ZUS apeluje - Ubankuj seniora!
Treść
W ramach prowadzonych działań informacyjnych Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca się z apelem do młodszych pokoleń o pomaganie osobom starszym w przekraczaniu barier technologicznych i uczenie ich korzystania z bankowości elektronicznej.
Nie wyobrażamy sobie dzisiejszego świata bez nowych technologii. Obecnie już nawet przedszkolaki potrafią obsługiwać smartfona czy włączyć bajkę na YouTube. A co z osobami starszymi, które nie zawsze nadążają za postępem technologicznym? No właśnie – w takich sytuacjach to młode pokolenie powinno wziąć sprawy w swoje ręce.
Zakupy online, szybkie przelewy czy płatności Blikiem to w zasadzie codzienność dla większości z nas. Dla większości – bo na pewno nie dla wszystkich. Nasi dziadkowie lub rodzice albo inni bliscy w wieku senioralnym często nie potrafią sprawnie posługiwać się komputerem, korzystać z internetu czy bankowości elektronicznej. Jednak wystarczy, że wytłumaczymy, wyjaśnimy i pokażemy im, że to nic trudnego.
Pokażmy swoim bliskim, jak założyć konto w banku i jak robić przelewy. Będą mogli szybko i wygodnie opłacać rachunki lub robić zakupy przez internet. Będą wtedy bezpieczniejsi – a także ich pieniądze.
Jeśli już założą konto w banku, również przez internet, w prosty sposób mogą zgłosić w ZUS, że chcą zmienić sposób wypłaty świadczeń – właśnie na konto w banku. W ten sposób zawsze bezpiecznie i zawsze na czas otrzymają swoją emeryturę lub rentę. Nie będą musieli co miesiąc czekać na listonosza lub iść osobiście na pocztę i narażać swoje zdrowie podczas kontaktu z innymi ludźmi podczas epidemii czy sezonu grypowego. Dzięki rachunkowi w banku będą mogli również załatwić wiele spraw urzędowych, nie wychodząc z domu.
Jeśli masz zatem wśród swoich bliskich „nieubankowionego” seniora, to pomóż mu odnaleźć się w cyfrowym świecie. Przekonaj go, że nowe technologie są dla wszystkich, niezależnie od wieku. Ułatwiają codzienne życie i zapewniają bezpieczeństwo. Pamiętaj tylko, aby opowiedzieć o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu i bankowości elektronicznej – nikomu nie można udostępniać ani przekazywać swoich loginów, haseł i danych osobowych.
Nowe technologie rozwijają się bardzo szybko. Następuje cyfryzacja niemal każdej dziedziny naszego życia i coraz więcej usług jest zdigitalizowanych. Dla osób starszych jest to obcy świat, którego się obawiają. Aby go rozjaśnić i im przybliżyć, stańmy się ich wirtualnymi przewodnikami w cyfrowym świecie.
Informację publikujemy na prośbę Zakłądu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Chrzanowie.