Przejdź do stopki

Wyjątkowa wystawa na dziedzińcu zamkowym

Treść

Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie, Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej oraz Instytut Kultury Willa Decjusza zapraszają na wystawę „Polish Americans/American Poles. Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy”. Patronat honorowy nad wystawą objął Burmistrz Suchej Beskidzkiej Stanisław Lichosyt.

Wystawa „Polish Americans/American Poles. Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy” zostanie zlokalizowana na dziedzińcu  suskiego zamku. Jej uroczyste otwarcie odbędzie się w czwartek 16 września o godz. 11.30. Osoby, które w tym dniu nie będą miały możliwości jej zwiedzenia, mogą to uczynić do 28 października. Termin wystawy nie jest przypadkowy. Wpisuje się w celebrowany w Stanach Zjednoczonych od 40 lat w październiku  Miesiąc Dziedzictwa Polskiego, a ponadto w przypadającą w tym roku 115 rocznicę urodzin pochodzącego z Suchej Beskidzkiej Billy'ego Wildera.

Wystawa podkreśla wymiar otwartości Stanów Zjednoczonych oraz Polski na inspirujące wpływy społeczne i kulturowe przyjezdnych – nowych mieszkańców i obywateli. Te wzajemne wpływy, wzbogacające dla obu stron, pełnią ważną rolę w budowaniu i umacnianiu dialogu międzykulturowego oraz silnej więzi między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Prezentację zbudowano wokół trzech kategorii – ludzi, miejsc i wydarzeń – jest opowieścią o polskich emigrantach oraz ich potomkach (Amerykanach polskiego pochodzenia), którzy przyczynili się do rozwoju społeczeństw obu krajów, w istotny sposób wzbogacając ich kulturę, ekonomię czy naukę.

Imprezą towarzyszącą wystawie „Polish Americans/American Poles. Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy” jest druga wystawa „Chasydyzm. Podróż do świętości" autorstwa znakomitego suskiego fotografa Pawła Adamka. Rozpocznie się 16 września o godzinie 17:30 wernisażem, na którym autor opowie o tematyce zdjęć i ich historii. Jak podkreśla Paweł Adamek Chasydyzm. Podróż do świętości" jest efektem jego zamiłowania do fotografii reportażowej oraz wielkiej ciekawości świata i ludzkich emocji. Poprzez zdjęcia stara się uchwycić i zatrzymać w czasie to, co ulotne. Zaciekawiła go jedność wspólnoty chasydzkiej oraz jej szacunek do pielęgnowania tradycji.