję konkursową, która przy wydawaniu werdyktu brała pod ocenę intonację, interpretację, dobór repertuaru, stopnień trudności utworów, walory brzmieniowe, ale również kreatywność i ogólny wyraz artystyczny. Będąca wizytówką naszego miasta orkiestra otrzymała Srebrny Dyplom, co jest równoznaczne z przyznaniem jej II nagrody. Sukces tym bardziej godny podkreślenia, że od momentu gdy konkurs stał się międzynarodowy, czyli od kilkunastu lat uczestniczą w nim orkiestry nie tylko z Polski, Czech i Słowacji, lecz także z Niemiec, Węgier i Ukrainy. Udział młodzieży w składach zespołów orkiestrowych i ich żywiołowość nadają występom niepowtarzalny styl, a sami jurorzy wielokrotnie podkreślali wysoki poziom konkursowych prezentacji.
Wojciech Ciomborowski
Fot. Sucha24.pl