Przejdź do stopki

Zmiany nazewnictwa ulic Armii Krajowej i Podksięże

Treść

Wkrótce ma nastąpić zmiana nazewnictwa ulic Armii Krajowej i części Podksięża, gdyż obecne jest niezgodne z państwowymi rejestrami. Jeszcze do 10 listopada trwają konsultacje społeczne i mieszkańcy mogą wnosić uwagi i sugestie do zaproponowanych przez społeczność tej części miasta nowych nazw.

O konieczności nadania nowych nazw dla ulic Armii Krajowej i jej bocznych dróg Rada Miasta Sucha Beskidzka debatowała już jesienią ubiegłego roku. Obecnie budynki przy ul. Armii Krajowej są oznaczone, literą A lub B, a po myślniku podany jest numer posesji. Takie dziwne rozwiązanie wymyślono i zastosowano na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Przede wszystkim jednak funkcjonujące od blisko trzech dekad oznakowanie nie jest akceptowane przez ogólnopolską aplikację „Źródło”, służącą do obsługi Systemu Rejestrów Państwowych i w tej sprawie było już wiele interwencji.

Niezgodność oznakowania stosowanego na ulicy Armii Krajowej z systemami informatycznymi to główny powód z jakiego zachodzi konieczność przemianowania ulic stanowiących odgałęzienia od ulicy Armii Krajowej, ale nie jedyny. Nazewnictwo jest także kwestionowane przez Instytut Pamięci Narodowej, który podkreśla, że nazwy ulic upamiętniające ważne postaci i organizacje zasłużone dla Polski odgrywają istotną rolę w edukacji historycznej i obywatelskiej. Tymczasem stosowane w Suchej Beskidzkiej sugerują, że istniał w przeszłości podział na „Armię Krajową A” i „Armię Krajową B”, względnie na istnienie dwóch Armii Krajowych oznaczonych literami alfabetu.

Przy okazji zmiany nazwy ul. Armii Krajowej A pojawia się szansa uregulowania górnego odcinka tej drogi, który obecnie nosi nazwę i  numery  ul. Podksiąże. Dzielnica Podksięże to rozległy obszar w południowej części miasta gdzie przed laty wszystkie drogi otrzymały jedną nazwę – Podksięże. Wprowadzając takie oznaczenie nie zwrócono wówczas uwagi na mnogość odnóg, a nawet na fakt, iż dojazd do różnych części tej dzielnicy prowadzi z kilku stron miasta. Tak więc ul. Podksięże mamy na Nowym Świecie, nad modrzewiami, za szpitalem i na tzw. Chudziakówce (przedłużenie ul. Armii Krajowej A) . Z tego powodu zdecydowano, że wraz z wymuszoną zmianą nazewnictwa ulicy Armii Krajowej identyczna procedura zostanie przeprowadzona w tej części ul. Podksiężę.

Zmiana nazewnictwa ulic Armii Krajowej i Podksięże jest koniecznością. Jednak samorząd stoi na stanowisku, że to mieszkańcy, kierując się własnymi przemyśleniami, uwzględniając przyzwyczajenia i tradycje powinni wybrać nowe nazwy ulic. W tym celu, jako pierwszy etap konsultacji społecznych, rozprowadzono wśród nich ankiety, aby mogli zgłosić propozycje. W przypadku ul. Armii Krajowej A najwięcej osób opowiedziało się za przemianowaniem jej na ul. Wiosenną. Taką samą nazwę otrzyma wówczas obecny fragment ul. Podksięże, który jest przedłużeniem ul. Armii Krajowej A. Natomiast droga boczna do osiedla Bogdanówka ma stać się ul. Wesołą. Do nieruchomości przypisanych do ul. Armii Krajowej B prowadzą obecnie dwa dojazdy. Każda z tych dróg otrzyma odrębną nazwę. Według sugestii mieszkańców ulice będą nazywały się – Jesienna i Zimowa. Dotychczasową nazwę zachowa ul. Armii Krajowej (bez dodatkowej litery), która posiada uporządkowaną numerację i w tym przypadku nie ma potrzeby zmiany.

Z uwagi na fakt, że ankiety wypełniła jedynie niewielka grupa osób, których bezpośrednio dotyczy zmiana nazewnictwa ulic, Burmistrz Miasta podjął decyzję o przedłużeniu konsultacji. Potrwają one do 10 listopada br. , a po tym terminie przygotowany zostanie projekt uchwały Rady Miasta. Dlatego jeśli ktoś chciałyby się jeszcze wypowiedzieć w tej sprawie, może to uczynić. Uwagi i sugestie przyjmowane są w Referacie Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Sucha Beskidzka (ul. Mickiewicza 19, tel. 33 874-95-38).

Zmiana nazewnictwa jest koniecznością i z tej procedury nie można zrezygnować przede wszystkim z uwagi na nieakceptowanie aktualnego nazewnictwa przez systemy i aplikacje elektroniczne, jak również sugestie IPN oraz zapewnienie bezpiecznego dotarcia służb ratunkowych pod wskazany adres.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wojciech Ciomborowski