Przejdź do stopki

Praca sezonowa z EURES

Treść

Powiatowy Urząd Pracy w Suchej Beskidzkiej prowadzi kampanię informacyjną skierowaną do osób bezrobotnych, poszukujących zatrudniania między innymi za granicą.

Działania podejmowane przez PUP mają na celu uświadomić wyjeżdżających jakie zagrożenia na nich czyhają, a tym samym jak bezpiecznie szukać pracy, a następnie ją wykonywać. Tym samym między innymi zachęcają do zapoznania się z ogólnounijnymi regulacjami prawnymi, jak i obowiązującym na terenie kraju, w którym chcemy podjąć zatrudnienie. PUP przybliża także usługi EURES, czyli Europejskich Służb Zatrudnienia, sieci stworzonej przez Komisję Europejską oraz publiczne służby zatrudnienia w krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz w Szwajcarii.

Sieć EURES działa we wszystkich państwach członkowskich UE i EFTA. Ma na celu wspieranie mobilności pracowników na europejskim rynku pracy. Świadczy usługi w zakresie unijnego pośrednictwa pracy i informowania o warunkach życia i pracy w państwach członkowskich UE (m. in. podatki, emerytury, ubezpieczenia zdrowotne i ubezpieczenia społeczne). Zajmuje się między innymi pomaganiem poszukującym zatrudnienia w jego znalezieniu poprzez ułatwianie dostępu do europejskiej bazy ofert pracy, doradzaniu przy pisaniu CV. Ponadto umożliwia udział w międzynarodowych wydarzeniach rekrutacyjnych - stacjonarnie i online oraz informuje na temat pomocy jaka można otrzymać po rekrutacji (np. szkolenie językowe i pomoc w integracji w kraju docelowym).

Podejmowanie pracy

Polacy mogą podejmować pracę u zagranicznych pracodawców na zasadach obowiązujących w kraju zatrudnienia, na podstawie indywidualnych umów zawieranych bezpośrednio z pracodawcami zagranicznymi bądź zawieranych za pośrednictwem upoważnionych organizacji lub instytucji.

Twoje prawa

Obywatele UE lub EFTA mają prawo do poszukiwania zatrudnienia, w tym zatrudnienia sezonowego, w innym państwie członkowskim, otrzymywania takiej samej pomocy ze strony krajowych urzędów pracy i podejmowania zatrudnienia na takich samych warunkach jak obywatele przyjmującego państwa członkowskiego. Dlatego nie należy dawać się naciągnąć na niedozwolone opłaty. Przypominamy, że pośrednicy pracy nie mogą pobierać opłat za znalezienie pracy.

Poszukiwanie pracy sezonowej

Nie korzystajmy z ofert pracy zamieszczanych w prasie, które zawierają jedynie numer telefonu kontaktowego, a także z propozycji spotkań z pośrednikiem poza biurem. Poszukując pracy sezonowej przez agencje zatrudnienia zawsze sprawdzajmy czy agencja zatrudnienia działa legalnie i czy posiada certyfikat. Wykaz certyfikowanych polskich agencji zatrudnienia znajduje się na stronie: https://kraz.praca.gov.pl

Nie zgadzajmy się na pracę bez umowy, gdyż możemy zostać oszukani i nie otrzymamy należnego nam wynagrodzenia. Ponadto praca bez umowy jest niezgodna z prawem. Przebywając za granicą, możemy zawsze zwrócić się o pomoc do polskiego konsulatu. Wykaz polskich placówek dyplomatycznych znajduje się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych: www.gov.pl/dyplomacja

Przed wyjazdem

Przygotowując się do zagranicznego wyjazdu należy upewnić się, czy zabrało się ze sobą konieczne dokumenty niezbędne do przekroczenia granicy i do podjęcia pracy (CV, paszport lub dowód osobisty). Pamiętajmy o wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Zawsze bądźmy świadomi swoich praw.

Planując wyjazd z kraju koniecznie dokładnie zapoznajmy się z informacjami o warunkach życia i pracy w kraju, do którego wyjeżdżamy. Należy przy tym zabierać ze sobą pieniądze na życie i powrót do Polski, a znajomym i domownikom pozostawić adres, pod którym będziemy przebywali za granicą oraz numer telefonu. Systematycznie przekazuj także nowe dane kontaktowe.

Jeśli korzystamy z usług agencji zatrudnienia upewnijmy się, czy dana agencja posiada umowę zawartą z pracodawcą zagranicznym i czy ma doświadczenie w kierowaniu do pracy za granicę. Poprośmy o numery telefonów do pracodawcy zagranicznego oraz do osób, które już skorzystały z jego oferty pracy, abyśmy mogli z nimi skonsultować warunki pracy i wymagania pracodawcy.

Po przyjeździe

Nie wolno nikomu oddawać paszportu lub innego dokumentu tożsamości. Dokumenty należy przechowywać w bezpiecznym miejscu. Pracodawcy przekazujmy jedynie kopie swoich dokumentów, a ich oryginały okazujmy tylko do wglądu.