Wprowadzono nowe dowody osobiste i zmiany przy składaniu wniosków
Treść
Od poniedziałku 8 listopada wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego lub wymianę dotychczasowego przyjmowane są już w nowy sposób. Wynika to z faktu wprowadzenia do nich drugiej cechy biometrycznej. Zmiany wypłynęły przy tym na długość ważności nowych dokumentów.
Nowymi elementami, które znalazły się w warstwach elektronicznej i graficznej wydawanych w Polsce dowodów osobistych są odciski palców i odwzorowanie podpisu właściciela dowodu osobistego (przypominamy, że do wniosku należy dołączyć aktualną fotografię, czyli wykonaną najpóźniej 6 miesięcy przed wystąpieniem o dowód osobisty). Wprowadzone zmiany wynikają z konieczności dostosowania się do wytycznych zawartych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 20 czerwca 2019 r. Jak wyjaśnia Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji nowe rozwiązania pozwalają odpowiednio zabezpieczyć dowody osobiste w świecie, w którym bardzo wiele dokumentów jest fałszowanych. Taka sama procedura jest przy wydawaniu paszportów.
Dokumenty z odciskami palców i podpisem właściciela miały być wydawane w Polsce od 2 sierpnia br. Termin został jednak przesunięty z uwagi na zastrzeżenia, co do bezpieczeństwa urządzeń do pobierania odcisków palców. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji potwierdziło, że powstałe problemy zostały rozwiązane, a sprzęt, który będzie wykorzystywany doczasowego gromadzenia pobranych odcisków oraz system teleinformatyczny służący do personalizacji dowodów osobistych są dobrze zabezpieczone i składający wnioski nie muszą obawiać się o wyciek ich danych.
W związku ze zmianami w wydawaniu dowodów osobistych osoby powyżej 12 roku życia nie mają możliwości złożenia online wniosku o nowy dokument tożsamości. Mogą to uczynić jedynie w urzędzie gminy (wyjątkiem są sytuacje, w których ze względu na np. chorobę, niepełnosprawność nie można tego uczynić). W przypadku osób do 12 roku życia składanie wniosku online będzie możliwe z uwagi na fakt, że od nich nie pobiera się odcisków palców. Jednak z tego względu nowe dowody są wydawane na 10 lat osobom powyżej 12 roku życia, a młodszym na okres 5 lat (dzieciom do 5 lat dokument wydawany jest jedynie na 5 lat, a starszym już na 10 lat). Należy pamiętać, że dotychczasowe dokumenty tożsamości nie straciły ważności i wciąż można się nimi posługiwać.
Wojciech Ciomborowski