Przejdź do stopki

20 lat minęło jak jeden dzień. Jubileusz Miejskiej Świetlicy Profilaktycznej

Treść

Dwie dekady temu samorząd Suchej Beskidzkiej, dostrzegając problemy z jakimi przychodzi się mierzyć młodym mieszkańcom miasta utworzył Miejską Świetlicę Profilaktyczną. W czwartek (26 maja) w sali widowiskowej Centrum Kultury i Filmu uroczyście obchodzono jubileusz istnienia placówki, która dla wielu dzieci stała się drugim domem, miejscem, w którym chce się być.

Formalnie jubileusz 20-lecia istnienia Miejskiej Świetlicy Profilaktycznej przypadł na rok 2021. Jednak pandemia sprawiła, że wówczas nie można było go hucznie obchodzić. Zdecydowano się cierpliwie czekać na odpowiedni moment. I właśnie 26 maja nadszedł ten długo wyczekiwany dzień. Kierownik MŚP Katarzyna Janik, po przywitaniu zaproszonych gości, przypomniała, że placówka powstała z bezinteresownej troski o rodzinę, o młodego człowieka, o przyszłe pokolenie. Do czerwca 1999 roku swoją siedzibę miała  w Urzędzie Miasta, następnie w Szkole Podstawowej nr 1 w Suchej Beskidzkiej. Początkowo środki finansowe pozyskiwano z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Bielsku Białej. Mocnym argumentem przemawiającym za utworzeniem placówki był fakt, iż ani w Suchej Beskidzkiej ani w sąsiednich miejscowościach nie istniała taka forma pomocy dla dzieci i młodzieży. Początkowym celem placówki była pomoc dzieciom tylko z rodzin dysfunkcyjnych. Władze miasta dostrzegając, że działania profilaktyczne zaowocują w przyszłości zdrowym społeczeństwem postanowiły podjąć decyzję o utworzeniu placówki oświatowo – wychowawczej pod nazwą Miejska Świetlica Profilaktyczna. Placówkę usytuowano w budynku wykorzystanym wcześniej przez firmę Eldom. Na czas rozbudowy Świetlica miała siedzibę w tak zwanym Starym Przedszkolu przy ulicy Mickiewicza. 20 lat wspólnej pracy wielu ludzi zaangażowanych i wrażliwych na dobro dziecka zaowocowało powstaniem miejsca bezpiecznego, gwarantującego dorastanie i rozwój w środowisku o wartościach ponadczasowych. Ciepłych w myślach, kojarzonych z rodzinnym domem, tym prawdziwym lub wymarzonym. Świetlica stała się w codziennością wielu osób.

W świetlicy prowadzone są zajęcia ogólnorozwojowe, komputerowe, plastyczne, sportowe, taneczne, kulinarne, edukacja ekologiczna, dzieci mają zapewnioną pomoc w nauce oraz  wycieczki piesze i wyjazdowe. Prężnie działa również grupa teatralna. W trakcie jubileuszu nie mogło zatem zabraknąć części artystycznej w wykonaniu wychowanków świetlicy, wzbogacony przez brawurowy występ seniorów. Przed gośćmi wystąpiła rówież młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Suchej Beskidzkiej. Natomiast solo Magdalena Bednarz, która przy akompaniamencie Małgorzaty Kubieniec wykonała wzruszające utwory „May way” („Moja droga”) i „Memory” („Pamięć”).

W wyjątkowy wieczór nie zabrakło także wspomnień wychowanków świetlicy oraz życzeń i podziękowań. Wiele ciepłych słów kadra świetlicy usłyszała od przedstawicieli rodziców i Burmistrza Miasta Stanisława Lichosyta. Podziękowania popłynęły także ze strony wychowawców i kierownictwa placówki do osób, które przyczyniły się do powstania Miejskiej Świetlicy Profilaktycznej i przez kolejne dwie dekady wspierały jej działalność, a w szczególności do Burmistrza Miasta, któremu podarowano oprawioną w ramkę koszulkę, co miało wymiar symboliczny. W takich samych koszulkach dzieci występowały bowiem na sceniew trakcie jubileuszu. Stanisław Lichosyt został również zaproszony przez wychowanków MŚP do zdmuchnięcia świeczek na okazałym torcie i wspólnego odśpiewania „100 lat”. Na zakończenie scena, która na tę okoliczność przyozdobiona była dziesiątkami kolorowych balonów, utonęła w wystrzelonym w powietrze konfetti.

/Wojciech Ciomborowski/