Przejdź do stopki

Można było poczuć świąteczną atmosferę

Treść

Świąteczne jarmarki rokrocznie organizowane są na rynkach największych europejskich miast. W niedzielne popołudnie bożonarodzeniową atmosferę można było poczuć także w Suchej Beskidzkiej, odwiedzając zamkowy dziedziniec, na którym pod hasłem „Poczuj moc świąt w niezwykłej przestrzeni Zamku” odbył się suski Jarmark Bożonarodzeniowy.

Jarmarki Bożonarodzeniowe obecnie odbywają się w wielu miastach świata, a ich tradycja wywodzi się z Niemiec i Austrii i prawdopodobnie sięga XIII wieku. W naszym kraju najdłuższą historię ma jarmark na krakowskim Rynku Głównym. W minionych latach odbywały się one również na płycie suskiego rynku. Niedzielne wydarzenie Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej wraz z partnerami Centrum Kultury i Filmu oraz Parafią pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny zorganizowało na dziedzińcu zamkowym. W tej wyjątkowej scenerii, choć niestety aura poskąpiła śniegu, na gości czekało 36 wystawców. Spacerując pomiędzy stoiskami można było kupić żywe choinki, tradycyjne ozdoby i stroiki bożonarodzeniowe, szopki, ciasta i świąteczne pierniki, miody, świece z wosku, produkty regionalne i ekologiczne, drewniane zabawki, ręcznie szyte lalki i pluszaki i inne przedmioty, które idealnie nadają się na prezent pod choinkę. Hucznego otwarcia jarmarku dokonał sam Święty Mikołaj, który przybył na dziedziniec w asyście… Zbójników spod Babiej Góry. I choć pogoda nie dopisywała, to jarmark cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Suchej Beskidzkiej i okolicznych miejscowości, którzy odwiedzali go całymi rodzinami. O jeszcze bardziej świąteczny nastrój zadbali uczniowie Szkoły Muzycznej I Stopnia w Suchej Beskidzkiej, Robert Pająk z Rodziną i Przyjaciółmi,  Kapela Suscy Muzykanci  wraz z Zespołem Regionalnym "Ziemia Suska", Zespół Muzyki Dawnej im. Gaspara Castiglione wykonując z zamkowych krużganków kolędy.


Jarmark Bożonarodzeniowy był również okazją do uroczystego ogłoszenia etapu miejskiego konkursu „Babiogórska Szopka Regionalna” 2021i nagrodzenia jego laureatów. W tym roku napłynęło 15 prac, które można oglądać w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej na wystawie czasowej „Szopki i Ozdoby Bożonarodzeniowe”. Najwyżej ocenione szopki będą reprezentowały miasto podczas etapu powiatowego.

Wyniki konkursu:

Szopka rodzinna:

I miejsce:

- Jan Nieckula – Filia Szkoły nr 2 w Suchej Beskidzkiej

- Wojciech Szwarc - Filia Szkoły nr 2 w Suchej Beskidzkiej

II miejsce:

- Borys Włoch Szkoła Podstawowa nr 2 w Suchej Beskidzkiej

- Jakub Jarczyk Szkoła Podstawowa nr 2 w Suchej Beskidzkiej

III miejsce:

- Patrycja, Paulina, Katarzyna, Gabriel Polak – Miejskie Przedszkole Samorządowe

Szopka dziecięca:

I miejsce:  Patrycja i Andrzej Kołacz

Szopka młodzieżowa:

I miejsce: Kinga Skawska i Emilia Miś z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa

II miejsce: Kamila Buba i Marta Sasuła z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa

Wyróżnienie: Klaudia Lempart z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa