Przejdź do stopki

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Treść

Przypominamy, że dziś uruchomiona została przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Jej powstanie nakłada na właścicieli i zarządców budynków obowiązek rejestrowania w ściśle określonym terminie źródeł ciepła. Budowa nowego systemu ma pomóc w walce ze smogiem.

Utworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków to efekt przegłosowania 17 września ubiegłego roku przez Sejm, a dzień wcześniej przez Komisję Sejmową do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisję Infrastruktury ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw. CEEB będzie istotnym narzędziem wspierającym wymianę pieców, tak zwanych “kopciuchów”. Budowa nowego systemu została powierzona GUNB.

Deklaracje można składa w formie elektronicznej, czyli przez internet (za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CEEB zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa, korzystając w szczególności z Profilu Zaufanego). Jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób. Oprócz tego, że umożliwia to oszczędność czasu i pieniędzy, niewątpliwą zaletą jest to, że deklarację można złożyć nie wychodząc z domu. Dlatego zachęcamy wszystkich do korzystania z tej formy. Niemniej dopuszczalne jest składanie deklaracji w formie papierowej. Wypełniony dokument można będzie wysłać listem albo złożyć osobiście w Urzędzie Miasta Sucha Beskidzka, czyli zgodnym z lokalizacją budynku. Zgodnie z ustawą o termomodernizacji deklaracja zawiera takie informacje jak imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby, adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw, a także informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach oraz opcjonalnie numer telefonu i adres e-mail właściciela lub zarządcy. Co ważne ustawodawca nie przewidział sankcji za błędne wprowadzenie danych. Nie taka była bowiem intencja. System został oparty na założeniu weryfikacji wprowadzanych danych przez osoby dokonujące inwentaryzacji budynku podczas niezależnych od siebie czynności. W deklaracji mieszkańcy wskazują podstawowy zakres danych dotyczących ich budynku. Prawidłowość wprowadzonych danych zostanie następnie zweryfikowana (np. przez kominiarza przeprowadzającego przegląd komina), który potwierdzi to co zostało wskazane w deklaracji, uzupełni o dodatkowe dane lub dokona modyfikacji już tych istniejących. W deklaracji właściciel domu powinien zgłosić wszystkie źródła ogrzewania. Wskazuje on bowiem informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków, ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach.

Do kiedy należy dokonać rejestracji?

Choć o planach przewidujących obowiązek zgłaszania źródeł ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków mówiono już na długo przed jej przyjęciem, to wciąż nie wszyscy wiedzą o ciężących na nich obowiązkach. Z tego powodu ustawodawca dał właścicielom już istniejących budynków 12 miesięcy czasu na dokonanie rejestracji w CEEB. W przypadku nowych obiektów sprawa ma się zupełnie inaczej. Zgodnie z Prawem budowlanym nowo powstałe budynki należy zgłosić wnioskiem o zakończenie budowy lub zgodnie z art. 55 ww. ustawy uzyskać decyzję o pozwolenie na użytkowanie. Co oznacza, że dla nowo powstałych budynków należy złożyć wniosek o zakończenie budowy lub wniosek o wydanie decyzji o pozwolenie na użytkowanie budynku.  Po jej otrzymaniu właściciel ma 14 dni na złożenie deklaracji do CEEB. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku budynków, które powstaną po 1 lipca.

Wójtowie, a w Suchej Beskidzkiej burmistrz wprowadzają do ewidencji dane i informacje zawarte w deklaracji z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego obsługującego ewidencję. Dokonują tego w terminie 30 dni od dnia otrzymania deklaracji w postaci pisemnej w przypadku „nowo" powstałych budynków, a w przypadku starych" źródeł ciepła lub spalania paliw termin ten wynosi 6 miesięcy.

Wprowadzony obowiązek złożenia deklaracji o użytkowanych źródłach ciepła i spalania paliw stanowi niezwykle istotne rozwiązanie dla organów samorządowych. Przez złożone deklaracje zostaną zinwentaryzowane wszystkie źródła ciepła i spalania paliw, co w znaczący sposób ułatwi funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego. Dlatego przepisy wprowadzające obowiązek złożenia deklaracji zostały wzmocnione przepisami sankcyjnymi, uwzględniającymi jednocześnie instytucję czynnego żalu. Za brak złożenia deklaracji będzie grozić grzywna, która jest wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń. Jeżeli jednak mieszkaniec w porę się zreflektuje i przyzna się, że nie złożył deklaracji zanim samorząd poweźmie o tym informację, to może uniknąć kary, przesyłając wymagane informacje do urzędu w ramach czynnego żalu.