przewiń do góry

125 LAT OD NADANIA PRAW MIEJSKICH - UROCZYSTA SESJA RADY MIASTA

Dokładnie 3 lipca 1896 roku na mocy tzw. Ustawy Gminnej Sucha (taka była nazwa do 1964 roku), otrzymała prawa miejskie, czyli uzyskała status miasta. Ustawa precyzowała między innymi przynależność do gminy, zakres zadań gminy, jej reprezentację i strukturę oraz działalności gospodarczą. Liczba radnych w 1896 r. wynosiła 18-tu. Ciekawym rozwiązaniem było posiadanie przez radnych zastępców, których również wybierano, ale w połowy liczby radnych, czyli 9-ciu. Ostatnim wójtem gminy wiejskiej Sucha był Józef Grabarczyk. Zaś pierwszym Burmistrzem Suchej został Antoni Pawluszkiewicz.

            Sto dwadzieścia pięć lat później, czyli w miniony piątek 2 lipca 2021 w sali widowiskowej Centrum Kultury i Filmu odbyła się Uroczysta Sesja Rady Miasta z okazji jubileuszu nadania praw miejskich. Wśród zaproszonych gości byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych oraz gminnych z powiatu suskiego, żywieckiego i nowotarskiego, przedstawiciele instytucji, urzędów, firm, służby zdrowia, placówek oświaty, instytucji kultury, klubów sportowych, stowarzyszeń oraz organizacji działających na terenie naszego miasta, a także osoby, które na przestrzeni lat angażowały się w sprawy dotyczące społeczności lokalnej i Suchej Beskidzkiej.

            Niezwykle ciekawy wykład okolicznościowy o drodze do miejskości i dziejach Suchej jako miasta, wygłosił dyrektor Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej pan Andrzej Peć. W swoim wystąpieniu przedstawił kolejne etapy rozwoju, od galicyjskiego miasteczka przed I wojną światową, po dość burzliwe lata międzywojenne, aż do roku 1989, przytaczając również mało znane ale interesujące wątki i fakty historyczne. Z kolei dyrektor Biblioteki Suskiej pan Wojciech Gach, zaprezentował powieść Heleny Bobińskiej „O szczęśliwym chłopcu” przedstawiającą historię 10-letniego Romka Nawrockiego, syna inżyniera-leśnika, który wraz z rodzicami zamieszkał w Suchej w białym domu blisko zamku. To niezwykle barwna opowieść o chłopcu zafascynowanym miastem, parkiem, Skawą, Jasieniem i Mioduszyną, który uważał, że nie ma piękniejszego miejsca na ziemi niż Sucha i tu przeżył najwspanialsze dwa lata swego życia.

            Burmistrz Stanisław Lichosyt w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie jakie dla rozwoju miasta miała transformacja ustrojowa i odrodzenie wolnych samorządów w 1990 roku. - To był początek procesu wielkich zmian, oddawania ludziom wolności i możliwości decydowania o codziennych sprawach zwykłych ludzi. Rady Gmin oraz Zarządy otrzymały szerokie kompetencje i uprawnienia ale jednocześnie przejęły ogromną odpowiedzialność za swoje wspólnoty. W wyniku przemian, cały kraj zmienił się nie do poznania, to zasługa codziennej, ciężkiej pracy całej wspólnoty zwykłych obywateli, którzy poprzez samorządy zbudowali nowoczesne wsie, miasta i wolną Polskę. W perspektywie 30 lat samorządności, nasze miasto zdecydowanie zmieniło swoje oblicze, a pozytywne przeobrażenia nastąpiły w każdej dziedzinie. Zachęcam do spojrzenia na Suchą Beskidzką obiektywnym okiem sięgając pamięcią choćby kilkunastu lat wstecz i oceny, w jakim stopniu zmieniło się nasze otoczenie.  - mówił w trakcie uroczystej sesji Rady Miasta Stanisław Lichosyt. Burmistrz Miasta dziękował wszystkim osobom, które na przestrzeni lat miały największy wpływ na bieg historii i przyczyniały się do rozwoju miasta. - Z perspektywy czasu różnie można oceniać poszczególne rozdziały i etapy dziejów miasta ale uważam, że punktem wyjścia zawsze powinno być założenie, że dla ludzi aktywnych, którzy decydowali się podejmować pracę na rzecz lokalnej społeczności, nadrzędnym celem było dobro miasta, niezależnie od przekonań politycznych i uwarunkowań ustrojowych – dodał sprawujący od 20 lat funkcję Burmistrza Stanisław Lichosyt.

            Podczas sesji oprócz przywołania historii miasta, życzeń i gratulacji, dokonano także wręczenia Tytułów Honorowych „Zasłużony dla Miasta Sucha Beskidzka”, który nadawany jest osobom za wybitne osiągniecia w działalności społecznej, oświatowej, kulturalnej, gospodarczej lub sportowej, mającym szczególne znaczenie dla rozwoju i promocji Miasta Sucha Beskidzka. Na wniosek Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka Rada Miasta nadała te zaszczytne wyróżnienia, które otrzymał pan Jan Siwiec niezwykle zaangażowany samorządowiec i społecznik, pełniący funkcję radnego nieprzerywanie od sześciu kadencji oraz pan Karol Kulig naczelnik miasta, były przewodniczący komitetu gazyfikacyjnego, a obecnie prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej.

            Uroczystą sesję Rady Miasta Sucha Beskidzka uświetniły występy zespołów muzycznych działających przy Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej. Na estradzie sali widowiskowej CKiF zaprezentowały się: Miejski Chór Jasień, Zespól Regionalny „Ziemia Suska” wraz z Kapelą „Mała Ziemia Suska” oraz Miejska Orkiestra Dęta. Uroczystą sesję z okazji 125 lecia nadania praw miejskich rozpoczął specjalnie na tą okazję przygotowanym utworem tj. Fanfarą Miejską, Zespół Muzyki Dawnej im. im. Gaspara Castiglione. Piękne występy wszystkich rodzimych zespołów, świadczą o ogromnym potencjale artystycznym mieszkańców i różnorodności łączącej historię, tradycję, regionalizm i nowoczesność.

 

Lucyna Steczek

GALERIA

REGULACJE DOTYCZĄCE PLIKÓW COOKIES

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies w celu lepszego działania oraz spełniania indywidualnego zapotrzebowania użytkowników.
Zapisywanie plików cookies można wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie dotyczącej polityki prywatności.

akceptuję