„Dzień dziś wesoły!”. Ulicami Suchej Beskidzkiej przeszedł Orszak Trzech Króli
Treść
„Dzień dziś wesoły!”. Pod takim hasłem, w Suchej Beskidzkiej przeszedł dziś Orszak Trzech Króli. W ten sposób w naszym mieście już po raz siódmy w bardzo uroczysty sposób obchodzono Święto Objawienia Pańskiego.
Objawienie Pańskie należy do najstarszych uroczystości chrześcijańskich. Zostało ustanowione już w IV wieku i zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Trzej mędrcy ze wschodu, którym dopiero w VIII wieku nadano imiona Kacper, Melchior i Baltazar, wraz ze swymi orszakami wyruszają z różnych miejsc, by spotkać się przy żłóbku Dzieciątka Jezus i wspólnie złożyć mu hołd. Orszak Trzech Króli po raz pierwszy odbył się w Warszawie w 2009 r. Cztery lata później maszerowano już w ponad dziewięćdziesięciu miastach, a orszaki zgromadziły w sumie 250 tys. osób, mających na głowie symboliczne, papierowe korony. Z każdym rokiem dołączały kolejne miasta i tak jest do dziś, choć przed rokiem obchody Objawienia Pańskiego nie miały hucznego charakteru z uwagi na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa.
W Suchej Beskidzkiej przejście Orszaku Trzech Króli odbyło się już po raz siódmy. To piękna miejska tradycja, dzięki której każdego roku mieszkańcy mają możliwość w rodzinny i radosny sposób uczcić ten świąteczny dzień. Obchody uroczystości Objawienia Pańskiego rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym, uświetnioną muzyczną oprawą przez Chór „Jasień” oraz muzyków regionalnych Ziemi Suskiej. Po nabożeństwie mieszkańcy miasta przemaszerowali ulicami miasta na zamkowy dziedziniec. W barwnym korowodzie Trzem Mędrcom ze Wschodu towarzyszyły dzieci, młodzież i dorośli. Podobnie jak w minionych latach głowy uczestników orszaku były przyozdobione koronami, które wraz ze śpiewnikami przygotowali organizatorzy uroczystości - Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka oraz Centrum Kultury i Filmu.
Po dotarciu na zamkowy dziedziniec Trzej Królowie, którzy wędrowali na czele orszaku, weszli na krużganki, aby symbolicznie pozdrowić uczestników uroczystości. Następnie rozpoczęło się wspólne kolędowanie, które zainicjowały i poprowadziły regionalne zespoły „Ziemia Suska” i „Mała Ziemia Suska” z towarzyszącą im kapelą. Zebrani nie przestali śpiewać nawet w chwili gdy nad miasto nadciągnęła śnieżna zadymka.
Po zakończeniu wspólnego kolędowania wiele osób zdecydowało się pozostać na terenie zespołu zamkowo-parkowego. Zwiedziło prezentowaną na Sali Rycerskiej oraz w Galerii Sztuki – Zamek wystawę czasową „Szopki i Ozdoby Bożonarodzeniowe”, podziwiając szopki przygotowane na konkurs „Babiogórska Szopka Regionalna. Etap Miejski”, jak i prace laureatów poprzednich edycji etapu powiatowego konkursu. Prezentowana kolekcja wzbogacona została również o szopki wykonane na potrzeby wystawy przez twórców ludowych i nieprofesjonalnych mieszkających na terenie powiatu suskiego lub związanych z Suchą Beskidzką i Podbabiogórzem.