Szopki i ozdoby bożonarodzeniowe. Wystawa czasowa w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej
Treść
W polskiej tradycji Święta Bożego Narodzenia zajmują miejsce szczególne, to czas niezwykły z różnorodnością obrzędów i zwyczajów, bogatą symbolikę oraz niepowtarzalny nastrojem. Do 28 lutego 2022 r. w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej czynna będzie wystawa czasowa pt. „Szopki i Ozdoby Bożonarodzeniowe”, która prezentuje zarówno szopki, jak i tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe związane z dziedzictwem kulturowym mieszkańców Suchej Beskidzkiej i Podbabiogórza.
Rodowód szopki wiąże się z początkiem chrześcijaństwa, a rozwój i upowszechnienie niewątpliwie związany jest z osobą św. Franciszka z Asyżu i jego pierwszą szopką zbudowaną w wiosce Greccio koło miasta Rieti w 1223 roku. Szopka w Małopolsce występuje w dwóch odmianach: z nieruchomymi figurami tzw. „betlejemka” oraz z kukiełkami. Na terenie Podbabiogórza nie tylko wciąż żywa jest tradycja chodzenie z szopką po kolędzie, ale nadal szopki wytwarzane są przez twórców ludowych i rękodzielników. Na wystawie prezentowane są zarówno szopki przygotowane na konkurs pt. „Babiogórska Szopka Regionalna. Etap Miejski”, jak i prace laureatów poprzednich edycji etapu powiatowego Konkursu. Prezentowana kolekcja wzbogacona została również o szopki wykonane na potrzeby wystawy przez twórców ludowych i nieprofesjonalnych mieszkających na terenie powiatu suskiego lub związanych z Suchą Beskidzką i Podbabiogórzem.
Wystawa prezentuje również tradycyjne ozdoby choinkowe, w tym dawne bombki oraz ptaszki choinkowe. Ptaszki choinkowe stanowią unikatową formę twórczości ludowej związaną z susko – stryszawsko – żywieckim ośrodkiem tradycyjnego zabawkarstwa drewnianego. Na wystawie nie mogło również zabraknąć poprzedniczki choinki – podłaźnika (podłaźniczki), ozdobionej m. in. świtami, czyli tradycyjnymi ozdobami z opłatka.
Wystawę można zwiedzać w godzinach pracy Muzuem Miejskiego Suchej Beskidzkiej. W okresie jesienno-zimowym (od 1.10 - 30 kwietnia) jest czynne od wtorku do soboty w godz. 8.00 - 16.00. W niedziele i poniedziałki jest nieczynne. Przypominamy, że ostatni zwiedzający mogą wejść na teren muzeum 40 min przed jego zamknięciem.
Serdecznie zapraszamy