Przejdź do stopki

Ważny moment w życiu uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Suchej Beskidzkiej

Treść

W poniedziałek, 18 października, w Sali Rycerskiej Zamku Suskiego miała miejsce podniosła uroczystość. Dzieci rozpoczynające w tym roku naukę w Szkole Muzycznej I stopnia w Suchej Beskidzkiej złożyły przysięgę i zostały pasowane na uczniów.

Utworzona przez Radę Miasta z inicjatywy Burmistrza Miasta Szkoła Muzyczna I stopnia w Suchej Beskidzkiej zainaugurowała działalność 1 września 2012 roku, a zatem już za rok obchodzić będzie swoje dziesięciolecie. Jest to jedyna tego typu placówka w powiecie suskim i odpowiedź na potrzeby mieszkańców w zakresie kształcenia muzycznego dzieci nie tylko z Suchej Beskidzkiej, ale również okolicznych gmin. Nieodpłatna nauka prowadzona jest w dwóch cyklach: 4-letnim i 6-letnim. Uczniowie pod okiem wykwalifikowanej kadry zdobywają wiedzę teoretyczną i praktyczną, ucząc się gry na fortepianie, organach, skrzypcach, wiolonczeli, gitarze, akordeonie, flecie poprzecznym, klarnecie, saksofonie, trąbce, puzonie, tubie i perkusji.

We wrześniu naukę w suskiej szkole rozpoczęło kolejne grono młodych, muzycznie uzdolnionych ludzi. W poniedziałkowe późne popołudnie dzieci z przejęciem wyszły na profesjonalnie oświetloną scenę i złożyły ślubowanie, którego treść odczytała dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia Renata Trybała. Następnie, trzymając w rękach wielki klucz wiolinowy, podeszła do każdego ucznia, pasując go na ucznia. Dzieci na dowód przyjęcia w poczet szkolnej braci otrzymały symboliczną statuetkę z pięciolinią i umieszczonymi na niej kluczem wiolinowym oraz nutą. Tegoroczne ślubowanie było wyjątkowe, gdyż przystąpili do niego także drugoklasiści. W ubiegłym roku nie mogli tego uczynić, gdyż z uwagi na pandemię koronawirusa nie było możliwości zorganizowania uroczystości.

Zanim pierwszo i drugoklasiści znaleźli się w świetle reflektorów wraz gośćmi spotkania wysłuchali koncertu starszych uczniów. Znakomite występy, nagrodzone gromkimi brawami, pokazały jak dużym potencjałem i talentem dysponuje młodzież z naszego regionu, ale także jak bardzo do ich rozwinięcia się przyczyniła się nauka w Szkole Muzycznej I stopnia. Koncert rozpoczął akordeonista Krzysztof Kozieł, wykonując melodię włoską „O Mari”. Po nim zaprezentowały się fortepianistki Liliana Pater u utworze „Gaik” Witolda Lutosławskiego oraz Hanna Gądek w „Zalotnym” tego samego kompozytora, a duet Natalia i Piotr Bogdanikowie oczarowali publiczność „Małą rapsodią na temat węgierski” Denesa Agaya. Równie urzekające występy dały gitarzystka Aleksandra Szczygieł (wykonała „Habanera Caramba”) i flecistka Anna Polak, która przy akompaniamencie Adama Jastrzębskiego zagrała „Meditation”. O tym, że z przypominającego nieco rozbudowane cymbały ksylofonu można wydobyć szeroką gamę dźwięków słuchacze przekonali się za sprawą Franciszka Miętka, prezentującego się w „Nebojša” macedońskiego kompozytora Jovana Živkovića. Koncert zakończyła „Tańcem polskim” skrzypaczka Lena Bernacka.

Uroczystość ślubowania została połączona z obchodzonym w październiku Dniem Nauczyciela. Z tej okazji Burmistrz Miasta Stanisław Lichosyt złożył zebranym nauczycielom życzenia wszelkiej pomyślności i sukcesów zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Jednocześnie wręczył nagrody Burmistrza Miasta, które otrzymali dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Pani Danuta Pindel – Nowak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 i Filii Pani Małgorzata Peć, dyrektor Miejskiego Przedszkola Samorządowego Pani Izabela Juszczak, dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia Pani Renata Trybała oraz nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 1 Pan Grzegorz Wronka.

Wojciech Ciomborowski