Sucha Beskidzka uczciła 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
Treść
11 listopada świętowaliśmy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Sucha Beskidzka, jak co roku, włączyła się do ogólnopolskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
Sto trzy lata temu Polska zrzuciła z siebie zaborcze jarzmo. W listopadzie 1918 roku, po stu dwudziestu trzech latach (1795-1918) nieobecności na mapach politycznych Europy, odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które przez ponad wiek przekazywało z pokolenia na pokolenie tradycję, kulturę narodową i utrzymywało w młodych ludziach przywiązanie do języka przodków, a tym samym tożsamość. Dwa wielkie zrywy niepodległościowe jakimi były Powstanie Styczniowe i Powstanie Listopadowe zakończyły się niepowodzeniem, a po ich brutalnym stłumieniu przez zaborców jego uczestników i ich najbliższych spotkały surowe represje. Dopiero 1918 rok przyniósł sprzyjające okoliczności dla sprawy polskiej. Zaborcy Polski stanęli wówczas naprzeciwko siebie, łamiąc swą dotychczasową solidarność w kwestii polskiej, otwierając Biało-Czerwonej drogę ku niepodległości.
Przed rokiem miejskie obchody Święta Niepodległości, z uwagi na obostrzenia sanitarne związane z pandemią koronawirusem, miały symboliczną formę. Tegoroczne na szczęście ponownie mogły mieć podniosły charakter, a we wspólnym świętowaniu tak ważnej rocznicy licznie uczestniczyli mieszkańcy miasta. Uroczystości rozpoczęły się przed południem na cmentarzu parafialnym od złożenia kwiatów na Kwaterze Wojskowej przez przedstawicieli samorządu Miasta Sucha Beskidzka z Burmistrzem Miasta Stanisławem Lichosytem na czele oraz delegację Powiatu Suskiego. Następnie uczestnicy wydarzenia udali się do kościoła pw. NNMP. Wyjątkową oprawę uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny zyskała dzięki obecności licznych pocztów sztandarowych, reprezentowanych przez Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Zarząd Miejski w Suchej Beskidzkiej, Zarząd Powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego, Komendę Powiatową Policji w Suchej Beskidzkiej, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej, Ochotniczą Straż Pożarną Sucha Beskidzka Błądzonka, Ochotniczą Straż Pożarną Sucha Beskidzka Miasto, Zakład Komunalny w Suchej Beskidzkiej, Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze „Ziemi Babiogórskiej" Oddział w Suchej Beskidzkiej, Stowarzyszenie Pszczelarzy „Jodła” w Suchej Beskidzkiej Szkołę Podstawową nr 1, Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Marii Skłodowskiej - Curie w Suchej Beskidzkiej, Zespół Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej, Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej.
Po nabożeństwie przedstawiciele samorządu, instytucji i stowarzyszeń oraz licznie zebrani mieszkańcy miasta w asyście pocztów sztandarowych wzięli udział w uroczystym przemarszu prowadzonym przez Miejską Orkiestrę Dętą na ulicę Józefa Piłsudskiego, aby złożyć wieńce i kwiaty pod tablicą upamiętniającą postać Marszałka i oddać hołd tym, którzy walczyli o naszą niepodległość. Tego dnia Wartę Honorową w tym miejscu oraz na suskim cmentarzu przy pomniku poległych żołnierzy pełnili harcerze Związku Harcerstwa Polskiego z Drugiego Szczepu Drużyn Harcerskich „Horyzont“ w Suchej Beskidzkiej oraz Jednostka Strzelecka 3031 Sucha Beskidzka. Na początku tej części uroczystości zebrani odśpiewali Hymn Państwowy, a po złożeniu kwiatów orkiestra wykonała „Rotę”, która w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wybrzmiewa w sposób szczególny.
