Przejdź do stopki

ZZOZ w Wadowicach przeprowadza bezpłatną kolonoskopię

Treść

Dane statystyczne pokazują, że coraz więcej osób zapada na nowotwory jelita grubego. W Polsce co roku odnotowuje się 18 tys. nowych zachorowań, a rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet oraz trzecim u mężczyzn. Wskaźniki umieralności z jego powodu ciągle wzrastają. Przyczyną jest zbyt późno postawiona diagnoza. Dlatego Zespół Zakładów Opoki Zdrowotnej w Wadowicach zaprasza mieszkańców powiatu suskiego do udziału w bezpłatnych badaniach, realizowanych w ramach projektu „Krok w stronę zdrowia. Program badań przesiewowych raka jelita grubego”.

Czym jest rak jelita grubego?

Rak jelita grubego jest jednym z najpóźniej diagnozowanych, ponieważ przez długi czas nie daje żadnych niepokojących objawów. To nowotwór rozwijający się w jelicie grubym i wywodzący się z nabłonka jego błony śluzowej. Najczęściej występuje w okrężnicy, czyli jego najdłuższym fragmencie, ale również w odbytnicy, czyli końcowej części jelita grubego.

Każdego roku w Polsce wykrywa się 18 tys. nowych przypadków, a wskaźniki śmiertelności rosną. Ten negatywny trend można odwrócić, wykonując badania kolonoskopowe. Wczesna diagnoza daje największe szanse na całkowite wyleczenie.   

Najczęstsze objawy raka jelita grubego

Rak jelita grubego jest bardzo podstępny i przez długi czas nie daje niepokojących objawów. Gdy pojawiają się, często są niejednoznaczne i mogą być mylone z innymi schorzeniami. Dlatego tak istotne jest wykonywanie badań przesiewowych, które nie tylko potwierdzą lub wykluczą nowotwór, ale w razie jego wykrycia zwiększą szansę na całkowite wyleczenie.

Do najczęściej występujących wczesnych objawów raka jelita grubego można zaliczyć:

  • krwawienie z odbytnicy
  • krew w stolcu
  • ostre skurcze i bóle brzucha
  • naprzemienne występowanie biegunek i zaparć
  • anemia
  • nagły spadek wagi
  • utrzymujące się osłabienie organizmu

Kto się kwalifikuje do programu?

Do programu badań przesiewowych kwalifikują się osoby mieszkające na terenie powiatów suskiego, wadowickiego i oświęcimskiego lub które na terenie tych powiatów pracują, uczą się i u których nie występują objawy kliniczne sugerujące zachorowanie na raka jelita grubego

W bezpłatnych badaniach przesiewowych (badania kolonoskopowe w znieczuleniu) mogą wziąć udział osoby w przedziałach wiekowych:

  • od 50 do 65 roku życia
  • od 40 do 49 roku życia mające krewnego w linii prostej, u którego rozpoznano raka jelita grubego
  • od 25 do 49 lat pochodzące z rodziny z zespołem Lyncha
  • od 20 do 49 roku życia pochodzące z rodziny z zespołem rodzinnej polipowatości gruczolakowatej - FAP

Do badania nie kwalifikują się osoby, które w ciągu ostatnich 10 lat miały wykonywane badania kolonoskopowe w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Natomiast osoby spełniające kryteria mogą zgłaszać się na badania samodzielnie lub na podstawie skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalisty medycyny pracy.

Czym jest kolonoskopia?

Kolonoskopia to endoskopowe badanie jelita grubego wykonywane za pomocą giętkiego wziernika. Wziernik zakończony jest niewielką kamerą, która pozwala na uwidocznienie światła jelita grubego i ewentualnych zmian w jego obrębie. Badanie pozwala na wykrycie wczesnych zmian nowotworowych.

Program realizowany jest przy wsparciu unijnych środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Jego celem jest zwiększenie zgłaszalności na badania przesiewowe i w ramach programu przeprowadzane są bezpłatne badania kolonoskopowe ze znieczuleniem ogólnym. Dzięki czemu stają się one całkowicie bezbolesne.

Rejestracji na badania można dokonać telefonicznie, mailowo lub osobiście w biurze projektu, które mieści się w Wadowicach przy ul. Karmelickiej 7 (wejście główne do szpitala od strony oddziału geriatrycznego, pokój 41). Jest czynne od poniedziałku do środy w godzinach 14.35 – 16.35.
Tel. 33 872-13-22
E mail: kolonoskopia@zzozwadowice.pl