Przejdź do stopki

"Watra" połączyła jazz z folklorem

Treść

Wyjątkowego koncertu w sali widowiskowej Centrum Kultury i Filmu wysłuchała publiczność w piątek, 25 czerwca. Wieczorem na scenie CKIF wystąpił znany jazzman Piotr Damasiewicz z zespołem „Into the Roots”. W koncercie udział wzięli również suscy muzycy z Kapeli ,,Mała Ziemia Suska’’ i Zespołu Regionalnego ,,Ziemia Suska’’, uczestniczący w muzycznym projekcie artysty, zwieńczonym wydanym albumem płytowym „Watra”, który został dofinansowany przez Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka.

Piotr Damasiewicz to kompozytor, trębacz, multiinstrumentalista, edukator, podróżnik oraz kurator międzynarodowych platform muzycznych. Muzyk związany od lat swoją działalnością z Suchą Beskidzką. Niejednokrotnie gościł i występował na koncertach w Cofeina Jazz Cafe, kawiarni którą odwiedził pierwszy raz wiele lat temu, w 2006 roku za namową kolegów którzy polecili mu to miejsce ze względu na wspaniałą atmosferę. Piotr Damasiewicz szybko poznał mieszkającego na Śpiwlach Wiesława Francuza. Tam regularnie brał udział w muzycznych spotkaniach, w których uczestniczyli także artyści z powiatu suskiego. Jazzman uczył się od nich melodii ludowych, a oni zasłuchiwali się w muzyce jazzowej. I tak z połączenia tych dwóch nurtów powstała płyta z udziałem ,,Into the Roots’’ i suszanina Jana Ryta, grającego na co dzień na dudach i piszczałce w działającej przy Centrum Kultury i Filmu kapeli Mała Ziemia Suska „. Z racji tego, że płytę nagrano na Śpiwlach, to i taką nazwę otrzymał muzyczny album, a zawarte na niej utwory były prezentowane przez rozgłośnie radiowe. Warto wspomnieć płyta ta została wybrana płytą roku przez słuchaczy i czytelników RadiaJazz.fm i Jazzpressu.

Po sukcesie „Śpiwili” przyszedł czas na kolejny muzyczny projekt z udziałem suskich muzyków i jazzowego składu, na czele którego stoi Piotr Damasiewicz. Tym razem jazzman podjął współpracę z suskimi muzykami z Zespołu Regionalnego Ziemia Suska i z Kapeli Mała Ziemia Suska - Natalią, Kamilą, Alicją Krzeszowiak oraz Janem, Pawłem i Krzysztofem Rytami. Muzyków połączyło zamiłowanie do muzyki góralskiej, tradycji oraz podróży. Krzysztof od wielu lat uczestniczył w muzycznych spotkaniach organizowanych na oś. Śpiwle i w krótkim czasie wraz z Pawłem Rytem dołączył do kolejnych nagrań z „Into the Roots”. Śpiewaczki z Zespołu Regionalnego „Ziemia Suska” Natalię, Alicję i Kamilę oprócz zainteresowań muzycznych połączyło także zamiłowanie do podróży i pielgrzymowanie Siostry, podobnie jak Piotr Damasiewicz w 2019 roku odbyły pielgrzymkę Drogą św. Jakuba docierając do Santiago de Compostela pod koniec września, gdy Piotr był jeszcze w czasie wędrówki do celu. Ich drogi w tym czasie nie połączyły się, jednak kilka miesięcy później w marcu, wokalistki uczestniczyły w koncercie online Piotra Damasiewicza, który był inspirowany pielgrzymką. Wspominają, że słuchając wariacji na trąbce poczuły się dokładnie tak jak na szlaku i zafascynowane twórczością muzyka jazzowego chętnie przystały na propozycję stworzenia wspólnych nagrań utworów w klimacie etnojazzu, wraz z kapelą prezentując folklor z regionu Podbabiogórza. 

Efektem tej współpracy jest właśnie płyta „Watra”. Tytuł płyty oznacza duże ognisko, palone przed wiekami, by przywołać pamięć o przodkach i wspominać dawne czasy. Watra to dla muzyków inspirujące spotkania, pełne opowieści o tradycji, podróżach i muzyce z całego świata, gdzie przy ognisku połączyły się różne muzyczne światy jazzu i folkloru. Płyta została wydana dzięki wsparciu finansowemu Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka Stanisława Lichosyta, a dzięki nawiązanej współpracy z Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej, w sali widowiskowej został zorganizowany przedpremierowy koncert promujący płytę, która swoją premierę miała nazajutrz 26 czerwca na XXIII edycji Bielskiej Zadymki Jazzowej. W czasie koncertu zaprezentowany został repertuar złożony z utworów ,,Odvar’s Land’’, ,,Słonko sie znizyło’’, ,,Roztoka’’, ,,Ido se łowiecki’’, ,,Keira’’, ,,Smrecki’’, ,,Unoso sie chmury’’ i ,,Z Babiyj Góry w pola’’. Na tym nie koniec premier, bo tuż przed koncertem na kinowym ekranie CKIF wyświetlony został po raz pierwszy teledysk, zrealizowany do utworu ,,Roztoka’’, przez działające w Suchej Beskidzkiej Kopaniszyn Studio. Melodie z tradycyjnych pieśni spod Babiej Góry zostały połączone z jazzem, w ciekawej odsłonie inspirowanej podróżami muzyków.

„Kiedy już było po wydaniu »Śpiwli«, poczułem, że czas na poszerzenie brzmienia i sięgnięcie głębiej w etniczny i folkowy wymiar muzyczny, rozszerzenie składu o śpiew i instrumenty smyczkowe oraz wprowadzenie więcej treści muzycznej, która nie będzie już tylko dodatkiem, ale w dużej mierze punktem wyjścia i ważnym elementem składowym całości. Tak powstał podwójny album »Watra«. Chciałem odnieść się do tradycji muzykowania w chacie góralskiej, tak jak to się tradycyjnie odbywa i połączyć to z klubem jazzowym, gdzie również jamowanie jest jego naturalną częścią. Muzyka z okolic Babiej Góry została połączona z jazzem i dźwiękami świata, które towarzyszyły mi podczas wieloletnich podróży” - wspomina Piotr Damasiewicz. Podczas koncertu muzyk podkreślił, że „sercem jazzu jest dziś Sucha Beskidzka”. Połączenie jazzu, folkloru i muzyki etnicznej sprawiło, że była to niezwykła podróż przez dźwięki z całego świata, ale też traktowana jako powrót do korzeni. Mamy nadzieję, że widzowie, którzy zebrali się w Centrum Kultury i Filmu na koncercie, będą go wspominać jeszcze długo.

Muzycy wystąpili w składzie:

Piotr Damasiewicz – trąbka, harmonium, perkusjonalia, głos; Zbigniew Kozera – kontrabas, guimbri; Paweł Szpura – perkusja, bęben ramowy; Alicja Krzeszowiak – wokal; Kamila Krzeszowiak – wokal; Natalia Krzeszowiak – wokal; Krzysztof Ryt – altówka pięciostrunowa; Jan Ryt – dudy, piszczałka; Paweł Ryt– skrzypce sekund, wokal.

Natalia Krzeszowiak
Fot. Wojciech Ciomborowski