22 tom "Rocznika Babiogórskiego" już w sprzedaży
Treść
Nakładem Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich ukazał się 22 tom „Rocznika Babiogórskiego” wydanego wspólnie z Babiogórskim Parkiem Narodowym.
Pierwszą część publikacji stanowią rozprawy i artykuły. W tym roku poświęcone są one tematyce edukacji. Regina Wicher skupiła się na edukacji regionalnej w wybranych placówkach muzealnych w rejonie Babiej Góry, Marcin Kowalczyk opisał ją w zakresie ludowej muzyki na przykładzie Górnej Orawy, a Stanisław Kubasiak przybliżył rolę edukacji muzycznej na przykładzie zespołów folklorystycznych Podbabiogórza. Tekst o edukacji muzycznej na Podbabiogórzu popełniły również Renata Trybała i Aleksandra Stec, a na temat edukacji w zakresie muzyki klasycznej na terenie polskiej Orawy Konrad Sowiński. W tej części „Rocznika Babiogórskiego” znalazły się również artykuły „Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej – 20 lat na rynku usług edukacyjnych” autorstwa Joanny Fabin i Lucyny Jurzak oraz „Kulturotwórcza i społeczna rola bibliotek publicznych w rejonie Babiej Góry” przygotowany przez Wojciecha Gacha.
Wzorem lat ubiegłych w Roczniku zamieszczone zostały materiały Babiogórskiego Parku Narodowego: „Mała mieszkanka babiogórskiego lasu sichrawa karpacka” opracowany przez Stanisława Szafrańca oraz „Nietoperze Chiroptera, estywacja, hibernacja, torpor” autorstwa Grzegorza Kłysa i Joanny Makuchowskiej-Fryc. W tegorocznym roczniku znajdziemy też artykuł Piotra Krzywdy „Czy na Babiej Górze rzeczywiście stał pomnik Józefa Piłsudskiego? Polemika z tezą Aleksandra Wiechcia”. W arkuszu literackim zaprezentowano wiersze Tadeusza Uczniaka mieszkańca gminy Bystra-Sidzina.
Zwyczajowo opublikowane zostały sprawozdania z działalności Babiogórskiego Parku Narodowego oraz Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich za rok 2020.
Rocznik Babiogórski Tom 22 w cenie 23 zł za 1 egzemplarz można nabyć w biurze Stowarzyszenia – budynek Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej ul. Mickiewicza 19, pokój nr 47 II piętro, a także za pośrednictwem sklepu internetowego – sgb.org.pl.