W krótkim wystąpieniu okolicznościowym Burmistrz Miasta Stanisław Lichosyt przywołał wystąpienie premiera II RP Antoniego Ponikowskiego skierowano blisko 100 lat temu do młodzież akademickiej. „Gdyby dziesięć lat temu zapytano kogokolwiek z nas , jak sobie wyobraża życie w wolnej Polsce, nikt by pewnie nie przypuszczał, że tak wiele będzie w naszym życiu społecznym i prywatnym tarć, egoizmu, a nawet nienawiści. Wydaje się nieraz, że zapomnieliśmy zupełnie o potędze, jaką jest miłość dobra. W istocie zaś ona jedynie jest siłą twórczą. Wszystko co jest jej przeciwne, nie może dać dobrych rezultatów. Jeśli to zrozumiecie, Wasze walki ideowe będą ścieraniem się odmiennych poglądów, a nie jednego fanatyzmu z drugim. Pojmiecie wtedy różnicę między miłością, która jest dążeniem do dobra, a fanatyzmem, który jest wypaczeniem idei dobra i rodzi nienawiść” – przytoczył Burmistrz słowa premiera Ponikiewskiego, podkreślając, że po dziś są one nadal aktualne. - Można odnieść wrażenie, że historia niczego nas nie uczy, gdy widzimy zawłaszczanie Państwa przez nacjonalistów, hipokryzję, a na co dzień słyszymy kto ma prawo czuć się patriotą, a kto jest zdrajcą, bo np. rozmawia z Niemcem, czy Rosjaninem. Gdy staramy się izolować od innych, wciskając gdzie tylko się da słowo „narodowy”, licząc na to, że samo to słowo pomnoży nasze wartości, czyniąc nas lepszymi od innych – mówił Burmistrz, zauważając, że Święto Niepodległości utraciło wspólnotowy charakter. Podkreślił również, że należy mieć świadomość, że jesteśmy winni Ojczyźnie znacznie więcej niż sam udział w uroczystościach. - Patriotyzm to wszelkie działania mające na celu wzmacnianie siły Polski - to w moim przekonaniu najkrótsza i trafna definicja tego słowa. Działajmy więc i udowodnijmy, że jesteśmy patriotami zakopując te głębokie podziały i rowy, które dziś dzielą nas Polaków, bo przecież podzielony naród nigdy nie będzie silny. Pozostawiam Państwa z tą refleksją , a zarazem prośbą na resztę dzisiejszego, świątecznego dnia i nie tylko – zakończył wystąpienie burmistrz Stanisław Lichosyt.
W podobne tony w swoim przemówieniu uderzył Starosta Suski Józef Bałos. - Polacy są wspaniałym narodem i bezwartościowym społeczeństwem – cytował Cypriana Kamila Norwida. Nie wprost, ale bardzo dobitnie wrócił do słów wypowiedzianych przez marszałka Józefa Piłsudskiego, że „Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze”. W wystąpieniu podkreślił także duże zmiany jakie ostatnim dwudziestoleciu zaszły w Suchej Beskidzkiej. Zaznaczył, że rozwój miasta i jego przeobrażanie się są zasługą jego mieszkańców, ich ciężkiej pracy, a także działalności samorządu.
Zwieńczeniem obchodów Święta Niepodległości w Suchej Beskidzkiej był wieczorny koncert w sali widowiskowej Centrum Kultury i Filmu, w którym wystąpili laureaci XIII Festiwalu Pieśni Patriotycznej „To Polska - Moja Ojczyzna" pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka. Przygotowania do tegorocznej edycji Festiwalu rozpoczęły się od eliminacji, w których udział wzięli dzieci, młodzież i dorośli zarówno z naszego miasta jak i z całego z powiatu suskiego. 3 listopada konkursowe jury wysłuchało łącznie ponad 250 osób przyznając nagrody i wyróżnienia. Przy ocenie, oprócz wrażeń estetycznych, brało pod uwagę tematykę prezentowanego utworu, dykcję, intonację, zgodność rytmiczną oraz zaangażowanie i ekspresję. Laureaci nagrody i statuetki otrzymali podczas koncertu finałowego z rąk Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka Stanisława Lichosyta i Starosty Suskiego Józefa Bałosa.
Dwugodzinny koncert laureatów był dowodem zarówno dobrej znajomości oraz świadomego doboru przez nich repertuaru. Licznie zebrana publiczność wysłuchała dobrze im znane utwory, ale nierzadko wykonane w nowych aranżacjach i interpretacjach. Wzorem lat ubiegłych pojawiły się nowe, autorskie kompozycje uczestników konkursu. Ekspresja występujących i tematyka prezentowanych utworów sprawiła, że ładunek emocjonalny płynący ze sceny do słuchaczy był tak ogromny. Nie brakowało wzruszeń, a i niejedna osoba zasiadająca na widowni uroniła łzę, a wieńczący koncert występ suskich licealistów tworzących zespół „Zwolnieni” został nagrodzony długimi, gromkimi brawami.