Przejdź do stopki

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pomaga wrócić do pracy

Treść

Wypadek losowy lub w trakcie wykonywania zawodowych obowiązków, ale nierzadko także samoistne pogorszenie się stanu zdrowia powodują, że tracimy możliwość wykonywania dotychczasowej pracy. Osoby, które pomimo takich przeciwności losu chcą być nadal aktywne i cieszyć się pełnią życia mają teraz na to większą szansę. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wraz z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy realizują bezpłatny Program Rehabilitacji Kompleksowej.

Rehabilitacja Kompleksowa to oferta dla osób, które z powodu choroby lub wypadku straciły możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, ale chciałyby podjąć inną pracę. I to jakąkolwiek, aby tylko mieć zatrudnienie, lecz adekwatną do ich zainteresowań i stanu zdrowia. To również szansa dla tych, którzy ze względów zdrowotnych nigdy nie pracowali, lecz chcieliby zmienić tę sytuację. To okazja do zdobycia zawodu i podjęcia satysfakcjonującej pracy, a przy tym odpowiedniej do możliwości zdrowotnych.

W powrocie do aktywności zawodowej pomagają Ośrodki Rehabilitacji Kompleksowej, oferując niezbędną rehabilitację i szeroką ofertę kursów zawodowych dostosowanych do potrzeb osób z ograniczeniami zdrowotnymi. Pobyt, rehabilitacja i szkolenia są bezpłatne. Na terenie kraju są to cztery placówki. Mieszkańcy Małopolski mogą starać się o skierowanie na pobyt w Ośrodku Rehabilitacji Kompleksowej zlokalizowanego w Sanatorium Uzdrowiskowym Związku Nauczycielstwa Polskiego w Nałęczowie. To jedno z bardziej znanych polskich uzdrowisk. Słynie z czystego powietrza o dużej jonizacji, bogatej szaty roślinnej oraz źródeł leczniczych wód mineralnych o wysokiej zawartości żelaza. Ośrodek znajduje się w cichej i spokojnej części miasta na gęsto zadrzewionym terenie. Uzdrowiskowy charakter miasta oraz nastrojowa architektura zapewniają jednocześnie spokój, jak i niezapomnianą atmosferę.

Co oferuje Ośrodek Rehabilitacji Kompleksowej?

Profesjonalna kadra ośrodków rehabilitacji kompleksowej pomaga ocenić stan zdrowia skierowanej do niego osoby, a następnie podejmuje działania mające na celu przywrócenie pensjonariuszowi jak największej sprawności. Jednocześnie wspiera przebywających w ośrodkach w odzyskiwaniu wiary we własne możliwości, wybieraniu nowego zawodu i zdobywaniu niezbędnych kwalifikacji do jego wykonywania. Ośrodki pomagają również znaleźć pracę dopasowaną do możliwości przebywających w nich osób lub w rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej.

Pobyt w ośrodku rozpoczyna się od dokładnej oceny przez specjalistów - lekarza, rehabilitanta i fizjoterapeutę, psychologa, doradcę zawodowego i pośrednika pracy stanu zdrowia, kondycji psychicznej oraz możliwości rozwoju zawodowego pacjenta. Na tej podstawie przygotowany zostaje Indywidualny Program Rehabilitacji dostosowany do jego potrzeb i możliwości. Określa się w nim ogólny cel rehabilitacji, dobra się do niego działania (zabiegi, szkolenia, spotkania ze specjalistami itp.) oraz harmonogram działań i sposób oceny ich efektów. Jeżeli w trakcie pobytu w ośrodku okaże się, że zaplanowane działania są nieskuteczne lub ktoś je źle znosi, wówczas zespół rehabilitacyjny w uzgodnieniu z pensjonariuszem dokonuje zmian w Indywidualnym Programie Rehabilitacji.

Na rehabilitację kompleksową składają się trzy moduły: zawodowy, psychospołeczny i medyczny. W Indywidualnym Programie Rehabilitacji zostanie opisany sposób realizacji każdego z modułów.

Na czym polega moduł zawodowy?

W ramach modułu zawodowego otrzymuje się możliwość uzyskania wsparcia doradcy zawodowego. Będzie on służył radą w wyborze nowego zawodu - dopasowanego do zainteresowań oraz obecnych możliwości, ale i cieszącego się zainteresowaniem pracodawców. Ustali także, czy korzystająca z jego wsparcia osoba nie powinna wziąć udziału w dodatkowych zajęciach z zakresu np. matematyki, informatyki czy języka obcego (-jeśli miałoby to ułatwić jej naukę nowego zawodu). Takie zajęcia są możliwe do realizacji w Ośrodku Rehabilitacji Kompleksowej.

Jeśli okaże się to przydatne do wykonywania nowego zawodu, doradca skieruje także na kurs komputerowy. Jego ukończenie i zaliczenie sprawdzianu będzie podstawą do wydania powszechnie uznawanego przez pracodawców certyfikatu.

W procesie przygotowywania się do nowego zawodu najważniejsze jest szkolenie zawodowe. Odbywa się ono będzie w Ośrodku Rehabilitacji Kompleksowej lub we współpracującej z nim instytucji szkoleniowej. Aby takie szkolenie było pełnowartościowe i mogło zakończyć się wydaniem uznawanego przez pracodawców certyfikatu (po zdaniu egzaminów końcowych) musi trwać tak długo, jak to określają przepisy Ministra Edukacji Narodowej.

Ważnym zadaniem doradcy zawodowego jest także pomoc w przygotowaniu się do poszukiwania pracy: jak rozmawiać z potencjalnym pracodawcą . Uczestnik szkolenia może również liczyć na wsparcie pośrednika pracy, który pomoże w znalezieniu pracy zgodnej z nowo zdobytym zawodem i odpowiadającej oczekiwaniom i możliwościom.

Czym jest moduł psyschospołeczny?

Osoby, które mając obawy, że nie poradzą sobie z wyzwaniem i pracą, powinny je porzucić. Przez cały pobyt w ośrodku oraz po podjęciu pracy będą pod opieką. W ramach modułu psychospołecznego psycholog z zespołu rehabilitacyjnego czuwa nad tym, aby uczestnicy programu nie zwątpili w swoje siły. Twórcy programu mają bowiem świadomość, że utrata możliwości wykonywania dotychczasowej pracy lub brak aktywności zawodowej mogą naruszyć wiarę we własne możliwości i obniżyć poczucie wartości. Psycholog ma właśnie pomagać przezwyciężyć trudne momenty zwątpienia.

W dążeniu do zmiany swojej sytuacji zawodowej i życiowej bardzo ważna jest motywacja. Wspólnie z psychologiem uczestnicy programu pracują nad jej wzmocnieniem. Pomaga to osiągnąć założone cele, utwierdza w przekonaniu o możliwości powrotu do pracy i zmiany swojej sytuacji życiowej oraz wzmacnia poczucie własnej wartości. W ramach modułu psychospołecznego psycholog pracuje zarówno indywidualnie, jak i organizuje zajęcia grupowe. Jest również dostępny dla najbliższych pensjonariuszy (członków ich rodzin, jak i przyjaciół) jeśli  okaże się to pomocne w procesie powrotu do aktywności zawodowej.

Po zakończeniu korzystania z usług ośrodka każdy ma zapewnione wsparcie doradcy zawodowego, pośrednika pracy, psychologa do momentu podjęcia zatrudnienia (lub uruchomienia działalności gospodarczej) i przez okres minimum 3 miesięcy po podjęciu zatrudnienia. Będą oni również współpracować z praco pracodawcą u którego podejmie sie zatrudnienie.

Na czym polega moduł medyczny?

Moduł medyczny jest ważnym elementem w procesie powrotu do aktywności zawodowej. Jego celem jest przywrócenie utraconych funkcji organizmu lub ich odtworzenie w jak największym możliwym do osiągnięcia stopniu, co ułatwi podjęcie pracy. W Indywidualnym Programie Rehabilitacji określona zostanie liczba zleconych zabiegów oraz ich częstotliwość. Formy terapii są zależne od potrzeb. Mogą to być na przykład: fizjoterapia (kinezyterapia, fizykoterapia, masaż), terapia zajęciowa, logopedyczna.

Raz na dwa tygodnie zespół rehabilitacyjny dokonuje oceny aktualnego stanu  zdrowia. W razie potrzeby ocena będzie dokonywana częściej. Osoby wymagające stosowania leków z powodu chorób przewlekłych, w celu zapewnienia ciągłości terapii, będą miały zapewniony dostęp do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i lekarzy specjalistów.

Prawa i obowiązki podczas pobytu w Ośrodku Rehabilitacji Kompleksowej?

Udział w Programie Rehabilitacji Kompleksowej, w tym także w wersji z zakwaterowaniem, jest całkowicie bezpłatny. Dodatkowo refundowany jest jego uczestnikom koszty przejazdu z domu do Ośrodka Rehabilitacji Kompleksowej i z powrotem (na zasadach określonych w odpowiednim Regulaminie). Warunkiem sukcesu jest aktywny udział uczestnika programu w zaplanowanych dla niego zajęciach ze wszystkich modułów rehabilitacji. Stąd powinien być obecny na co najmniej 80% zajęć przewidzianych w Indywidualnym Programie Rehabilitacji. W wypadku wyższej absencji będziesz musiał podać przyczyny nieobecności.

Jeśli ze względu na stan zdrowia ktoś stracił jedyne źródło utrzymania może wystąpić o przyznanie stypendium rehabilitacyjnego, którego wysokość jest uzależniona od frekwencji na zajęciach. Czas trwania  rehabilitacji wynika z potrzeb określonych w Indywidualnym Programie Rehabilitacji i wynosi średnio 9 miesięcy. Zajęcia odbywają się od 8.00 do 18.00, ale nie dłużej niż 8 godzin dziennie (z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy).

Jeśli w czasie pierwszych dwóch tygodni pacjent uzna, że oferta mu nie odpowiada i nie spełnia jego oczekiwań, może bez żadnych konsekwencji finansowych zrezygnować z dalszego uczestnictwa. Należy pamiętać, że w trakcie korzystania z usług Ośrodka oraz po zakończeniu pobytu w nim biorąca udział w programie osoba ma obowiązek udzielania informacji związanych z oceną skuteczności prowadzonych działań.

Szczegółowe informacji na temat programu oraz dokładne instrukcje gdzie pobrać wniosek i jak go wypełnić można uzyskać telefonicznie (tel. 22 50-55-600 – infolinia lub 507-966-499 i 12 312-14-27 – Oddział Małopolski PFRON) lub mailowo (ork@pfron.org.pl lub jkoldras@pfron.org.pl)

Co po złożeniu wniosku?

• lekarz i psycholog ocenią stan zdrowia i wystawią orzeczenie o potrzebie rehabilitacji kompleksowej,

• otrzymasz skierowanie z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych do Ośrodka Rehabilitacji Kompleksowej z propozycją terminu zgłoszenia się do Ośrodka. W Ośrodku możliwy jest pobyt z zakwaterowaniem i pełnym wyżywieniem. Jeśli jednak mieszkasz na tyle blisko, by codziennie dojeżdżać na zajęcia – to masz taką możliwość (wówczas otrzymasz posiłki w trakcie trwania zajęć).